Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Bedrettin KELEŞTİMUR     << Geri Dön   

Bedrettin KELEŞTİMUR

Bedrettin KELEŞTİMUR ..: KÖŞETAŞI :

Biyografim Eski Yazılarımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Şiirlerim

BU ÜLKEDE “AZINLIK” YOKTUR!..
24 Kasım 2004 Çarşamba

Cumhuriyetin kuruluşunun 81. yıldönümünü daha yeni kutladık.. O kuruluş hikayesinde  sadece duygu fırtınaları değil; tarihin derinliklerinden beslenen  bir milletin hayat felsefesi olarak yorumlarız!..

O felsefede, esaret yoktur!..

O felsefede,   bir başka milletin efendiliği altında,  kölelik yoktur!..

O felsefede, hatıralarla hafızalarda sürekli canlı olarak yaşayan ecdadın ruhu vardır!..

Tarihte bu milletin kurduğu devletlerin büyüklüğüne bakınız.. Bu milleti yücelten sebeplerin başında; adalet, eşitlik, insan merkezli bir eksen vardır!.. Bu şuurun İslam potasında erimesiyle; şefkat, merhamet, irfan okyanusu halini alan bir koca medeniyet doğmuştur..

Anadolu bu medeniyetin beşiğidir..

Cumhuriyet, bu millette var olan bütün güzel hasletlerin ‘arıtılmış..’ halidir1.. O hali bu milletin ‘dolunay..’ vakti olarak tarif ediyoruz!.. Eşine az rastlanılan bir mücadele!..

Sadece, Çanakkale!.. Safların kıyam vaktidir!.. O, birbirine omuz veren saflarda, ‘saffaniyetin dışında..’ bir şeyler aramanız mümkün mü?.. Çelikten bir zırh ören bir milletin seferberliğinde neler yoktu ki?..

“Kan ve irfanla kurduk Cumhuriyeti..” sözü bütün bu tarife ne kadar zarif bir anlam katıyor.. Üzerindeki en küçük bir lekeyi nasıl da kaldırıp atıyor!..

Şimdi kalkmış ne diyorlar;

“—Azınlık..”

Bu coğrafyada, şu aziz ve mukaddes olarak bildiğimiz, her karış toprağının şehit kanlarıyla sulandığı vatan coğrafyasında, ‘özümüze dokunan söz değil, cüretkarlık..’

Cengiz ne diyor; “Bir çivi bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at kumandanı, bir kumandan da milleti mahveder... Netice, Bir çivi bir milleti mahveder..” İşte sizlere, sebepler illetinin ortaya çıkardığı en güçlü muhasebe!..

Öyle sözler var ki, ‘masumane..’ ifade olarak göremezsiniz!.. Sadece, ‘insaf..’ deyip geçemezsiniz..

“Başınıza gelen her musibet, ellerinizle işleyip kazandığınız (günah ve kötülükler) yüzündendir. Bununla beraber çoğunu affeder.” (Şura; 30)

Kendi ellerimizle bu millete, kötülük etmeyelim!.. Yoksa, bir gün Allah göstermesin, ‘Devlet Kudreti..’ elimizden gider.. Zayıf ve perişan bir duruma düşeriz.. Tarih, yapılan hataları asla affetmez!..

Asrın başında, omuzları sıvazlanarak cetvelle çizilen sözüm ona, ‘devletlerin durumuna..’ bakınız!.. Perişan, muzdarip, sürekli itilip kakılan, başkaları tarafından horlanan, ayaklar altında ezilen bir mahkumiyeti yaşıyorlar!..

‘Azınlık..’ garabetinin altında, öyle büyük tezgahlar yatıyor ki, bu millet böyle bir oyuna asla gelmeyecektir.. Getirmek isteyenlere de, tarih önünde gereken dersi verecektir!..

Sözün özü, Anadolu’da, ‘azınlık..’ diye bir şey yok!.. Bir milletin tarih boyunca çetin ve zorlu mücadeleler neticesinde, kazanılmış hakları var!.. Dili bir, dini bir, tarihi bir, irfanı bir; birlik şuurunun gökçe çadırı altında, ‘devleti bir..’ olan bir milletin; Cumhuriyet ve Hürriyet gibi bir yüce fazilete sarılan 70 milyon yüreğin bir yürek olarak çarpmasını elbet hazmedemeyenler olacak!.. Ama, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır!.


TÜCCAR DEVLET !..
24 Kasım 2004 Çarşamba

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Oğuz Satıcı tarafından, Ekim-2004  ayı ihracat  rakamları,  01 Kasım 2004 Tarihinde Elazığ Akgün  Otelinde yapılan bir toplantıda açıklandı.. Ocak-Ekim tarihleri arasında yapılan toplam ihracat  rakamları 51 milyar doları aşmış bulunuyor.. Yıl sonu itibariyle, Türkiye’nin 2004 yılı ihracatının  60 milyar doların üzerinde olması bekleniyor!..

1980’lerin Türkiye’sinde, ‘yetmiş cente  muhtaç..’ bir ülke ifadesi kullanılıyordu!.. 12 Ocak kararlarına, böyle bir karamsarlıkla gidilmişti!.. Türkiye birçok sosyal ve ekonomik krizlerden/ badirelerden kaygı verici/ milli duygulara sahip insanımızda derin izler  bırakarak geçti!.. Bizim neslimizin hatıralarında; ‘derinleşen krizlerin..’ sosyal,siyasi ve ekonomik mantık analizleri/ sendromları  birlikte yaşanmıştır..

TİM Başkanının açıklamasını dinlerken, ülke insanının gelişen olaylardan dersler çıkararak, bugünlere doğru emin adımlar attığını görmekteyim.. ‘Şubat soğuğu..’ olarak da bütün Anadolu’yu/ Anadolu insanını fakirleştirerek/ yoksullaştırarak  etkileyen ‘ekonomik kriz..’ bir çıkmaz sokak olarak görülüyordu!.. O sıkıntılı dönemlerde, ‘ayakta durmanın..’ tek çıkış kapısının ‘dış pazarlara açılmakla..’ olacağı bir beyin fırtınası olarak öylesine esti ki; Türk insanının hareket kabiliyeti bu dönemde kendi direncini, ‘ihracat seferberliği..’ ile birlikte söz etmişçesine  ortaya koydu!..

Türkiye, yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla zengin bir ülke!.. Bereketli ve verimli topraklarıyla, Cenab-ı Allah’ın bahşettiği gıda ambarı durumunda!.. Türkiye, Doğu ile Batı Dünyası arasında köprü olan bir ülke!.. Türkiye, her sahada yetişmiş insan gücüyle bölgesinin en dirençli ülkesi!.. Türkiye, İslam gibi yüce bir dinin mensubu olmakla, ‘sosyal adaleti ve yardımlaşmayı..’ kendi ruhunda pekiştirmiş bir ülke!..

Tarihe bakıyoruz, Türk insanının gitmediği, mesken tutmadığı  coğrafya yok gibi!. Tarihte büyük devletler kurmuşuz.. Nil, Fırat, Tuna nehirleri bizlere bir ok menzili kadar yakın olmuş.. Avrupa’nın içlerine, ‘fütuhat..’ için seferler düzenleyen bir millet bugün ‘ekonomik seferler..’ başlatarak dünyanın dört bir yanına, ‘ürettiğini..’ alın terini  götürmenin heyecanında..

‘Gizemli..’ pek o kadar şaşaalı olarak yaşanmayan ‘mütevazı..’ bir seferberlik görüyoruz.. Belki bugün, Ekim-2004 rakamları, Türkiye’nin toplam ihracatının  %56.69’unu İstanbul’dan gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.. Yine bugün, Ekim-2004 ihracatının  %71.8’larının  İstanbul, Bursa ve İzmir gibi üç ilimizin gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz... Bugün, ihracatımızın %89.87’lerinin on ilimiz tarafından yapıldığını söyleyebiliriz.. Burada bir şeyleri göz ardı etmeyelim; “Anadolu, İstanbul’un gıda ambarıdır.. Anadolu, on milyonları bulan nüfusuyla İstanbul’u doyururken; İstanbul’da, Anadolu’yu giydirmektedir..”

İhracat!.. Artık günümüz Türkiye’sinde dizginlenemeyen bir yarıştır.. Bu yarış, ekonomi çarkını daha rantabl  dönmesini sağlamaktadır.. Dışa, dış pazarlara  açılan bir ekonomi, rekabetle büyüyecek..’ asrın teknolojisi ile verimliliğini sürekli artıracaktır!.. Bu rekabet, üretimde kaliteyi getirecektir!.. İş dünyası, AR-GE projelerine yönelecek.. Daha ciddi yatırımlar için, yeni patentler üreterek  en son teknolojileri yakından takip edecektir..

İhracat!.. Ülkenin ekonomik olarak büyümesidir, zenginleşmesidir.. Yeni yatırımlarla yeni istihdam imkanlarının oluşmasıdır!..

2004 yılında, 60 milyar doların üzerinde gerçekleşecek bir ihracat şuna inanıyorum ki, bu milletin zekasıyla, bu milletin çalışkanlığıyla önümüzdeki yıllar içerisinde katlanarak artacaktır.. Dün, toplu iğne başını üretemeyen bir ülke, bugün asrın bütün teknolojileriyle buluşmuş bulunmaktadır!.. Kendi fabrikasını kurmakta, kendi enerji santrallerini mühendisleriyle yapabilmekte, uçak/uzay  sanayiine kadar ciddi adımlar atabilmektedir.. Türkiye, krizi aşmanın  ötesinde artık, kendi ‘markalarıyla..’ kıtalar ötesine uzanabilmektedir.

TİM, EKİM-2004 dönemi ihracatını Elazığ’da açıklıyordu.. Öyle arzu ederdim ki, Elazığ birkaç sektörde, ‘marka..’ olabilsindi!.. Bu şehrin insanı, bütün Türkiye’ye örnek olacak şekilde, ‘üretimde güç birliği..’ yaparak, ‘verim ekonomisini..’ özendirici çalışmalarla gözlerimizi kamaştırsındı!.. Artık günümüzde, ‘daha güçlü sermaye..’ için ‘şirket evlilikleri..’ yapılmakta!.. Burada, topyekün  kalkınmadan, bu ülkenin bütün ekonomik potansiyelinin harekete geçirilmesini bir noktada dillendirmek istiyoruz.. Şuna inanıyorum ki, o günler uzak değil!..


Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Yazarın Arşiv Yazıları :

 

Bedrettin KELEŞTİMUR - E-posta: bedrettin@elaziz.net
Haberleşmek için :
  Günışığı Gazetesi - ELAZIĞ
Tel: 0.424. 218 24 24

Biyografim Eski Yazılarımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Şiirlerim Başa Dön

 


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş