Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Yazarlar / Ahmet Tevfik OZAN << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

Ahmet Tevfik OZAN ...: ŞEHİR VE İNSAN :

Eski Yazılarımız Şiirlerim Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

Ahmet Tevfik OZAN

BAŞKAN SELMANOĞLU’NUN GÜNDEMİ
24 Kasım 2004
Çarşamba

ÖLÜM BİR TEBDİL-İ MEKAN

Geçen günlerde, bir toplantı için Adana’ya gitmiştik..Hem ilmi toplantı, hem de Ramazan telaşı ile koşuştururken; bir dostum telefonda” Türk Ocağı Başkanı Mustafa Kürklühatipler’in vefatı haberini verdi. Elim  olayın teessürünü yaşadık..En son, İstasyon Caddesi’nde, bir esnafın dükkanında oturmuş, sohbet etmiştik..Merhum; ilme, irfana aşina ve çok heyecanlı ve cevval bir fıtrata sahipti..İlmin hatırına bazen, muhatabının yanlışına heyecanla karşı çıkardı..Biz bundan asla kırılmaz ,aksine zevk alırdık..Bu meyanda; o gün”vallahi benim  iyi niyetimi anlamıyorlar..bazı sevdiklerim bana sitem ediyor..bundan sonra bu konulara girmeyeceğim “diyordu..Bu görüşmemizden bir hafta sora Kürklühatipler’i Rahmet-i Rahman’a uğurladık..

Biz Adana’dan döndük..Bir gün telefonda,Sevgili Avukatımız İrfan Sönmez  “Abdullah Bulut Bey’in kardeşi Bedri Bulut’un zulmen katledildiğini..artık Türkiye’de tv dizilerinin cinayetleri vakay-ı adiyeden gösterdikleri  için zulmen katledilmelerin arttığını; halbuki Allah katında haksız yere bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmekle bir olduğunu” anlatıyordu..Gerçekten bir elim hadise ile , gene karşı karşıya kaldık..Bulut ailesi; muhterem pederlerinin  nur-u imanı ile rahle-i tedristen geçmiş; imanlı, ahlaklı, mütevazi ve müteşebbis bir ailedir..Her devirde zulmen şehid edilmiş müminleri bilir ve inşallah sabr-ı cemil ile İlm-i Ledun Sultanı Rabbimiz’in hükmünü bekler..

Allaha şükür olsun ki: İslamda “ölüm” yokluk değil,hiçlik değil, zulumatlı bir kuyu ağzı değil.. nuraniyetli alemlerin kapısıdır!..Hatta o kadar ki; gayri müslim ülkelerde zulmen katledilen  masum çocukları da Cennet-i Ala’ya alır..Zalimleri telin eder..Bizler, merhum Kürklühatipler ve Merhum Bulut’a ;Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor; muhterem ailelerine sabr-ı cemil diliyoruz… ve Osetya’nın masumlarını  İslamın inceliği ve şefkati ile anıyoruz.!

HARPUT VAKFI TOPLANTISI

Harput Vakfı’nın toplantı salonunda muhteşem bir masa var.. Çoğu zaman, ilgili komisyonlar; koskoca haritaları bu masanın üzerine sererek saatlerce çalışıyorlar… Geçen gün, orta kısmı çıkarılan ve güzel bir servis masası haline getirilen bu masa; Elazığ’ın Yöneticileri’ni,sivil toplum temsilcilerini ağırladı.. Elazığ’da yeni kurulmuş ve gerçekten Elazığ’da bir eksikliği doldurmuş olan Elazığ Sofrası’ndan getirilen mahalli yemeklerle, henüz dalından yeni kopmuş Elazığ meyveleri bir akşam yemeğinde misafirlere ikram edildi

Elazığ Valisi Dr.Kadir KOÇDEMİR, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU, Elazığ İl Encümen Üyeleri ve Harput Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katıldığı yemek; adeta küçük bir kent konseyi hüviyetinde geçti ve fevkalade güzel fikirler tartışıldı. Gecenin bereketi diyebileceğimiz en güzel haberi Elazığ Valisi Dr.Kadir KOÇDEMİR verdi “Şehrin Merkezinde bulunan ve 1900’lü yılların Elazığ havasını taşıyan polis karakolunun yakında bir başka yere nakledileceğini ve binanın kent müzesi olması noktasında Elazığ Belediye Başkanlığına devredileceğini” ifade etti. Belediye Başkanı Selmanoğlu, haberi memnuniyetle karşıladığını ve hazırlıklar yapıldığını bir başka müjdeli haber olarak duyurdu.

Söz alan pek çok misafir özetle “Elazığ merkezinde, çok küçük bir tadilatla, Elazığ’ın Köhne Şeheri diyebileceğimiz bir mekan olduğunu; Hükümet Konağı, Belediye Binası, PTT Binası, Kapalı Çarşı, Kazancılar Çarşısı, Kutlu Sokak, Atatürk İlkokulu, Buğday Meydanı, Bit Pazarı ve Şire Meydanından müteşekkil alanın bir peyzaj ve restorasyon projesi ile rahatlıkla 1950’li yıllarda Elazığ hüviyetine bürünebileceği bu konuda Dünya çapında projelere imza atmış hemşehrimiz Prof.Dr.Metin SÖZEN’in böyle bir projeyi yapabileceği daha sonra proje maketinin ortaya çıkması ile belediye ve mülk sahipleri ile birlikte ortaya çıkan bir platformda bu durumun tartışılacağı ve hayata geçilebileceği; bu meyanda ilk etapta bu büyük projenin bir parçası olarak eski hükümet konağı, postahane ve Belediye önündeki park ve Belediye Binası’nın çevre düzeni ve restorasyon veya dış kaplama projelerinin hemen işleme konulabileceği; böyle bir projede halkın rahatça girip çıkabileceği duvarsız demir perdesiz ve estetik zeminlerin seçilmesi gerektiği ve kent müzesi için daha şimdiden kültür ve folklör envanterlerinin çıkarılması gerektiği; bu konuda Kastamonu’da Vilayet’in bodrumunu eşsiz bir Kent Müzesi haline getiren hemşehrimiz Çalışma Bakanlığı Müşteşarı Enis YETER’in büyük tecrübe teşvik ve heyecanı olduğu” ifade edildi.

Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU; çoğu zaman gördüğümüz politikacı tipine çok uzak bir şahsiyet sergiliyor.. Biz  bazı  politikacıları, çoğu zaman aynı toplantılarda olsak bile adeta bir cam fanus içinde görmeye alışmışız. Elimizde bulunan bir bir makul fikri gördüğünüz hatta güler yüzle konuştuğunuz bir politikacıya anlatırken o cam fanusu hemen hissediyorsunuz.. adeta o cam fanus, o politikacıyı ekip çalışması içerisinden alıp başka yerlere götürüyor. SELMANOĞLU öyle değil.. fevkalede mütevazi içten; meselelere bir ekip elamanı gibi hemen sahip çıkıyor. Tabiatıyla yanında bütün bu sürekli projeleri günü gününe takip edecek ve kendilerine periyotlarla brifing verecek kadrolu veya danışman hüviyetinde yardımcıları olması temenni ediliyor

Elazığ Belediyesi; son günlerde, gerçekten sivil düşünen, iş bitiren, cemiyetin pek çok sivil toplum kuruluşları ile işli dışlı olmuş, misafirperver bir Kültür Müdürü’ne kavuştu. İbrahim ERDOĞMUŞ’un Elazığ’ın Köhne Şeheri Projesi ile ilgili olarak Selmanoğlu’nun takdirleri ile Prof.Dr.Metin SÖZEN ve Müşteşar Enis YETER ile bir diyalog köprüsü kuracağına inanıyoruz. Erdoğmuş’un bu denli büyük projeler takip ederken;,Selmanoğlu’nun bir bina tahsis etmek suretiyle Avrupa Birliği Projeleri konusunda Elazığ’ı ön plana çıkaracak çalışmalar yapacak HARVAK Gençlik Komisyonu üyelerini de  gözardı etmeyeceğine inanıyoruz..,. Yeni yüzyılda, bir kenti bütün yaşayanları ile birlikte şekillendirmek ve yönetmek ilkesi ile Elazığ’da da kurulmuş Yerel Gündem 21 Meclisi; Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarını; Elazığ’ı gönül gönül yüceltmek için bir masa etrafında topluyor.

Süleyman SELMANOĞLU’nun Elazığ’ı temsilen, gönüllü çalışanlara sağladığı kolaylıkların Elazığ’a sevinç, aş ve iş olarak dönmesini temenni ediyor her geçen gün büyüyen ve gelişen bir Elazığ diliyoruz.


Bu Yazı Hakkında Yazara Görüşlerinizi Bu Form ile Ulaştırabilirsiniz.


Yazarın Eski Yazıları için

Ahmet Tevfik OZAN
E-posta:
atozan@firat.edu.tr
Haberleşmek için :
  Fırat Üniversitesi - ELAZIĞ
Tel: 0.424. 237 00 00

Eski Yazılarımız Şiirlerim Biyografim E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön


| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş