Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Perihan ÇELİK    << Geri Dön   

Perihan ÇELİK ...: İÇERDEN, DIŞARDAN :

Biyografim Eski Yazılarımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

Bush'u Başkan Seçenler
24 Kasım 2004 Çarşamba
- 22. Yazı

Son bir haftadır hemen her ülkenin gündeminde Amerika Birleşik Devletlerinin seçim sonuçları var. ABD’de ise daha çok Kerry'nin seçimleri nasıl kaybettiği üzerine yazılıp söyleniyor. Görsel yayın ve yazılı basında Amerika haritasının neden kırmızı renge büründüğü (Bush'un kazandığı eyaletler kırmızı renkle belirtildi) sorgulanıyor. Fakat Bush'a kimlerin oy verdiği üzerine pek durulmuyor. George W. Bush nasıl başkan seçildi sorusuna çoğu Amerikalıların verdiği yanıt "Moral values" (Ahlaki değerler) olduğunu sık sık duyduk. Fanatik  hiristiyan (evangelist) ve aşırı zenginlerden başka kimler oy verdi Bush'a? Sıradan bir vatandaş olmanın yanısıra çok dindar olduğunu her dakka başı söyleyen bu "sevimli adam"ı başkan yapan  insanları yaşadığım eyaletten yola çıkarak tanıtmaya çalışacağım.

Yoksuldurlar. Ya büyük kentlerin şehir merkezlerindeki terkedilmiş eski apartmanlarda, yada küçük kasaba ve şehirlerin dışındaki vadilerde birbirinden uzaklara kondurulmuş taşınabilen evlerde yaşarlar. Dağların eteklerine kurdukları evlerin arası uzak oluşundan birbirleriyle ellerini ağızlarının iki yanına koyup bağırarak konuştukları için bunlara "holler" (bağıranlar) adı verilir. Komşulara pek yakın olmayı sevmezler, aileden birisi değilse eğer. Oturdukları evlerde genellikle kanalizasyon sistemi yoktur. Çukurlar vardır 15-20 yılda bir temizlenen. Kamyonet, jip gibi büyük eski Amerikan arabaları sürerler. Vücutlarına döğme yaptırmaya bayılırlar.

"Okumak zeki ve zengin  insanların işi" deyip okumayı yazmayı doğru dürüst sökmeden liseyi terkederler. Meslekleri yoktur, çalışmayı pek sevmezler. Erkeklerin çoğu gönüllü asker olup maaş alırlar ve savaşlara gönderilirler. Bazıları şanslı ise Jessica Lynch gibi kahraman olurlar. Şehit olmayanlar kolunu yada bacağını kaybetmiş durumda gazi olup gelirler. Devletten aldıkları beş on kuruşla zar zor geçinmeye çalışırlar. Çok milliyetçidirler savaşa karşı çıkanları "vatan haini" olmakla suçlarlar. Cinnet geçirip çocuklarını öldürürler. "Kürtaj yapmak ve yaptırmak katilliktir" görüşünü herkesten önce desteklerler. Gençleri evlenmeden (daha lise de iken) çocuk sahibi olurlar. Çöp bidonlarında ölü bebekler bulunur.

En büyük besin kaynakları kızartılmış patates, hamburger ve makarnadır. McDonalds'ın en gözde müşterileridirler, sudan fazla kola tüketirler. Tütün çiğneyip, bol bol bira içerler. Sigara, tütün ve alkola bindirilen zamları hiç sorgulamadan yutarlar. Sık loto oynayıp milli piyangodan milyoner olmaktır umutları. Hemen hepside avcılık yapar, geyik eti yerler yıl boyu. Tüfekleri namuslarıdır. "Evlerde silah bulundurmak tehlikelidir" diyenleri düşman bilirler. Gençler okullara tabancayla giderler.

Sağlık sigortaları yoktur, ameliyat parası çıkaramadıkları için bazen ölüme teslim olurlar. Hastalandıklarında ilaç alamazlar ama sağlık sigorta şirketlerine büyük yetkiler veren başkanı alkışlarlar. 'Stem cell' tedavisini Bush'un "bir canlyı öldürüp diğer canlıyı kurtarmaktır" sözleriyle öğrenip kürtajla eş değerde tutarlar. Yakınları Alzheimer yada Parkenson hastalığı ile boğuşurken bunlar 'stem cell' araştırmasını yasaklayan adaya oy verirler.

Devlete hem güvenirler hem güvenmezler. Çoğu devletten işsizlik yada yiyecek yardımı alır. "Devletin işlevini küçülteceğiz, bireylere daha çok sorumluluk vereceğiz" diyen başkan adayını alkışlarlar. Kazandığı paranın çoğunu "vergi iadesi" altında zenginlere kaptırırken, eşcinsellerin evlenmesini kendilerine dert ederler. Evlerini ve arabalarını bayrak ve haçla süslerler. Dünya ile ilişkileri, gün boyu izledikleri televizyondur. California eyaletini Hoolywood olarak bilirler. Çoğu doğduğu yerde ölenlerdendir.

Philip Morris'in "sigara sağlığa zararlıdır" diye başlayıp "sigara öldürücüdür" diye biten reklamlarını hem izleyip, hem de onun sigarasını içip akciğer kanseri olanlardır. Bir anda işine son verilip sokağa atılanlardır Bush' a oy verenler.


Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Yazarın Arşiv Yazılarına ulaşmak için tıklayınız. :

 

Perihan ÇELİK - Öğretim Görevlisi
ESOL Lecturer  Intensive English Program,
West Virginia University P.O.Box 6297 Morgantown,
 Amerika
Elektronik Posta:
Pericelik@hotmail.com

Biyografim Eski Yazılarımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön

 


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş