strbul3e.gif (58 bytes) Dernekler Ana Sayfa strbul3e.gif (58 bytes)  Dernekler strbul3e.gif (58 bytes)  Vakıflar strbul3e.gif (58 bytes)  Haberler
strbul3e.gif (58 bytes)  İletişim  strbul3e.gif (58 bytes)  Elaziz.net Ana SayfaElazığ Tüketici Derneği

 Kuruluş   Duyurular   Yeni Üyelik   Ayakkabı Alırken   LPG Alırken
 Gıda Alırken  İletişim
Tüketici Ana Sayfa

SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZLARI (LPG)


Sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG), petrolün damıtılması ve parçalanması sırasında el de edilen ve sonradan basınç altında sıvılaştırılan, başlıca propan, bütan ve izomerleri gibi hidrokarbon veya bunarın bir karışımıdır.

LPG renksiz, kokusuz ve havadan ağır yanıcı bir gazdır. Bir sızıntı halinde hemen anlaşılması için özellikle kokulandırılmıştır.

LPG ''TS 55'' ve ''TS 5306'' standartları na uygun tüplerle, 2-1 0-12-24 ve 45 kg'lık olarak tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır.


CAN VE MAL EMNİYETİ İÇİN LPG TÜPÜ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


Tüketiciler, dolu LPG tüplerini abonesi oldukları dağıtım şirketinin yetkili başbayisi, bayisi veya tali bayisinden almalıdır.

10 kg üzerindeki tüplerin, tüketim yerine kadar götürülmesi ve cihazlara bağlanması mutlaka yetkili bayi veya tali bayi tarafından yapılmalıdır. Tüp değişiminde, conta da değiştirilmelidir.

Tüpün üzerinde tüpü yapan firmanın markası, tüp sahibi dağıtıcı firmanın markası ve tüpün Türk standartlarına uygun olarak imal edildiğini belirten ''TS 55'' işaretini ve ''TS 5306'' E standartlarına göre periyodik kontrolü yapılmış  olması gereken tüplerde de bu kontrolün yapıldığını gösteren işaret aranmalıdır.

Ayrıca tüp, sızdırmazlık özelliği olan kör tapa veya mühür niteliğinde plastik bir kapakla kapatılmış olmalıdır.

Paslı, şişkin, ezik, kesik, boyasız, çatlak, hasarlı vb tüpler kullanılmamalıdır.

Tüp ve donanımları (dedantör, hortum) TSE belgeli olmalıdır.

Dedantör kesinlikle kurcalanmamalı, rahatça çalışması için kar, yağmur, toz, yağ, pas gibi dış etkenlerden korunması sağlanmalıdır.

Tüpler ve tüp donanımları, kullanma talimatlarına uygun olarak can ve mal emniyetini tehlikeye sokmayacak şekilde kullanılmalıdır.

Tüple cihaz arasındaki hortum bağlantısı tek parça olmalı ve uzunluğu 1,5 metreyi geçmemelidir.

Hortumun dedantöre (başlık) ve yakıcı cihaza bağlantıları kelepçe ile yapılmalı, eskiyen, çatlayan, yumuşayan veya sertleşen hortumlar ile 3 yıl kullanılan hortumlar değiştirilmelidir.

Ocağın altında veya yakınında kolayca yanabilen ve tutuşabilen kağıt, naylon, plastik, tül örtü, perde vb. maddeler bulundurulmamalıdır.

Tüp, fırın ve ocak gibi cihazların seviyesinden daha aşağıda ve dik konumda kullanılmalıdır. Tüp doğrudan doğruya güneş ışınlarına maruz kalmamalı, kalorifer radyatörlerinden  en az 1 m ve soba gibi ısıtıcılardan en az 4 m  uzağa konulmalıdır.

Fırın ve ocak gibi cihazlar az havalanan küçük hacimli bir yerde bulunuyorsa burası sık sık havalandırılmalıdır.

Tüpler zemin altı bodrum katlarında kullanılmalıdır.

Kullanılan veya yedek LPG tüplerini dolap içerisinde bulunması durumunda, dolap kapağının altında havalandıra delikleri açılmalıdır. Yedek tüp kullanılan tüpün yanına konulmamalıdır.

Fırın ve ocağa yeni tüp bağlarken yakınında yanmakta olan başka bir cisim varsa söndürülmelidir.

Cihaza yeni tüp bağlantısı yapıldıktan sonra; bağlantı yerlerinde gaz kaçağı olup olmadığı sabun köpüğü ile kontrol edilmelidir. Kontrol; açık ateşle (kibrit, çakmak gibi) kesinlikle yapılmamalıdır. Kaçak varsa vanayı kapatıp, dedantörü çıkarıp bayie haber verilmelidir.

Yanan piknik tüpü üzerine çapı 20 cm'den büyük kazan, tencere v.b. kaplar konulmamalıdır.

Aşırı hava akımı ve yemek taşmaları cihaz alevini söndürerek gaz birikmesine sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında önce vana kapatılmalı, sonra pencere, kapı vb. yerler açılarak odanın havalandırılması ve biriken gazların dışarıya çıkması sağlanmalıdır. Bunlar yapılmadan cihaz, kesinlikle kullanılmamalıdır.

LPG tüpleri ve bunlarla birlikte kullanılan cihazlar, uyumak için kullanılan yerlerden yat- madan önce çıkarılmalıdır. Borusuz soba, kamping lamba ve sobalar yanar halde bırakılıp uyunmamalıdır.


HERHANGİ BİR GAZ KAÇAĞI TESPİT EDİLDİĞİNDE VEYA ORTAMDA LPG KOKUSU HİSSEDİLDİĞİNDE YAPILMASI GEREKEN HUSUSLAR

-Kapı ve pencereler açılarak havalandırma yapılmalıdır.

-Basınç düzenleyici dedantör (başlık) derhal tüpten ayrılmalı ve tüp açık havaya çıkartılmalıdır.

-Tüpün vanası (valfı) kapatılmalıdır.

-Kıvılcım çıkartabilecek hareketten kaçınılmalıdır (kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik anahtarı çevrilmemeli, buzdolabı kapağı açılmamalı).

-Zemin, çukur ve kuytu yerler süpürge ile süpürülerek yere çöken LPG’ nin açık havaya atılması sağlanmalıdır.

-Abonesi olunan dağıtım şirketi veya yetkili bayi çağrılmalıdır.

-LPG uzun süre teneffüs edilmesi halinde ağızda ve boğazda yanma, öksürme, mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı, baş dönmesi, kusma, fenalık hissi, yüz kızarması, göz yaşı ve burun akmasına sebep olacağından LPG teneffüsünden kaçınılmalıdır.

-LPG kullanılan cihazların bacaya bağlanmaması hainde ortamdaki oksijen azalacağından havasızlıktan dolayı boğularak ölüme sebebiyet verebilir. Yukarıdaki belirtilerle karşılaştığınızda o şahsı dışarıya çıkarmalı, çıkaramıyorsanız o mekanı havalandırıp şahsa suni teneffüs yapıp doktora başvurulmalıdır.

 -LPG cilde temas ettirilmemelidir. Soğuk yanma nedeniyle ciddi deri yanıkları olabilir. Bu durumda da doktora başvurulmalıdır.

Tüketici Ana Sayfa   Ayakkabı Alırken   LPG Alırken   Gıda Alırken  
 İletişim    Başa Dön

strbul3e.gif (58 bytes) Dernekler Ana Sayfa strbul3e.gif (58 bytes)  Dernekler strbul3e.gif (58 bytes)  Vakıflar strbul3e.gif (58 bytes)  Haberler
strbul3e.gif (58 bytes)  İletişim strbul3e.gif (58 bytes)  Elaziz.net Ana Sayfa