Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Mehmet TOPAL     << Geri Dön   

Mehmet Topal -

Mehmet TOPAL ...: Başyazı :

Eski Yazılarımız Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

Çadır Değil Konteynır!..
25 Ekim 2004 Pazartesi

11 Ağustos 2004…

Saat:18.50 sularıydı.

Rihter ölçeğine göre 5,5 şiddetinde feci bir şekilde sallandık. Depremin merkez üssünün Sivrice ilçemize 8 km mesafedeki Kürk Köyü ve çevresi olduğunu devletin bilimsel veriler doğrultusunda aldığı ön tedbirler sayesinde anında öğrendik. Can kaybının olamaması karşısında depremi 12 yaralı ile atlatmamızla derin bir nefes aldık.

Bu deprem bilinen bir depremdi.

Şehrimizde son 25 yılda meydana gelen en büyük ve en korkutucu deprem olarak hatıralarımızdaki en taze yeri alırken, yetkili makamların olanca güçleriyle olay yerinde olmalarıyla büyük moral kazandık.

Elazığ’ın genç ve çalışkan Valisi sayın Dr.Kadir Koçdemir’in öncülüğünde devletimizin tüm imkanlarının deprem bölgesine daha ilk akşamdan ve çok erken saatlerde intikal etmeleri başta Elazığ olmak üzere, tüm Türkiye’nin yüreğine serin sular serpti.

Elazığ Valiliği Sivil Savunma, Kızılay ve tüm bağlı birimleriyle, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü bilim adamları ve bilgi ve teknolojik donanımı ile, Sivrice Kaymakamlığı aldığı ilk tedbirler ile Elazığ Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Sivrice Belediye Başkanı Hasan Karabulut, asker ve polisimiz anında depremzedelerimizin yanında oldular.

Bu birlik ve beraberlik fotoğrafıyla basın aracılığı ile kamuoyu en doğru ve en sağlıklı bir şekilde bilgilendirildi. Yalan yanlış haberlerin çıkmasına, spekülasyonların yapılmasına ve her türlü sansasyona geçit verilmemesi gerçekten büyük takdir topladı. Bunu temin eden başta Elazığ Valisi sayın Dr.Kadir Koçdemir olmak üzere bu anlamlı beraberlik sarmalında yer alan tüm kamu görevlilerine halkımız adına takdirlerimizle teşekkür ediyoruz.

Elazığ Kızılay’ının bölge deposundan ilk yardımı ulaştırarak evleri yıkılan 10  köydeki depremzedelerimizi çadır ve sıcak aş ile kucaklamasından da fevkalede memnun olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Başbakan sayın R.Tayyip Erdoğan’ın Gürcistan’tan Valimiz Sayın Koçdemir’i telefonla araması, DYP Genel Başkanı ve Elazığ Milletvekili sayın Mehmet Ağar’ın deneyimli eski bir devlet adamı olarak Elazığ’a gelerek deprem bölgesindeki hemşerilerimizle yakınlaşması, Elazığ’da bulunan AKP Milletvekillerinin de olay yerinde yer almaları gerçekten büyük puan topladı.

Devletimiz her doğal afet sonrasında olduğu gibi yine “yaralar en kısa zamanda sarılacaktır” sözünü verdi.Vali sayın Koçdemir, yıkılan evlerin yerine yeni konutların yapılacağını, kış gelmeden bitirilip teslim edileceğini açıkladı. Sayın Valimizin bu konudaki iyi niyetinden asla bir şüphemiz yoktur. Ama Elazığ’da soğuklar erkan gelir. Ağustos’un onbeşinden sonra yani şu günlerde sonbahar başlar ve adım adım kışa doğru gider. Dolayısile söz konusu yeni konutlar yapılıncaya kadar çadırlarda yaşamak zor olabilir.

Bu riski asgariye indirmek için bir öneride bulunmak istiyoruz:

Hatırlanacağı gibi Sakarya Depreminde kullanılan konteynırlar vardı. Bunların bir kısmı sonradan İran Depremine gönderildi. Devletimizin elinde halen bu konteynırlardan mevcuttur. İhtiyaç oranında 10 köyümüzdeki depremzedelere bunlardan verilirse, konutlar bitirilinceye kadar insanlar soğuktan, yağmurdan ve kardan etkilenmezler.

Takdir sayın Valimiz Kadir Koçdemir’indir.


Su Parasında İndirim Şart!..
25 Ekim 2004 Pazartesi

Türkiye’de Belediyeler geçen yıllarda artan enflasyon karşısında masraflarını çıkarmak ve bir miktarda gelir elde etmek amacıyla elektrikle diğer girdilere gelen zamlar oranında ev ve işyerlerinde kullanılan şebeke suyunun fiyatını da artırıyorlardı.

2004’ün şu son aylarında ekonomik göstergeler tersinde dönemeye başladı. Türkiye Elektrik Kurumu elektriğin kilovatını ucuzlattı. İki yıl öncesinin değerindeki faturaları ödemeye başladık.

Buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinesi, televizyon başta olmak üzere tüm beyaz eşyaların, elektronik aletlerin fiyatları da düştü. Beş ve yedi ayı geçmeyen taksitlerde 10 aya, hatta bazı ev ihtiyaç malzemelerinde 24 aya kadar uzandı.

Enflasyon düşüşü marketlere kadar etkisini gösterdi. Migros Mağazası kredi kartıyla 12 ay vadeli satış kampanyası gerçekleştirdi.

Bu fiyat düşüşlerini hemen her sektörde görmekten vatandaş son derece memnun. Bizler de memnunuz. Keşke enflasyon 2005 yılında %5’lere 3’lere kadar düşse!...

Bu düşüşler yaşanırken, kamu hizmeti veren, temelde kar amacı gütmeyen yerel kuruluşlarımız olan Belediyeler, hiç kullarını kıpırdatmıyorlar.

Halk, Belediyelerden ev ve işyerlerinde kullanılmakta olan suyun ton fiyatını acilen düşürmesini bekliyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda ilk somut adımı atarak suyun ton fiyatını %12 oranında düşürdüğünü kamuoyuna açıkladı.

Böyle bir uygulamada Türkiye’nin ikinci Belediyesinin Elazığ Belediyesi olmasını istiyoruz.

SU PARALARI KREDİ KARTIYLA DA ÖDENSİN

Elazığ Belediye Başkanı Sayın M.Süleyman Selmanoğlu, suyun fiyatını nasıl indireceğinin hesabını yaparken, kendisine su parası tahsilâtında bir kolaylık daha önerme gereğini duyuyoruz.

Bankalarla anlaşma yapılarak su tahsilât gişelerine, Telekom’un yaptığı gibi pos makinelerinden konulsun. Nakit parası olmayan vatandaş, cezaya girmeden ödemesini kredi kartı ile gerçekleştirsin.

ESO Müdürlüğü bu konuda derhal harekete geçirilmeli, kredi kartı uygulamaya konulmalıdır.

Halkımızın isteği; suda indirim yapılması ve kredi kartı uygulaması noktalarında yoğunlaşmaktadır.

Sayın Selmanoğlu’ndan müjdeli haber bekliyoruz.


Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Yazarın Arşiv Yazıları :

 

Mehmet TOPAL - Uluova Gazetesi - E-posta:  mehmet.topal@elaziz.net
Haberleşmek için :  Tel : 0-424- 23
3 8753

Eski Yazılarımız Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş