Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Vedat TANYILDIZI     << Geri Dön   

Vedat TANYILDIZI

Vedat TANYILDIZI ...: Ayrıntı :

Biyografim Eski Yazılarımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

ŞUURSUZ ŞARK
22 Eylül 2005 Perşembe - Yeni Yazı

Uzun zamandan bu yana ara verdiğim yazılarıma, kaldığım yerden devam edeceğim inşallah. Yazmamın içimi dökmekten öte, topluma bir katkısı var mı? Bir çeşit muhasebe dönemiydi geçen aylar. Sorgulanması gerekiyordu…

Yazılara ara vermemde kısmen, elaziz.net’in bir duraklama döneminden geçmesinin de etkisi oldu. Çünkü ahde vefa anlayışımda, muhataplarımı sıkıntılı zamanlarında terk etmek yok! Nurhak’da Ridvan Kaya’nın, elaziz.net’te Ali Aslan’ın, köşe yazarlarına müdahalesiz desteği takdire şayan. Elaziz.net’in yayınına başarıyla devamını ve internet sıralamasında tekrar çok üstlerde yer almasını diliyorum.

“Kaldığım yerden…” derken -tevafuk olsa gerek- işlediğim son konular -yeni sebeplerle- yine gündemde… Bunlar hakkında uzun yazmaya gerek yok; adam olana kısacık bir mesaj bile yeterli!

Sağlıklı sorgulamayla ilgili 25 Ekim 2004 tarihli “Sorgu-lama” başlıklı yazımda sözünü ettiğim, “-geçen yıla kadar- bir düzine yıl, toplantılarında genel talebe uygun olarak içki servisinin yapılmadığı” o yüksek öğretim kurumunda, birkaç çağdaşın “kendini tatmin” gayreti nihayet başarıya(!) ulaştı. Tam da kurumun amirine sosyal tesislerini birkaç ay önce -talebimiz doğrultusunda- içkili olarak umuma açmadığı için kalbî teşekkürümüzü sunacakken! Amire vekâlet ederek sosyal tesis raflarını içkiyle donatanlara cevap, Engin Ardıç’ın 16 Temmuz 2005 günkü “İçki içmeyi ilericilik sanmanın dayanılmaz dangalaklığı” başlıklı yazısında… Ardıç’ın yazısından “Başbakanın uçağında şarap da olmayabilir, azıcık sabredersin, inince tazakkum edersin. Meyhane mi ulan orası?”  sözünü alın, bu nadide kurumlara ve yöneticilerine uyarlayın. Acı veriyor değil mi? Dolaylı ve kısmî katkım yüzünden bendeki acı daha da fazla! Ama hesap sormak cüretini gösterenlerin de masum olmadığı gün gibi açık! Samimî olanları açıklığa ve içten pazarlıksız konuşmaya davet etmek de benim hakkım! Bakalım bu davete kim icabet edecek?

Konuya dönersek, içki konusunda sağlıklı düşünebilmek için, benzerliklerini ve farklılıklarını irdeleyecek şekilde şöyle bir fikir yürütün : “Esrar-eroin kullanmak, benim şahsî tercihimdir; kimse karışamaz. Bu hürriyetimi kullanmak üzere hint keneviri, haşhaş -her ne gerekiyorsa- eker biçerim, ikram da ederim...” diyebilir miyiz? “Olur mu canım!” der gibisiniz. Standartlarını batının koyduğu “adamlık dinine” dokunuyor çünkü… “İstemeyen içmesin!” diyemiyoruz. İşte bütün mesele burada! Burada “Kimin ortak kabulüne göre?” sorusunu doğru cevaplayabilsek keşke! Tabiî arkasından kimlik sorgulaması da kaçınılmaz… Saplantılarımız yüzünden ortak yaşantımızın kurallarını kendi değerlerimize göre belirleyemiyoruz. Tazakkum edenler, -kendilerince tanımladıkları- her “kamusal alanı” meyhaneye, vb… çevirmeye çalışıyorlar. Bugünkü durumumuza içimizde, nefsini tatminden başka derdi olmayanlar yüzünden geldik! Sağlıklı sorgulama yapılamaması yüzünden de toplumumuzda hiçbir konuda ittifak ve bütünlük sağlayamıyoruz. Uyanalım artık, Şark daha da kötüye gidiyor!

Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Yazarın Arşiv Yazıları :

 

Vedat TANYILDIZI (Prof. Dr.)
E-Posta Adresi : vtanyildizi@firat.edu.tr
Haberleşmek için : Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi, 23119 – Elazığ
Tel : 0-424-237 00 00 - Faks : 0-424-218 19 07

Biyografim Eski Yazılarımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön

 


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş