Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Röportajlar - Mehmet AĞAR << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 

Röportajlar / Mehmet AĞAR:

book1b.gif (1694 bytes)

Değişik Kişi ve Kurumlarla yapılan yeni röportajlar kısa zamanda burada...


Diğer Röportajları Okumak İçin Tıklayınız...

Günışığı Gazetesi Muhabiri Mehtap ŞAMAT'ın Elazığ bağımsız Milletvekili Mehmet AĞAR ile yaptığı ve 26 Ekim 2002 Cumartesi günü Günışığı Gazetesinde de yayınlanan röportajından :

“Mehmet AĞAR'la Başbaşa”

GÜNIŞIĞI: Sayın Ağar, Bağımsız milletvekillerinin millete hizmet etmekte yetersiz kalacağı söyleniyor. Eğer bu doğruysa neden ikinci defa bağımsız aday oldunuz?

MEHMET AĞAR: Benim için milletvekilliği amaç değildir. Milletvekilliği ülkeye hizmetin bir aracıdır. Ben bugüne kadar bir çok kimsenin hayal bile edemediği makamlara genç yaşlarda geldim. Ülkeme hizmet etmeye çalıştım. Ben eğer milletvekilliği peşinde koşsaydım, kolay yolu seçer bir partiye girer rahat rahat seçilirdim. Bakanlık peşinde koşsam gireceğim her partide bu makamlara ulaşırdım. Bunlar şüphesiz son derece önemli ve şerefli görevler. Ancak ben yapabileceğim hizmetin en iyisini yapmak istiyorum.

GÜNIŞIĞI: Gittiğiniz her yerde “Başbakan Ağar” sloganlarıyla karşılanıyorsunuz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

MEHMET AĞAR: Türkiye’de Başbakanlık makamı hem millet, hem de devlet örgütünün buluşma noktasıdır. İkisinin ortasında yer alan bu makam, milletten aldığı yetki ile devleti yönetir. Bu makamda bulunan kişinin devleti yönetme yetkisini kullanırken milleti de rencide etmemesi gerekir. İşte yönetme sanatı burada ortaya çıkıyor. Cumhuriyet tarihimize baktığımızda Başbakanların ya devlete ya da millete mesafeli durduğunu, dengeyi bazıları hariç kuramadığı görülür.

Devletçi Başbakanlar Milletten Kopuk,
Vaatçi Başbakanlar Yönetmekten aciz.

Devlet hayatında bu bir zafiyettir. Bu zafiyet bizim içerdeki soyut meselelerimizi aşmamıza engel teşkil etmektedir. Alevi-Sünni, Laik-Dinci, Türk-Kürt çatışmalarının temelinde bu güvensizlik ortamı baş sorumludur. Milletin güveneceği, devletin tedirgin olmayacağı Başbakanı, yani devletle millet arasında köprü kuracak Başbakanı Türkiye’nin bu seçim döneminde de bulamayacağı anlaşılıyor. İntikam oylarıyla şekillenecek, bu götürme seçiminden sonra, bizim tahminimize göre 2004 yılına kadar gerçekleştirilecek getirme seçiminde, profilini çizdiğimiz, şeklini tarif ettiğimiz Başbakanı Türkiye getirecektir. Bu Başbakan ben olurum, bir başkası olur. Ama mutlaka bu özellikleri taşıyacaktır.

Yani hem devleti ve devletin önceliklerini bilecek, hem de milletin içinden biri olacak ve milleti tanıyacak. İkisini aynı noktada buluşturup ülkenin tüm dinamiklerini  -enflasyon, işsizlik, üretim, eğitim, sağlık gibi- somut meselelerimizin çözümüne kanalize edecek.

GÜNIŞIĞI: Başbakanlığa hazır mısınız?

MEHMET AĞAR: Allah nasip etti genç yaşta devletin birçok önemli mevkisinde bulundum, hizmetler verdim. Elimi her zaman taşın altına soktum. Risk aldım. Devleti iyi tanırım. Ben devletle millet arasındaki yıkılan köprüyü onarmaya, yeniden köprü kurmaya talibim. Bu köprü kurulduğunda meselelerin çözümü çok basit hale gelecek. Ben yaptım. Yine yapacağım.

GÜNIŞIĞI: Seçimlere 18 parti katılıyor. Yani 18 tane Başbakan adayı var. Başbakanlık bu kadar kolay iş mi?

MEHMET AĞAR: Bu ülke, coğrafyasını, devlet makamlarında tanıyanları gördü; Türkçe’yi Başbakan iken öğrenenlerce yönetildi. Seçim toto oyunundan sonra, devlette makam sahibi olanlar, artık devleti tanıdım, bir daha hata yapmam, bana yine oy verin başbakan olayım diyenlerce yönetildi. Hata işte burada.

         Çözülemeyen meselelerin nedeni bu. Devlet makamları staj yeri değildir. Oralara hazır olanlar gelir. Türkiye’nin stajyer bakanlarla, başbakanlarla kaybedecek zamanı yok. O makamlara, staj için yani devleti öğrenmek için değil hizmet için gelinir.

         Hazret-i Muhammed’in buyurduğu gibi “Emaneti ehline veriniz!”. Millet artık toto oynamaktan vazgeçerek, devlet makamlarına gelecek kişilerde ehliyet ve liyakat aramalıdır. Milletin, derin analiz gücü ve sağduyusu bunu çözmeye kafidir.

         Aksi halde ne olacağını çok acı tecrübelerle yaşadık, gördük. Direksiyona geçen ehliyetsiz, yolu bilmeyen kaptanlarla 28 Şubat duvarına, dolar duvarına, borsa duvarına, terör duvarına tosladık durduk.

         Direksiyonun başına geçenin ülkeyi hedefe götürmesi için hem ehliyeti olacak, hem de yolu bilecek. Bu işin kuralı bu.

         Ekonomik kriz, yönetim krizi, siyasi krizin belki de tek avantajı millete bu fırsatı vermesi oldu. Çünkü millet kimin ne olduğunu gördü. Sahnedeki herkesi artık tanıyoruz. Ya bu sıkıcı ve rezil oyunu seyretmeye devam edeceğiz ya da yeni oyunu sahneye millet koyacak.

GÜNIŞIĞI: Seçimlerden sonra kuracağınız partide gençlerin yeri ne olacak?

MEHMET AĞAR:  Avrupa’nın yaş ortalaması itibariyle en genç nüfusuna sahip Türkiye, üretiminden siyasetine insan unsurunu gençleştirmelidir.

         Çevrenize bir bakın yıllardır aynı siyasetçiler, aynı yöneticiler ve aynı meseleler. Bir türlü çözülemeyen meseleler. Yara boyutunu aşmış, kangren olmuş meseleler. Bu meselelerin çözümü millette, milletin içinden çıkaracağı, milletin derdiyle dertlenmiş insanların yönetime gelmesinde.

         Türkiye yetişmiş, tecrübeli insanlarını bir kenara atma lüksüne sahip değildir. Doğru. Ancak hızla gelişen dünyayı, aynı hızla takip edebilme kabiliyetine sahip, kendisini yetiştirmiş genç, dinamik insanlarını da keşfedip, üretimden, siyasete sahaya sürmelidir.

         Türkiye’de siyaset artık nüfusu gibi gençleşmelidir. Tecrübe ile gençliğin dinamizmini birleştiren bir Türkiye, ekonomik krizi de, yönetim krizini de, güven bunalımını da inanılmaz bir süratle yenecektir.

GÜNIŞIĞI: Katıldığınız yurt gezilerinde olağanüstü ilgi ve sevgiyle karşılandınız. Diğer illerin seçim öncesi bu ilgisi devam ediyor mu? 

MEHMET AĞAR:  Bize ülkenin her yerinden size oy vermek istiyoruz ne yapabiliriz diye müracaatlar geliyor. Kendi illerinde bize oy kullanmak istediklerini söyleyip, oy pusulası istiyorlar. Bu oylar geçersiz olacağı için biz vatandaşlarımıza her şeye rağmen kendi bölgelerinde bu hizmeti iyi yapacaklarına inandıkları adaylara oy vermelerini söylüyoruz. Ancak buna rağmen bizim oy pusulalarımızı Elazığ’a kadar gelip alan vatandaşlarımız var. Siz vermiyorsanız biz bir kağıda yazıp sandığa atarız diyenler var.

GÜNIŞIĞI: Miting yapacak mısınız?

MEHMET AĞAR: Evet. 1 Kasım 2002 Cuma günü saat 13:30’da İstasyon Meydanı’nda yapacağımız mitingimiz tam bir demokrasi şöleni olacak. Seçim sonrasında Elazığlı’nın kuracağı partinin Anadolu’ya haykırışı bu mitingde gerçekleşecek. Son...

Başa Dön

Promosyon Kibritleri ... Ürünler Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız...

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

footer top left corner  footer top right corner

www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

 footer divider


Elazığspor
- Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
- Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
-
Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
- Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
 
- Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

Güncel  :
| 
Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

   
footer bottom left corner
 
| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş