strbul3e.gif (58 bytes) Dernekler Ana Sayfa
strbul3e.gif (58 bytes)  Dernekler strbul3e.gif (58 bytes)  Vakıflar strbul3e.gif (58 bytes)  Haberler strbul3e.gif (58 bytes)  İletişim"TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ"


 Kuruluş   Duyurular   Yeni Üyelik   Ayakkabı Alırken   LPG Alırken  Gıda Alırken  İletişim Tüketici Ana Sayfa


AYAKKABI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

-   Bir çift ayakkabının tekleri arasında herhangi bir görünüm şekil, işçilik, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat ediniz. Ayakkabının her ikisini de mutlaka deneyiniz.

-   Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar vb. kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olunuz.

-   Dikiş uçları bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikiş hatalarının bulunmamasına dikkat ediniz.

-   Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanıp kullanılmadığını kontrol ediniz. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için zararlıdır.

-   Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik (PVC, termoplastik, kauçuk gibi) maddelerden üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıları tercih ediniz.

-   Ayakkabı astarının boya verip vermediğini parmağınızı ıslatıp astara sürerek tespit edebilirsiniz.

-   Nubuk, süet gibi çabuk kirlenen ya da boyası çabuk soyulan maddelerden üretilmiş ayakkabıları alırken ve kullanırken iklim koşullarını göz önünde bulundurunuz.

-   Çocuk ayakkabılarının arkalarının sert, ön bölümünün esnek olmasına ve burun bölümünün parmakları sıkmamasına dikkat ediniz.

-   insan ayağının hacmi gün boyunca genişler bu nedenle ayakkabınızı öğleden sonra satın almaya özen gösteriniz.

·        Satın almayı düşündüğünüz ayakkabının bulunduğu kutu üzerinde aşağıdaki bilgileri arayınız.

1.       İmalatçı firmanın ticaret unvanı, kısa adı, adresi ve tescilli markası

2.       Ayakkabının sınıfı, rengi, numarası “Bu ayakkabının ayakla temas eden kısımlarında suni malzeme kullanılmamıştır” ibaresi,

3.       İmal tarihi,

4.       Parti, seri ve kod numaralarından en az biri.

5.       Satın alacağınız ayakkabı ile birlikte verilmesi zorunlu olan kullanım kılavuzunda açıklayıcı bilgilerin olması gerekmektedir.

Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlara Uymanıza Rağmen Ayakkabınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

-   Ayıplı ayakkabıyı 15 gün içinde satıcı firmaya geri vererek; değiştirilmesi veya ödediğiniz bedelin geri iade edilmesi veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesi veya ücretsiz tamiri seçeneklerinden birini talep edebilirsiniz.

-   Satıcıya başvurduğunuzda sonuç alamadığınız takdirde ya da satıcının önerdiği çözüm, isteğiniz doğrultusunda değilse veya çözümü haksız buluyorsanız aşağıdaki kuruluşlara başvurabilirsiniz.

1.       Tüketici Sorunları Hakem heyetleri:İl merkezinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ve ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde faaliyettedir.

2.       İllerde Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri

3.       T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü

4.       Tüketici sorunlarına bakmakla görevli Tüketici Mahkemeleri (Ankara, İstanbul, İzmir) veya Asliye Hukuk veya Ticaret Mahkemeleri

5.       Tüketicinin korunmasına yönelik faaliyet gösteren dernek veya vakıflar. (İlimizde Tüketici Hakları Derneği Elazığ Şubesi)


 Kuruluş   Duyurular   Yeni Üyelik   Ayakkabı Alırken   LPG Alırken
 Gıda Alırken  İletişim
Tüketici Ana Sayfa


strbul3e.gif (58 bytes)  Dernekler Ana Sayfa strbul3e.gif (58 bytes)  Vakıflar strbul3e.gif (58 bytes)  Haberler strbul3e.gif (58 bytes)  İletişim strbul3e.gif (58 bytes)  Elaziz Ana Sayfa