strbul3e.gif (58 bytes) Dernekler Ana Sayfa
strbul3e.gif (58 bytes)  Dernekler strbul3e.gif (58 bytes)  Vakıflar strbul3e.gif (58 bytes)  Haberler strbul3e.gif (58 bytes)  İletişimElazığ Tüketici Derneği


 Kuruluş   Duyurular   Yeni Üyelik   Ayakkabı Alırken   LPG Alırken
 Gıda Alırken  İletişim Tüketici Ana Sayfa


Gıda Maddeleri Alırken Ve Kullanırken Bilinçli Tüketici Olabilmek


Ailenin gelirinin yaklaşık olarak yarıya yakını  yiyeceklere harcanmaktadır. Bu nedenle yiyecekleri satın alırken bilinçli bir tüketici olabilmek için;

Satın Alma Kararı Vermeden Önce Şu Hususlara Dikkat Ediniz.

·         İlk adımda günlük, haftalık, aylık satın alınacak  besinleri belirleyiniz.

·       Kuru besinler (un, bulgur, pirinç, makarna, nohut, mercimek, şeker vb.); kapalı teneke, şişe veya kutularda satılan yemeklik margarin ve sıvı yağ, zeytin ve salçayı aylık olarak satın alınız.

·         Et haftalık veya günlük alınabilir ancak haftalık alınırsa buzlukta dondurarak veya kavurarak  saklayınız.

·         Ekmek veya sütü günlük satın alınız, eğer sütü  haftalık alınacaksa yoğurt yaparak buzdolabında  saklayınız.

·         Aylık satın alınacak besinlere karar verdikten sonra haftalık satın alınacaklar için beslenmeye yeter miktarda para ayırınız ve satın alınan malın maliyetini yükseltmesi nedeniyle veresiye alışveriş yapmaktan sakınınız. Çünkü sonuçta alınanlar aynı miktar gelirle ödenecektir.

·         Gerçekçi bir planlama yapabilmek için piyasada bulunan yiyecekleri fiyat ve kalitesini değişik yerlerden kontrol ediniz.  

·         Semt pazarları genellikle manav ve bakkallardan daha ucuzdur. Aylık alınacak besinleri ise tüketim kooperatifleri gibi daha az karla satış yapan yerlerden alınız.

Yiyecekleri Satın Alırken (Alışveriş Sırasında) Şu Hususlara Dikkat Ediniz.

·         Alışverişe giderken mutlaka nelerin satın alınacağını gösteren bir liste yapınız. Ancak listede bulunan bir yiyecek o hafta pazara az gelmişse fiyatı yüksek olabilir. O zaman onun yerine geçebilen başka bir yiyecek satın alınız.

·         Mevsimlik sebze ve meyveler turfanda olanından  daha ucuz, daha lezzetli ve daha besleyicidir. Her mevsim pazarda en bol bulunan sebze ve meyvelerden satın alınırsa daha az parayla daha dengeli beslenme sağlanmış olur.

·         Paketlenmiş besin satın alırken dikkatli olunuz. Çünkü;

·         Verilen paranın bir bölümü kullanılan ambalaja gider. Paketlenmiş yiyecek ve içeceklerden en  çok satın aldığımız konserve, süt, meyve suları,  bisküvi vb. meyve esansları, besin boyaları ve katkı maddeleri eklenerek hazırlanmış maddelerdir. Bunların hepsinin tabii ve taze olanları daha ucuz ve daha besleyicidir.

·         Paketin içinde neler olduğunu üzerindeki etiketten inceleyiniz. Boya katılmış olanları, özellikle duyarlı kişilerde ve çocuklarda alerji yapabilir.

·         Paketin veya ambalajın delik, hasarlı olmamasına ve son kullanma tarihine dikkat ederek alınız. Konserve ve süt kutularında yarık, çatlak, kapaklarda bombe (dışa dönüklük) olmamalıdır. Özellikle pastörize sütlerde şişenin üstündeki tarih bir günü, uzun ömürlü sütlerde bir ayı geçmemiş olmalıdır.

·         Satın alınan besinlerin kalitelerine dikkat ediniz.

·         Kuru fasulye, nohut, mercimek, un, bulgur ve pirincin taşlı, topraklı, böceklenmiş ve küflenmiş olmamasına dikkat ediniz.

·         Meyvelerin iri ve gösterişli olanları değil, düzgün, çürüksü, pörsümemiş sulu ve lezzetli olanlarını seçiniz. Örneğin; iri, gösterişli starking elmanın içi unlandığından, küçük Amasya elmasından daha lezzetsizdir. Portakalın kabuğu ince olanı, mandalinanın çekirdeksiz olanını seçiniz. Yeşil yapraklı sebzelerin yaprağı bol ve yeşil olanları, patatesin yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanları iyidir. Yeşil fasulyenin kırıldığında gevrek ve kılçıksız olanını seçiniz.

·         Yumurtanın en kalitelisi taze ve iri olanıdır. Yumurtanın sarısının koyu ve açık sarı olması besin değerini fazla etkilemez; taze yumurtanın hava boşluğu çok küçüktür, ele alınınca hafif değildir ve sallanırken ses gelmez.

·         Balığın iri veya küçük olması besin değerini etkilemez, taze olması önemlidir. Taze balığın solungaçları kırmızı, pulları yapışık, görünüşü diridir ve hoş olmayan bir kokusu yoktur.

·         Etin yağsız olanının besleyici değeri daha yüksektir. Süt kuzusunun etinin önemli bölümü sudur. Kahvaltılık margarinlerin su oranı da yemeklik margarinden daha yüksektir.

·         Saklama imkanı yoksa israfı azaltmak için gerektiğinden çok besin almayınız.

Yiyecekleri Satın Almak Kadar Uygun Koşullarda Saklamak da Önemlidir.

·         Pirinç, bulgur, kuru fasulye, nohut gibi besinleri içlerindeki taş, toprak ve diğer yabancı maddeleri ayıkladıktan sonra, bez torbalarda saklayınız.

·         Yağları kapalı olarak serin ve ışıksız yerde saklayınız.

·         Taze sebzeler dayanıksızdırlar. Ispanak, marul vb. sebzeler, köklerindeki çamur, toz ve toprakları iyice gidecek şekilde yıkadıktan sonra naylon torbalara koyarak buzdolabında 3-5 gün saklayabilirsiniz. Diğer  taze meyve ve sebzeleri de çamurluysa yıkadıktan sonra, çamurlu değilse yıkamadan naylon torbalara koyarak buzdolabında saklayınız. Naylon torbanı birkaç yerinde delik olursa, saklanırken fazla nemde  çürümeleri önlenir.


 Kuruluş   Duyurular   Yeni Üyelik   Ayakkabı Alırken   LPG Alırken
 Gıda Alırken  İletişim Tüketici Ana Sayfa


strbul3e.gif (58 bytes)  Dernekler Ana Sayfa strbul3e.gif (58 bytes)  Vakıflar strbul3e.gif (58 bytes)  Haberler strbul3e.gif (58 bytes)  İletişim strbul3e.gif (58 bytes)  Elaziz Ana Sayfa