Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Gıyasettin DAĞ     << Geri Dön   

Gıyasettin DAĞ

Gıyasettin DAĞ ....:...: Geniş Açı :

Eski Yazılarımız Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

Elazığ Valisi Kadir Koçdemir; Harput, Elazığ’dır...
25 Ekim 2004 Pazartesi

Elazığ Valisi Sayın Kadir Koçdemir, göreve başladığı günden bu yana Elazığ’da kültür ve sanat konuları ile teknoloji ve bilişime olan düşkünlüğü, bu alandaki çalışmaları ve çalışmalara ilgisi ile herkesin olduğu gibi benimde dikkatimi çekmekteydi. Geçtiğimiz günlerde kendisiyle Harput, Elazığ ve Elazığ’ın kültürel geleceğine dair bir söyleşimiz oldu. Bu yazımda gerçekleştirdiğimiz bu mülakattan bazı başlıkları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Sayın Koçdemir’e Harput ile alakalı düşünce ve kanaatlerini öğrenmek açısından sözü Harput’tan açıyorum.

“Harput, Elazığlıların şehir şu anda bulunduğumuz yere yerleştikten sonra terk ettikleri, ancak hem bedenen hem de gönül itibariyle bağlarını devam ettirdikleri bir yer. Böyle de kalması lazım… Harput, Elazığlıya geçmişini hatırlatan, ona çok ciddi bir medeniyetin devam eden halkasını teşkil ettiğini ifade eden bir mekân... Harput, sahip olduğu bu medeniyet vesilesiyle hem memleketimiz, hem ülkemiz, hem de insanlık için yeni bir başlangıca zemin teşkil edecek bir yer. Harput, tabiri caizse “Elazığ’ın hafızası ve referans noktasıdır”. Hafızası olmayan bir insanın, bir ülkenin ya da medeniyetin var olması mümkün değildir. Çünkü günü anlamlandırma ve hedef tespiti ancak hafızadaki kavramlarla yapılabilir. O bakımdan Harput, bence Elazığ’dır. Elazığlılar geçmişte orada güzel şeyler yaptı, bundan sonra yapacaklarında da başlangıç noktası Harput olacaktır.”

Sayın Koçdemir Harput’ta başlatılan bazı sivil organizasyonların ne anlama geldiğini de şu cümleler ile ifade ederek geleceğe dair ümitlerini de vurguladı.

“Harput Evi” inşaatı yakın zamanda bitirilecektir. Bu bina Harput ile ilgili yapılacak çalışmalara ivme kazandıracaktır. Yapılan çalışmalar bir “mekâna” kavuşacaktır. Müze oraya taşınacak, eserler daha ideal bir mekânda sergilenecektir. Gül kardeşlerin mali destek sağladığı Harput Çevre ve Kültür Evi restorasyonunu diğer hemşerilerimiz için de iyi bir misal oluşturdu. Proje ve ruhsat işleri tamamlansa 10-15 binanın bu şekilde kurtarılması mümkün olabilecek.”

Vali Koçdemir Harput’ta sıkıntının yetkili otoritenin birden fazla odakta toplanmasından kaynaklandığını ifade ediyor. “Bir çivi çakılması” için işin içerisine dahil olan kurumlardan bazıları şunlar; Kültür Bakanlığı, Tabiat Varlıkları Kurulu, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü... İşin içerisinde sivil insanların ve mülkiyet sahiplerinin olduğunu da hatırlatalım...  

“Esasında temel sıkıntı yetkinin birkaç otoritede toplanmasından kaynaklanıyor. Koruma amaçlı imar planının şartnamesi bakanlıkça hazırlanıyor, ihalesini biz yapacağız, planlamada halen Elazığ belediyesi yetkili... Vizyon geliştirme, şehir tasarımı Harvak’ın ilgi sahası içinde... Çok başlılıktan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi bakımından Harvak hayati önemi haiz bir teşekkül... Bu zamana kadar da bu fonksiyonu çok iyi biçimde yerine getirdi. Ama her şey koruma amaçlı imar planına bağlı...”

Harput Evini de  soruyorum Sayın Koçdemir’e ve Harput Evinin  bazı yorumlara göre “Harput Kalesini gölgede bırakan bir ihtişama sahip olduğunu ve yapısı da Harput mimarisine uygun olmadığını” ifade edip bu eleştirilere ne diyeceksiniz diyorum.

“Eleştiriler gayet normal. Ancak Harput’ta devam eden tahribat dikkate alındığında ondan önce söylenecek başka şeyler var diye düşünüyorum. Keza bu binanın projesi bu işlerde ehil insanlar tarafından çizilmiştir. Binanın kaleyi gölgede bıraktığı iddiası sadece bazı noktalar bakımından anlaşılabilir. Harput’a bakıldığında kalenin muazzam biçimde görüldüğü, ancak binanın hiç fark edilmediği pek çok yer var. Binanın kaplaması ve ince işleri tamamlandığında zannediyorum bu eleştiriler daha da azalacaktır.”

Sohbetimiz Valilikçe başlatılan ve  yapılan çalışma ile Elazığ genelinde bulunan tarihi özellik taşıyan sivil mimari örneklerinin tespitine geliyor.

“Mülk sahiplerini mağdur etmeden bu eserlere sahip çıkmak ve geleceğe sağlıklı biçimde intikal ettirmek istiyoruz. Madem ki bu miras hepimizindir, madem ki bu binaları nimet olarak görüyoruz, külfetine ve sorumluluğuna da ortak olmalıyız. “Dışı bizim, içi sizin” diyerek, “bu miras hepimizin” kampanyası başlattık. Bu binaların dış cephe ve çevre düzenlemesi işlerini yapacağız. Kapalı çarşı, eski vilayet konağı gibi yerleri de aslına uygun şekilde düzenleyip hayata kazandırmak hem de korumak istiyoruz. Eski vilayet konağı binasını vilayet müzesi yapıp, çevresini de bir ferah bir mekan haline getireceğiz.”


Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Yazarın Arşiv Yazıları :

 

Gıyasettin DAĞ - giyasettin@elaziz.net
Haberleşmek için : ELZEREM Vakfı  – ELAZIĞ Telefax : 0-424-247 45 39

Eski Yazılarımız Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner