Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

   Ana Sayfa      Konuk Yazarlar      Yazar Ana Sayfa      Yazarlar / Atakan YILDIZ     << Geri Dön   

Konuk Yazar : Atakan YILDIZ  * - Avukat
Biyografi Konuk Yazarlar Ana Sayfası Yazar Ana Sayfa

ABD HAKSIZ MI? YADA BİZ NE KADAR HAKLIYIZ ?..
31 Ağustos 2004 Salı

İkibinli yıllar ABD nin Küresel politikalarını hızla hayata geçirdiği  tarihi bir dönüm noktası olarak göze çarpıyor. Başkan Bush'un ağzından kaçırıp sonra düzelttiği haçlı seferlerinin, Demokrasi İnsan Hakları kavramlarının dibini oyarak  ivme kazandığı bu süreçte bizim ABD gibi bir süper güçten şevkatli  bir tavır beklememiz mümkün değil, ABD kendine yakışır bir şekilde gereğini yapıyor. Yönetiş ciddi bir meseledir ve her devlet sahip olduğu tarihi ahlaki kültürel milli alt yapısı ve tarihi misyonunun gereği olarak bunu hayata geçirir bu sebeple ABD, Irak ve benzeri coğrafyalarda kendi  politiğinin gereğini, mümkünse devletlerarası hukuk ve savaş hukuku esasları çerçevesinde, uluslararası meşruiyet ilkesini de es geçmeksizin uygulamaya geçiriyor. Ortadoğu politikalarını NATO yasal zeminine oturtmaya lütfen gayret ederek    petrol ve yer altı kaynaklarının başına çörekleniyor. Bu noktada ABD yi eleştirecek ya da sükutu hayal triplerine girecek bir duruma ben rastlayamıyorum neden şaşırıyoruz ki? süper güç süperliğini gösteriyor sadece bu

Neden 1000 yılı aşkın bir zaman Dünyaya adalet dağıtmış bir köklü medeniyetin evlatları olduğumuzu unuttuğumuza şaşırmıyoruz, neden tembelliğimize, kurallara, kanunlara uymanın istisna, adamcılığın, ahpap çavuş muhabbetinin asıl olduğu bir sosyal ve kurumsal çözülmüşlüğümüze şaşırmıyoruz.

Dünyanın kalbinde yer alan bir Türkiye'nin, kişi başına düşen yıllık gelirin 2500 dolar seviyesine bile yaklaşmadığına neden şaşırmıyoruz. Bir Milletin evlatları olarak toplumun görüntüsünün aslında ferdin yansıması olduğunu düşünmeyerek ferdi yanlışlarımızın faturasını hep başkalarına çıkarmanın dayanılmaz hafifliğini yaşadığımıza, bu anlayışla bir ülkenin kaç zaman daha direnebileceğine ve bu  düşünceleri dile getirip milli meselelere parmak basarak duyarlılık gösterenlere, hadi sende diyerek, Don Kişot muhabbeti yaptığımıza, böyle gelmiş bu iş  böyle gider diyerek memleket ve millet adına gelecek kuşaklarımızın hayat garantisini hiç düşünmediğimize, Demokratik hassasiyetin ve Dünya dengelerinin saygı ve egemen devletlerinin karşılıklı müzakereleri esasına dayanarak, yürütülmesinin ilke olarak benimsendiği Dünya arenasında, bu ilkenin kadük uygulamaları sonucu yakın geçmişte neredeyse her 10 yıl da bir egemen devletin yıkılıp bir paravan devlet kurulduğuna ve bu döngünün günün birinde bize kadar dokunabileceğine, üstüne üslük  milli üsluba marjinal yaklaşım demeyi entelektüel bir düşünce olarak telakki ettiğimize, canımızla eş cumhuriyeti kuran Atatürk'ün bu manada  Time dergisi anketinde dünyanın en büyük “marjinal”  liderlerinden birisi olarak seçildiğini  görmediğimize, yani kendimize şaşırmıyoruz da  ABD'nin yaptıklarına mı şaşırıp tepki koyuyoruz? bende buna şaşırıyorum  işte!

Bu yazı hakkında yorum yapmak için lütfen tıklayınız....

Tüketimin Tahriki ve Emisyonun Gücü - 2. Yazısını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız.

Konuk Yazarımızın ilk Yazısını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız.

 

AVUKAT - Atakan YILDIZ
Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi - e-mail: ayyildiz2@yahoo.com


Kısa Özgeçmişim : 1975 Çemişgezek Doğumluyum. ilk orta ve lise tahsilimi Elazığ'da tamamladım. 1994 Yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim 1998 de bitirdim. 1998-99 yıllarında Avukatlık stajını  Elazığ'da tamamlayarak 572 sicil no ile Avukat ünvanını aldım. Staj bitimine müteakip Fırat Üniversitesine Öğretim Görevlisi olarak atandım.

2000-2002 yılları arasında ayrıca Elazığ Zülfü AĞAR Polis mes.yüks okulunda Anayasa Hukuku dersleri,Emniyet Müd. Terörle Mücadele şubesinde "Suç ve Suçlu Psikolojisi" derslerini verdim. Tarih bölümü Cumhuriyet Tarihi anabilim dalında AB uyum yasalarının 1982 anayasası ile mukayesesi üzerine Master Tezi hazırlıyorum.
 

Konuk Yazarlar Ana Sayfa Yazar Ana Sayfa Başa Dön

 


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş