Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Röportajlar - Hayrettin BARUT << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 

Röportajlar / Hayrettin BARUT:

book1b.gif (1694 bytes)

Değişik Kişi ve Kurumlarla yapılan yeni röportajlar kısa zamanda burada...


Hayrettin BARUT Afyon'da Bir Elazığlı

Mehmet Ağar

Mehmet Ağar - 2 Hayrettin Barut

Diğer Röportajları Okumak İçin Tıklayınız...

Gazeteci/Yazar Mehmet TOPAL'ın
Afyon Belediye Başkanı
Hayrettin BARUT ile yaptığı röportaj...

Afyon’da Bir Elazığlı

Afyon, Elazığ’dan küçük.

120 bin nüfuslu bir şehir.

Afyon denilince akla ilk gelen meşhur “Afyon Kaymağı” olmaktadır. Ama Afyon’a sık gidip gelenler Afyon’un sadece kaymağının değil, artık mermerinin, termal kaplıcalarının, beş yıldızlı otellerinin, sucuğunun, sucuk dönerinin de ünlü olduğunu hemen görüp, öğrenebilirler.

Afyon’un bir diğer özelliği ise buram buram tarih kokan, İstiklal Savaşı’ının “İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri!” komutuyla başlatılan kent olmasıdır.

Sıkça yaşanan depremlerin ürküttüğü Afyon insanı asla tembel değil. Bunun için kendileri gibi çalışkan insanları çok sever ve baş tacı ederler.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de memleketi olan Afyon’da bundan yıllar önce hizmet ve hümanist yaklaşımlarıyla göz dolduran iki tane Elazığlı bürokrat vardı. Afyon’da yaptıkları hizmetler ta Elazığ’dan, buralardan duyulurdu.

Bunlardan birisi Afyon Et-Balık Kurumu Müdürü Veteriner Hekim Yavuz Kuzgun, diğeri ise Afyon’da daha uzun süreli kalan, Afyon’a tam 16 yılını veren Öğretmen Hayrettin Barut idi.

İkisi de benim 30 yıllık kadim dostlarım!

İkisi de Elazığ’da okuma-yazma oranının en yüksek olduğu, merkez ilçeye bağlı Kuzova Bölgesinin insanı...

İkisi de gerçek birer “Elazığ Efendisi”...

İkisi de Afyon’da halkla iç içeydiler..

Yavuz Kuzgun, sonradan Elazığ Et-Balık Kurumu Müdürü olarak Elazığ’a geldi. Aynı çalışma ve çevresiyle iletişim kurma performansını Elazığ’da da gösterdi. Hayrettin Barut ise Afyon’da kaldı. Çalışmalarını Afyon’da sürdürdü ve bunun semeresini de aldı. Yapılan son 1999 Yerel Seçiminde Hayrettin Barut, Afyon Belediye Başkanlığına MHP’den aday oldu ve kazandı. Barut’un gurbette kazandığı bu zafer, aslında tüm Elazığ’ın kazandığı bir zaferdi.

Afyon’a iki defa gittim.

Birincisi 1999 yerel seçiminden hemen sonraydı. Yanımda 10 tane de Elazığlı işadamı vardı. Meşhur Oruçoğlu Tesislerinde kalıyorduk. Afyon’a gelmişken,

Belediye Başkanı seçilen hemşehrimize de bir nezaket ziyaretinde bulunacaktık. Başkan Hayrettin Barut’u cep telefonuyla bir Pazar günü arayıp buldum:

“Abi, Belediyeye gidin, yarım saat sonra orada olacağım”
dedi.

 Buluşmamız bu şekilde gerçekleşti. Belediyede ilk dikkatimi çeken, Başkan Barut ile Özel Kalem Müdürünün odası arasında bulunan kapının yerinden sökülmüş olmasıydı.

“Hayrola Başkan, ne iş bu?”
diye sormuştum.

“Abi ben tam şeffaf bir Belediye Başkanıyım. Halkla aramdaki bu kapıyı söküp kaldırdım. Benimle görüşen ile sıra bekleyen arasında hiçbir engel bırakmadım. Her şey halkın gözleri önünde olacak. Burada kiminle ne konuşuyorsam, oradaki de duyacak. Kapının halka ardına kadar açık olması ancak böyle olur” demişti.

Aradan yıllar geçti...

Yolumuz 2002 yılının Haziran ayında yine Afyon’a düştü.

Bu kez Mis Holding’in Basın Danışmanı sıfatıyla Afyon’daydım. Elazığ Güçbirliği AŞ’nin Elazığ dışındaki Elazığlı İşadamlarına yönelik 4. Büyük İstişare Toplantısını  beş yıldızlı İkbal Oteli’nde yapmak için Afyon’daydık. Elazığ’ın kalbini Afyon’da attırmak için buradaydık.

Biz İkbal Oteline girdiğimizde ilk gördüğümüz, ilk sarılıp - öpüştüğümüz, ilk hal-hatır sorduğumuz hemşehrimiz Afyon Belediye Başkanı Hayrettin Barut idi. Elazığ Güçbirliği’nin 4.Büyük Toplantısına katılımıyla, konuşmasıyla ve Başkan Nihat Demirbağ’ın şahsında tüm Elazığ Güçbirliği AŞ’yi ödüllendirmesiyle, ona güç ve destek vermesiyle apayrı bir çeşni katan ilk hemşehrimiz yine Afyon Belediye Başkanı Hayrettin Barut olmuştu.

Elazığ Güçbirliği Toplantısının ertesi günü, Başkan Hayrettin Barut ile İkbal Oteli’nin lobisinde çaylarımızı içip sohbet ederken, Uluova Gazetesinin sahibi Aydın Meral ile Yeni Çağ Gazetesinin sahibi Yunus Çelik ve Elazığ’da kendine has üslubuyla “Kuzen Kültürü”nün öncüsü ATV Muhabiri Erkan Köse kardeşim de yanımıza gelerek, sohbetimize katıldılar.

Hayrettin Barut’a bir ara:

“Başkan, Afyon’da neler yaptın? Hemşehrilerine hesap ver!” dedim.

“Hay hay! Anlatmakla olmaz. Gelin gidip şehri baştan başa gezelim. Yaptığımız hizmetleri gözlerinizle görüp sizler değerlendiriniz. Mehmet Abi, sen daha önce de gelmiştin, Afyon’a...Yaptıklarımı sen daha iyi mukayese edebilirsin.”

Bu söz üzerine iki araçla İkbal Otel’den çıkıp, Afyon’u karış karış gezmeye ve yapılan hizmetleri yerinde görmeye koyulduk. Başkan Barut’un makam otomobiline Yunus Çelik’i bindirdik. Aydın Meral, Erkan Köse ve ben de arkadaki arabayla onları takip ettik.

Afyon’da öncelikle Başkan Hayrettin Barut’un yaptırdığı halka açık piknik alanlarını gezdik. Başkan Barut, halkla iç içe bir insan...Spor giyinmeyi de seviyor. Kendi halka böyle daha yakın hissediyor. Halk ise onu bir tişört, bir pantolon ve spor ayakkabısıyla daha sempatik buluyor ve daha çok seviyordu. Piknik alanlarını gezerken yaşlısının, gencinin, her partiden insanların onu çok sevdiklerini ve hizmetlerini dile getirerek kendisine hayır dualarda bulunduklarını gördük. Onunla gezerken, piknik alanlarının dört bir yanından “Başkanım, gel çay içelim, gel kebap yiyelim” davetleri yükseliyordu. O ise herkesin halini hatırını soruyor, bir istekleri olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor, şikayetleri de anında değerlendiriyordu.

Başkan Barut’u en az gören insanlar hiç şüphesiz eşi ve çocuklarıydı. Barut, kendisini Afyon’a ve Afyonlulara adamış, gecesini gündüzünü, tatil günlerini bile onlarla geçiren yerel bir yönetici ve Elazığlıların da yüz akı ve elçisi olmuştu.

Başkan Barut gördüğümüz kadarıyla, Afyon’un bazı sokak ve caddelerini trafiğe kapamış, yayaların trafikten uzak bir yaşamın keyfini çıkarmalarını sağlamış, şehrin eski yaşam karmaşasına bir çeki düzen vermişti. Yeni iş sitelerinin yapılmasına öncülük etmiş, şehri kalıcı bir fuar alanına bile kavuşturmuştu.

Bu şehir turu çerçevesinde Pazar yerlerini de gezdik. Afyon’da pazarcı esnafı ayrı ayrı noktalarda kalıcı Pazar yerlerinde toplamış, Pazar yerlerinin zeminini asfaltla kaplamış, pazarcıların güneş ve yağmur altından kurtulmaları için, Pazar yerlerinin üzerine çatı yaptırmış, herkesin yerini de eşit metrekarelerde belirlemişti. Pazarcı esnafı yapılan uygulamalardan çok memnundu. Başkana bu gezimiz esnasında yoğun ilgi, sevgi ve saygı gösteriyorlardı.

Afyon’da yeşil alan, bulvar, parklarında sayılarını artıran, eskilerini de iyileştiren Barut, gençlere de modern spor tesisleri yaptırmış. Bu tesislerin çevrelerini de yeşile büründürmüş.

Başkan Barut, tek kelimeyle Afyon’da “Halkın Sevgilisi” olmuştu.

Afyon Belediye Başkanı Barut, sadece bu dünyayı değil, ahireti de düşünmüş. Afyon Kocatepe Mezarlığının girişine çok güzel bir giriş kapısı yaptırmış. Mezarlığın tüm yollarını asfalt ve geçmeli parke ile kaplatıp, kaldırım kenarlarına da yeşil alanlar yaptırmış. Afyon Kocatepe Mezarlığı insanı ürküten o eski harap manzarasından kurtarılarak, güzelliği ile insanları rahatlatan ve cezbeden bir yapıya kavuşturulmuş.

Güzel bir ahde vefa örneği gösteren Başkan Barut, eski Belediye Başkanlarının adlarını birer birer parklara, cadde ve sokaklara verdiği gibi, resimlerini de Belediye’nin dış duvarına mermer üzerine nakşettirmiş. Açık alanda, halkın her gün görebileceği şekilde Türkiye’nin ilk “Başkanlarımız” köşesini yine o yapmıştı. Belediyenin dış duvarındaki bu panodan saydığım gibi, kendisinden önce Afyon’da tam 22 Belediye Başkanı görev yapmış, Barut ise Afyonluların 23.üncü Başkanları. Bunda da ayrı bir hikmet olmalı. Kendisi Afyon’un 23’üncü Belediye Başkanı sıfatını taşıyor. Aslında böylesine güzel bir tesadüf olamaz. Çünkü; Elazığ’ın plakası da bildiğiniz gibi 23’tür.

Afyon’u tam bir gün boyunca gezdik.

Allah sizi inandırsın, Başkan Barut’un yaptığı hizmetlerin tamamını görelim dediysekte  bitiremedik. İyice bir yorulduktan sonra, Afyon’un günlük yerel ODAK Gazetesi’nde bir mola verip, buradaki arkadaşlarla tanıştık.

Bir ara başkan Barut’a;

“Başkan yeter Afyon’a bu kadar hizmet ettin. Gel seni Elazığ’a götürelim. Biraz da kendi memleketine hizmet et!” dedim.

Odak Gazetesindeki meslektaşlarımız;

“Biz Başkanımızı vermeyiz. Hiç heveslenmeyin... Biz Başkanımızdan memnunuz...Onunla hizmete devam edeceğiz” diyerek tepkilerini gösterdiler.

Netice olarak Afyon’dan çok güzel intibalarla ayrıldık.

Afyon’da Elazığ Güçbirliği AŞ’nin 4. Büyük Toplantısını yapmanın, hedefi yakalamanın gururu bir yana, Başkan Barut’un Elazığ’ı ve biz Elazığlıları temsildeki kusursuz hizmetlerinin onuru bir yanaydı.

Vatan;

İnsanın Gücüdür!

Tabi şehri de, hemşehrisi de!

İnsan;

Şehri ve hemşehrisi kadar vardır. (Son)

Başa Dön

Promosyon Kibritleri ... Ürünler Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız...

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

footer top left corner  footer top right corner

www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

 footer divider


Elazığspor
- Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
- Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
-
Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
- Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
 
- Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

Güncel  :
| 
Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

   
footer bottom left corner
 
| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş