Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Yazarlar / Konuk Yazarlar / Feyzullah ARSLAN << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

Konuk Yazar ....: Feyzullah ARSLAN *
Biyografisi Konuk Yazarlar Ana Sayfası Yazar Ana Sayfa

ELAZIĞ HOŞ KÖYܒNDEKİ ÜZÜM VE BAL FESTİVALİNİN ARDINDAN HOŞLUKLAR :
28 Ekim 2002 Salı

Valimiz Sayın Osman Aydın’ın davetiyle, 18 Ekim 2003 Cumartesi günü, “Üzüm ve Bal  Festivali”ne katılmak üzere Elazığ’ın Hoş Köyü’ne gittik, hoş karşılandık, hoş gördük ve hoş bulduk...

Birlikte Festivale katıldığımız Elazığ Valisi Sayın Osman Aydın, Milletvekilleri Prof.Dr. Sayın A.Baki Türkoğlu, Sayın Şemsettin Murat,  Elazığ Başsavcısı Sayın Behiç Şahin, Belediye Başkanı Sayın Hamza Yanılmaz, Jandarma Komutanı Sayın  Şafak Karakoç, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Sayın Adem Kızılkaya ve diğer yetkililer de bu hoş festivalden oldukça memnun ve hoş anılarla dolu olarak ayrıldılar.

Hoş Köyü’nde ismine yakışan, ismiyle bağdaşan çok hoş bir festival yaşadık. Milletvekillerimiz ve Valimiz, yaptıkları konuşmalarda Elazığ ve Hoş Köylü’lere hoş müjdeler verdiler.

Yapılan yarışma ile, birinci gelen 4 kilogram 340 gramlık üzüm salkımı, ikinci gelen 4 kilogram 280 gram ve üçüncülüğü hak eden 4 kilogram 140 gramlık üzüm salkımı sahipleri, İl Tarım Müdürlüğünce ödüllendirildi. Festivalin üzümleri kadar balları da ayrı bir güzellikteydi.

Öğle yemeğini de, ismiyle bütünleşen bu hoş ortamda, Festival alanında yedik. Yapılan ikramlar ve gösterilen misafirperverlik, yıllar önce İl Emniyet Müdürlüğünü yaptığım Elazığ’a ve Gakgoşlara yakışır nitelikteydi.

Kendi memleketimden ayırmadığım, her zaman bende apayrı bir yeri olan Elazığ’daki bu hoş festivale katılmak, bu hoş ortamda, hoş insanlarla birlikte olmak beni çok mutlu etti.

Bu vesileyle, Festivalde emeği geçen herkesi kutluyor, tüm Elazığ ve Hoş Köylülere bol ve hoş kazançlar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, yazımı hoş bir anlatımla devam ettirmek istiyorum:

En çok sevdiğin meyve nedir diye Bektaşi’ye sormuşlar. Üzüm diye cevap vermiş. Neden diye sorulunca da yanıtlamış. Üzümü yeriz, artanından pekmez yaparız, artarsa üzüm suyu yapar içeriz, yine artarsa sirke yaparız, ondan da artarsa şarap yaparız, yıllandıkça da kıymetlenir, değeri artar, demiş.

“Mıgı’da düğün, Hoş’ta sünnet, biz de şaştık nere gidek” atasözündeki gibi nereye gideceğinizi şaşırmadan, hep hoş ve hoşluklarla kalınması dileklerimle, son olarak Elazığ üzümleri hakkında sizlerle birtakım bilgileri paylaşmak istiyorum.

Elazığ’da bağcılığın çok eskilere dayanması, Öküzgözü, Boğazkere, Şilfoni ve Ağın Beyazı gibi yöreye has üzüm çeşitlerinin oluşmasına neden olmuştur. İlde yaklaşık 9300 hektar civarında bağ alanı mevcut olup üzüm rekoltesi yıllık yaklaşık 30-35 bin ton arasında değişmektedir. Üretilen üzümün yaklaşık % 20-25’i şaraplık, %50-60’ı sofralık, %15-20’si ise şıralık yani pekmez, pestil ve orcik yapımında kullanılmak üzere tüketilmektedir. Şaraplık olarak pazarlanan miktarın yaklaşık %20-25’i İlde kurulu bulunan Tekel Şarap Fabrikasına, %75-80’lik kısmı ise özel firmalara (Kavaklıdere, Doluca, Dimes vb.) satıldığı öğrenilmiştir.

İlde birçok üzüm çeşidi yetiştirilmekle birlikte, ağırlıklı olarak Tehannebi, Şilfoni, Öküzgözü, Boğazkere, Köhnü, Kabarcık, Ağın Beyazı ve Kırmızısı, kısmen de Besni, Karaerik, Kadın (Hatun) Parmağı gibi çeşitler de yetiştirilmektedir. Bu çeşitlerden Boğazkere şaraplık, Öküzgözü ve Köhnü hem sofralık, hem şaraplık, Tehannebi, Karaerik, Kadın Parmağı, Ağın Beyazı ve kırmızısı sofralık, Şilfoni ve Kabarcık ise şıralık ve sofralık olarak tüketildiği bildirilmiştir.

Yetiştirilen asma çeşitleri itibariyle il, asmanın gen merkezleri arasında yer almakta olup, Öküzgözü ve Boğaz kere çeşitleriyle de şaraplık (şıralık) üzüm yetiştiriciliğinde önemli bir merkez olma yolunda olduğu gözlemlenmiştir.

Şarapçılığın en önemli ürünlerinden biri olan Buzbağ, Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin birlikte işlenmesi sonucunda üretilen, Ürgüp ve Ljubijana gibi Uluslar arası yarışmalarda 13 altın madalya kazanmış bir şarap olup; Fransa, Almanya, İngiltere, Kanada, Japonya ve Avusturya gibi ülkelere ihraç edildiği bilinmektedir.

Elazığ’da üretilen üzümün tanıtımı ve pazarlanması amacıyla son üç yıldır Merkez Hoş Köyü’nde düzenlenen Bağ Festivali’nin bölge üzümünün dışarıya tanıtılmasında önemli katkılar sağlayacağı düşüncesindeyim.

Herkese sevgi ve saygılarımla...

27.10.2003


Bu Yazı Hakkında Yorumlarınızı Sayın Feyzullah ARSLAN'a ulaştırabilirsiniz.


Feyzullah ARSLAN
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı - (Elazığ Eski İl Emniyet Müdürü)

Elektronik Form; Ulaşmak için Form

Biyografisi Konuk Yazarlar Ana Sayfa Yazar Ana Sayfa Başa Dön

 
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

footer top left corner  footer top right corner

www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

 footer divider


Elazığspor
- Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
- Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
-
Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
- Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
 
- Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

Güncel  :
| 
Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

   
footer bottom left corner
 
| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş