Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Yazarlar / Konuk Yazarlar << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

Konuk Yazar ....: Özkan ALTUNBAY *

E-Posta Atın Biyografim Konuk Yazarlar Yazar Ana Sayfa

   Sabaha Oradayım Anne!..
     12 Aralık 2002 Perşembe

Yıllar, en az bu yollar kadar soğuk ve de umarsız. Daha dün memleketimin sokaklarında dolaştım, okullarında güzelim günleri yaşadım, sevindim, ağladım tozlu yollarında Elazığ’ın.Soğuk kış gecelerini daha Kasım ayındayken karşıladım.Dilim orada çözüldü benim. Orada gördüm sevmeyi. Öğrendim ağlamanın ekşimsi tadını cebimde bozukluklarla dolaşırken arka sokaklarında taşraların. Köyüm geldi aklıma nohut kokardı ellerimiz biçtikten sonra güneşleri daha 5 yaşlarındayken. Çamurdan arabalarla oynamayı çok görse de hayat bizlere , küçük ellerimiz toprakla tanışacaktı elbet .Elbette toprağın tadına önce yüreğimiz bakacaktı. Öyle ya burada toprağın tadına varmadan giderse insan toprağa ne olurdu hali.

Ve şimdi yine sana dönüyorum. Yıllar gözlerimde nem.Bu otobüsün içinde gece yarısı yine aklımda sen varsın.O umarsız halin.Bak ne kadar da benziyor şu tırmanan yılan gibi yol Harput’un yokuşuna. Tıpkı senin gece lambaların şunlar.Kulağımda şöförün of sesleri ve gözümde bir nokta gibi beliriyor kızıl ucu sigarasının. Anlatıyor muavinine “Sabah on olmadan varırız Elazığ’a” diyor. Arka koltuktakileri, otobüsün motoru, gürültüsüyle, sıcaklığıyla bunaltıyor. Gece yarısı sekiz  köşe şapkasını yüzüne devirip uyuyan İstanbul’dan memleketine dönen ve memleketini yüzündeki çizgileriyle resmeden yaşlı bir amcayı uyandırıyor bir çocuğun ağlaması. Annesi sus diyor, ağlama diyor insanlara verdiği rahatsızlıktan dolayı utanarak susturmaya çalışıyor bebeğini. Gözüm camdaki yüzüme kayıyor. Gece karanlıkta simsiyah camda bir ışık arıyor gözlerim ve gözlerimi buluyor sonunda. İçinde boyun bükmüş bakışları var karanlığın ve dışarıda kar bir etek gibi serilmiş aya cilve yapıyor adeta. Sahi İstanbul’dan beri peşimizde Ay.

Aklıma köyüm geliyor. Hasreti acı bir kurşun gibi yüreklerinde barındıran köylülerim geliyor. Sobaların yandığı, içinde üç kırık divanıyla oturulan odacıklar, kuru soğanın yumruklandığı yer sofralarıyla, ocak üzerinde kaynayan tarhana kokularıyla kış geceleri geliyor. Kulağımda ezan sesi ve  ellerim o turuncu gecelerde buz gibi yorgana sarılmış bir ruh gibi. Ay da orda İstanbul’dan beri peşimizde olan Ay.

En önde oturan ve gözünü hiç kırpmadan yola bakan çocuğa bakıyorum. Annesi çoktan uyudu. Ama o koca ön camından sinema seyreder gibi bakıyor yollara. Sonunu göremiyor ama bekliyor. Bir başlangıç o yol  ve bir son kasketli amcam için. Şöför biraz daha açıyor sesini fısıltı halindeki müziğin esniyor. Ay peşimizde.

Bu kaçıncı dönüşüm acaba memlekete. İlk kez üniversiteyi kazandığım yıl kayıt olmak için gitmiştim İstanbul’a. Ne umutlar vardı gözlerimde o ilk gece sıkıntıdan ağlayan yüreğimde. Ertesi gün dönmek istemiştim Elazığ’a. Kimse bilemez gurbette öğrenciliğin genzi yakan kokusunu, dalgalı denizlerle boğuşmak gibidir yaşam. Cebimde yine bozukluklar ama bu sefer güneşin şehrindeyim. Bu sefer toprak görünmüyor. Saklambaç oynanmıyor burada, çamurdan yapılmış arabalar, çatlamış eller ve sofralarda yumruklanmış soğanlar yok. Kaybolmuş tarhana, buğday tarlaları yazın parlamıyor buralarda. Boğazı Fırat gibi coşkulu değil. Gülmüyor insanları. İnsanlar ceplerinde bozukluklarıyla dolaşırken gökdelenleri görüyor manasız bakışları.

Eh geçtik Kayseri’yi de bundan sonra başlıyor karlı yollar. Bundan sonra mı başlıyor zorluklar çile, yalnızlık şanssızlık burdan sonra mı? Ay peşimizde. Yüzü beliriyor anamın, yüzünde ayın. Yine mi yaş var gözünde. Analar bilir yolların ne demek olduğunu mersedes otobüslerden asker evlatlarını beklemenin yürek sızlatışını. Analar bilir elbet, tükenmez yollarda gece yarılarında bir gencin yüreğinde güneşleri taşımasının ağırlığını.

Ben de bir gün anama döneceğim bırakıp havalı çalışma ofislerini, kredi kartlarını, arabaları. Bırakıp gökdelenlerini koca İstanbul’un, kerpiç evlerinin bahçelerine koşacağım. Sarılacağım tesbih tutan ellerine dedemin. Bırakıp ojeli ellerini Beyoğlu’nun, papatya kokan güneşine koşacağım kardelen çiçeğinin gururunu taşıyarak yüreğimde. Kimse bilmeyecek beni kimse tanımayacak o dev kazanı şehirde.Yok oldu diyecekler bitti, kayıp. Asla bilemeyecekler memleketimin ölüm döşeğinde, yastığa baş koymuş bir garibin olduğunu. Belki  sadece Ay bilecek sabah ona kadar Elazığ'a varabilirse.

Yorum Formu

Özkan ALTUNBAY - Bilgi Teknolojileri Uzm. Yrd.
TUBITAK Marmara Arastirma Merkezi’ nde (MAM)
Bilgi Teknolojileri Arastirma Enstitüsü’nde (BTAE) Bilgisayar Mühendisi

Elektronık posta: altunbey@hotmail.com

Biyografim Konuk Yazarlar Yazar Ana Sayfa Başa Dön

Biyografim :

25.11.1980 yılında Elazığ'da doğdum. Babamın ilkokul öğretmeni olması ve görev yerlerindeki bazı değişiklikler sebebiyle Elazığ içerisinde çeşitli okullarda ilkokulu okudum. En son Elazığ Namık Kemal İlkokulu'ndan mezun oldum.Aynı yıl kazandığım Anadolu Liseleri sınavı sonrası Elazığ Anadolu Lisesi'nde okumaya başladım. Lisenin son sınıfını da Elazığ Balakgazi Lisesi'nde okuyarak liseden mezun oldum.

1998 yılında girdiğim üniversite sınavlarında Elazığ il derecesi alarak İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım. Haziran 2002'de bu okuldan mezun oldum.

Temmuz 2002 itibariyle özel bir bankanın bilgi işleminde yazılım uzman yardımcısı olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. İnternet programcılığı ve benzeri konularda yazılımlar geliştirmekteyim.

Üniversite eğitimim esnasında VestelNet, Ericcson veGaranti Bankası gibi firmalarda staj ve yarı zamanlı çalışmalarda bulundum.

İyi derecede İngilizce ve orta seviyede Almanca biliyorum.

 
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

footer top left corner  footer top right corner

www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

 footer divider


Elazığspor
- Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
- Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
-
Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
- Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
 
- Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

Güncel  :
| 
Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

   
footer bottom left corner
 
| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş