Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Elazığspor Yazıları / H. Vehbi COŞKUN      << Geri Dön   

Vehbi Çoşkun Elazığspor Yazılarıyla...

Vehbi COŞKUN...: Tribünden Bakış :

Yeni Yazımız Arşive Dön E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

Komşu ve Nifak !
24 Kasım 2004 Çarşamba

Malatya’da yayınlanan “Sonsöz” Gazetesi’nde bir sözde yazarın karaladıkları, bir hemşehrimizin zoruna gitmiş ve “Elazığ’da film gibi bir maç” başlıklı yazıyı fakslamış günışığı’na…

“Komşunun da hayırlısı” denilecek cinsten bakış açısına sâhip olan Abdullah ERGÜN isimli efendi, bakın nasıl değerlendiriyor bizi?..

Malatya’da maç olmadığı için Elazığspor’u izlemeye geldiğini belirterek yazısına başlayan bu sözde yazarın karaladıklarının, edebî veya futbol analizi açısından herhangi bir değeri de yok ancak, Malatya Taraftarı’na “şirin” görünmek ve yaranmak adına Elazığ’ı ve Elazığspor’u karalayarak, kapıldığı kompleksi gidermek kaygısı hemen hissediliyor!

Malatyalı bir yazarın, Malatyaspor’a sevgisi ve onu yüceltme isteğine saygı duyarız ama, bu komşu kente hakâret yağdırmak gibi bir yanlış yöntemle mi gerçekleştirilir?

Aslında, muhâtap alınacak niteliğe lâyık olmasa da; Komşu kentler ve rakip taraftarların husûmeti, tribün terörü ve sporda şiddet gibi istenmeyen fiillerin önlenmesine yönelik çabaların gündeme oturduğu bu günlerde, bir gazetede yer işgâl eden ve yazar geçinen bu düşünce fâkirinin, toplumlar arasına nasıl “nifak tohumları” ektiğinin iyi anlaşılması adına “ibret” olması açısından yazıya yer vermek istiyoruz…  

İşte altı çizilecek ifâdeler;

“Uzun zamandır böyle kavgalı gürültülü ve seyircilerin başrole çıktığı bir maç izlememiştim… Galiba biz Süper Lig’de oynadığımız ve seyrettiğimiz maçların etkisinde kalmıştık. Süper Lig ile İkinci Lig arasındaki farkı, dün Atatürk Stadı’nda açık bir şekilde gördüm. Oynanan futbol ve en önemlisi iki şehrin seyircisi arasındaki fark belirgin şekilde ortaya çıktı. Elazığspor seyircisi takımları galip hâlde iken maçın sonlarında tribünden atlayarak konuk Kocaelili futbolcuları tartaklaması, bu tezimi daha da belirginleştirdi.

Malatyaspor bu ilin vitrini bu şehrin sevgilisi buna gözü gibi bakan Malatyaspor taraftarlarının büyüklüğünü şimdi daha iyi anladım…

Hakan, Czinege’nin serbest vuruşundan gelen topu bacaklarının arasından golü yiyince Elazığspor, seyircisinin gazı ile oyuna ağırlığını koydu. Ümit İnal ikinci golü attı… Bundan sonra Elazığspor “Çanakkale Geçilmez” felsefesini uygulayan takımlar gibi kalesini korumaya çalıştı. Zaten yıllardır en iyi yaptıkları bir işti. Bunda da zorlanmadılar.

Bu maçta Elazığspor’dan Çetin, Kocaeli’nden Engin ve Mehmet Önür, bizlere biraz futbol izlettirdiler. Diğerlerini toplasanız bir araya getiremeyeceğiniz futbolcular mangası olurdu.

Malatyaspor taraftarlarını ve Malatyaspor’un futbolunu görünce bana azap veren fakat aksiyon filmlerini aratmayacak görüntüler izlettirdikleri için Başta Elazığspor taraftarları, Kocaeli ve Elazığsporlu futbolculara teşekkür ediyorum.

Malatyaspor taraftarları, kulübünüze ve futbolcunuza sahip çıkın. Benim yaptığım gibi ara sıra ikinci lig maçı izlerseniz bana hak vereceksiniz.”

Evet, bu ifâdeler aynen Abdullah Efendi’nin…

Elazığspor Taraftarları’nın tribünden atladığı ve konuk Kocaelisporlu Futbolcuları tartakladığı iftirasında bulunan Abdullah Efendi, Elazığspor Yönetimi’nin dostluk ve kardeşliği vurgulayan bir bildiri dağıttığını bile görmeyecek kadar görme özürlü olsa gerek?

Komşuluk, dostluk, kardeşlik vurguları yok da; husûmet, kin, aşağılama ve küçümseme var her satırında!

“Ekstra”dan Süper Lig’e yükselen ve daha geçen sezon İnönü Stadı’nda konuklarına her türlü muameleyi revâ görenleri biz çok iyi biliyoruz da, Elazığspor’un bugün zirve yarışında yalnız kalmasına rızâ gösterenler, şu satırları ibretle okumalılar!

Elazığspor’un Süper Lig’e yaklaşmasından tedirginlik duyan Abdullah Efendi’nin ayak seslerimizden rahatsız olduğu belli ama, sakın O’na kızmayın?

Elazığ ve Elazığspor düşmanlığına çanak tutanlara kızın, komşular arasına nifak sokanların amacını anlayın ve hâlâ Elazığspor’u sahiplenmeyenleri ayıplayın!..


Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Yazarın Arşiv Yazıları :


H. Vehbi COŞKUN - e-mail ; hvehbicoskun@mynet.com
Arşive Dön Bu Haftaki Yazımız Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön


 


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş