mavi_kutu.gif (92 bytes)Neden Yurtdışında Marka Tescili

mavi_kutu.gif (92 bytes)Madrid Protokolünün Temel Özellikleri

mavi_kutu.gif (92 bytes)Madrid Protokolü ile Uluslararası Başvurunun Avantajları


icon_el_down.gif (317 bytes)Neden Yurtdışında Marka Tescili

 

     Türkiye’de tescil ettirdiğiniz markanız sadece Türkiye’de koruma altına alınır. Yurtdışında özellikle ihracat yaptığınız ve hedef Pazar olarak belirlediğiniz ülkelerde markanızı tescil ettirmeniz firmanız için çok önemlidir.

 

     Yurtdışında özellikle Madrid Protokolü kapsamında yapılacak bir müracaatla üye olan ülkelerden birkaçında veya tamamında (Yaklaşık 40 ülke) oldukça düşük sayılabilecek maliyetlerle markanızı tescil ettirmeniz mümkündür.


BAŞA DÖN!


icon_el_down.gif (317 bytes)Madrid Protokolünün Temel Özellikleri

 

     1 Aralık 1995’te yürürlüğü giren ve 1 Nisan 1996’da uygulanmaya başlayan Madrid Anlaşması’na ilişkin Protokol, ülkemizde 01.01.1999 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır.

Madrid Protokolü kapsamında yapılan bir Uluslararası marka müracaatıyla, protokole üye yaklaşık 40 ülkenin belirlenen birkaçında veya tamamında marka tescili mümkün olmaktadır.

Madrid Protokolü’nün Amaçları şunlardır;

a) Markaların tek bir başvuru yapılarak ve tek bir dil kullanarak birden fazla ülkede (Protokole taraf ülkelerde) uluslararası tescilini sağlamak,

b) Marka tescil edildikten sonra yapılacak olan (unvan veya adres değişikliği, devir, mal ve hizmet listelerindeki sınırlamalar gibi) değişikliklerin tek bir basit işlem aracılığıyla Uluslararası Sicile kaydedilmesini sağlamak,


BAŞA DÖN!


icon_el_down.gif (317 bytes)Madrid Prokolü ile Uluslararası Başvurunun Avantajları

 

     Madrid Protokolü kapsamında yapılan bir müracaatla, protokole üye yaklaşık 40 ülkenin birkaçında veya tamamında markanızı tescil ettirme imkanı bulunmaktadır. Bu durum hem marka tescil maliyetini önemli ölçüde azaltmakta, hem zamandan tasarruf edilmekte, hem de işlemin tek elden yürümesi nedeniyle düzenli bilgi akışı sağlanmaktadır. Ayrıca markanın yenileme, devir gibi işlemleri de tek bir müracaatla yapılabilmektedir. Madrid Protokolüne üye ülkelerin tam listesini görmek için lütfen başvuru bölümünü tıklayınız.


BAŞA DÖN!