Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner footer top right corner
footer bottom left corner footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Elazığ Resmi Verileri / Turizm Bilgileri << Geri Dön

footer top left corner footer top right corner
footer bottom left corner footer bottom right corner

Elazığ İli Resmi Verileri / Turizm Bilgileri : 

Turizm Belgeli Tesisler Resmi Bilgiler Ana Sayfa | Osmanlı Dönemi | Tarih Ana SayfaMESİRE YERLERİ

Buzluk Mağarası :

Buzluk Mağaraları tarihi Harput beldesinin kuzeydoğusunda Elazığ’a 11 km. uzaklıktadır. Buzluk mağarası, jeomorfolojik yapısı nedeniyle burada gerçekleşen klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu özelliğinden dolayı yaz ayları içinde doğal olarak tabakalar, sarkıt ve dikitler halinde hatta bazı kısımlarında bal peteğini andıran buz tabakaları oluşturmaktadır. Kış aylarında ise tam tersine sıcak hava oluşmaktadır. Mağaranın tarihinin, Harput’un tarihi kadar eski olduğu, Harput’un ilk sahipleri olan Urartular dönemine kadar uzandığı salnamelerden bilinmektedir.1990 yılında Turizm Müdürlüğü tarafından merdiven basamakları ve aydınlatılması yapılan mağara, Türkiye’de gezilebilen on mağara arasında yer almaktadır. Buzluk Mağaraları, çevresinin doğal güzelliği yanında tarihi Harput beldesinde bulunması, tarih ve doğanın iç içe bulunduğu nadir turistik yörelerimizden biridir. Yılda yaklaşık 1520 bin kişinin gezdiği mağaranın Turizm Bakanlığınca Çevre Düzeni Planı yapılmış olup, plan uygulamaya konulduğunda ziyaretçi kapasitesinde büyük artışlar olacaktır.Buzluk Mağarası ve çevresinin piknik alanı olarak kullanılmasını sağlamak üzere 1995, 1996 ve 1997 yıllarında İl Turizm Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bölgeye 1500 adet çam ve akasya fidanı dikilmiştir.

 • Harput Mesiresi :  

  Elazığ’a 5 km. uzaklıktaki tarihi Harput kentindedir. Bir açık hava müzesi görünümünde olan ve hemen hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması, dini turizm, kaplıca turizmi için de tercih edilen Harput mesiresi, bağlık ve bahçelik oluşu, temiz havası ve gelenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılanabilmesi nedeniyle Elazığ ve çevre halkının günübirlik gidebildikleri önemli mesire yerlerinden biridir.


 • 100 Yıl (
  Zafran) Mesire Yeri :
   

      Elazığ’ın 2 km. batısındak Fidanlık ile Fırat Üniversitesi Kampüsü arasında bulunan mesire yerinde, çam ağaçları ile kaplı alanlar içerisinde içme suyu, WC, otopark, restorant, piknik masaları bulunmakta olup, mini bir hayvanat bahçesi de mevcuttur. Yöre halkının özellikle hafta sonlarında tercih ettikleri mesire yerlerindendir.


  SAĞLIK TURİZMİ (Kaplıca ve İçmeceler) :

 • KARAKOÇAN KOLAN KAPLICASI :

  İlimiz Karakoçan İlçesine 18 km. uzaklıkta bulunan Kolan Kaplıcası Peri Çayının güney kıyısındadır. Saniyede 5 litre kaynayan suyun sıcaklığı 60 o C dir. İçmece ve su banyosu şeklinde kullanılmaktadır. Kaplıca suyunun özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklara olumlu etki yapmaktadır.

 • Mürüdü Suyu (Sarılık Çeşmesi) :

  Elazığ’a 7 km. uzaklıkta ve kuzeyinde bulunan, çevresi bağlık ve bahçelik olan bir yerde kaynayan Mürüdü Suyu bir çeşmeden akmaktadır. Suyunun soğuk, kireçli ve karbonhidratlı oluşu nedeniyle birçok hastalığın yanısıra özellikle sarılık hastalığına iyi gelmektedir.

 • Yurtbaşı (Hoğu) Maden Suyu :

  Elazığ’a 19 km. uzaklıkta ve Yurtbaşı beldesinin yakınlarında bulunan su, birçok gözeden oluşmuştur. Maden suyunun sıcaklığı 17.5 o C olup, saniyede 1 litre akmaktadır. Özellikle böbrek, İdrar yolları ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Özel bir kuruluş tarafından işletilen içmecenin yol, elektrik v.b. altyapıları yaptırılmıştır.

  Harput Dabakhane Suyu :

  Elazığ’a 5 km. uzaklıkta bulunan Harput’ta kalenin kuzeyindeki dere içerisinde yer alan ve turistik bir görünüm arzeden Dabakhane binası, 1988 yılında daha önceki ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen ahşap binasına uygun bir şekilde yapılarak hizmete açılmıştır. Üç kurnası mevcut olup kurnalar birbirleriyle ilişkilidir. Kurnalar içerisindeki sular sürekli yenilenmektedir Sıcaklığı 5 o C olan su renksiz, kokusuz, berrak, içme suyu kriterine uygun olup, iletkenliği 410 mg. ve PH 7.9 dur. İçerisinde sodyum, potasyum, karbonat, sülfat, klorür, iyodür, amonyak, nitrat ve nitrit bulunur. Dabakhane suyunun, mide, bağırsak, karaciğer, romatizmal hastalıklar ile ruhi depresyonlara iyi geldiği bilinmektedir. Yukarıda belirtilen içmece ve kaplıcalardan başka İlimizde, Etminik Maden Suyu, Kumbariş Şoş Maden Suyu, İçme Müshil Suyu, Palu ilçesinde Buban Hame Kaplıcası ve Çelebi Şorik Maden Suyu gibi şifalı sular da bulunmaktadır.

  KOLAN KAPLICALARI (Yoğunağaç)


  PLAJLAR VE SPOR TESİSLERİ :

  İlimizde bulunan Hazar Gölünün çevresinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait kamp ve dinlenme tesisleri ile muhtelif yerlerinde halka açık kamp yerleri bulunmaktadır. Göl sahillerindeki kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlara ait plajlardan 9 adedine Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilen “Mavi Bayrak” alınması için su analizleri yapılmakta ve bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. 1997 Yılında bu plajlardan Tur-Pol Turistik Tesislerinin bulunduğu plaja Mavi Bayrak verilmiş ve Hazar Gölü sözkonusu vakıf tarafından yayınlanan broşürlerde yer alarak tüm dünya ya tanıtımı sağlanmıştır. Kamuoyunun dikkatini kıyı şeritlerine çekerek, insanların kıyılar üzerindeki etkisini, bunların sağlıklı korunması için her bireyin neler yapması gerektiğini araştıran, özendirme yoluyla yüzme amaçlı kullanılan deniz ve göl sularının temizliğini, kıyıların düzenini , plaj hizmetlerinin düzeyinin yüksekliğini sağlamaya yönelik bir çalışma olan Mavi Bayrak Kampanyası ve bu kampanya kapsamına alınan Hazar Gölünde aşağıda belirtilen 9 adet plaj Mavi Bayrak alması halinde, İlimiz dolayısıyla bölgemiz Avrupa Eğitim Vakfı tarafından yayınlanan broşürlerde tüm dünyaya duyurulacak ve daha geniş şeklide tanıtılması sağlanacaktır.

  İl merkezinde 25000 kişi kapasiteli, kapalı ve açık tribünleri bulunan, zemini çimle kaplı ve kulvarlı koşu pisti ile atletizm çalışmalarına elverişli bir Stadyum ile 1000 kişilik seyircili dört adet de seyircisiz olmak üzere 5 adet Halı Saha spor severlere hizmet vermektedir.İl merkezine 15 km. uzaklıkta bulunan Yurtbaşı beldesinde bölgesel at yarışlarının yapıldığı bir hipodrom bulunmaktadır. Yarışmaya katılan jokey ve atların ihtiyaçlarının karşılandığı sosyal üniteleri de bulunan hipodrum, bölgesel at yarışmalarına uygun bir piste sahiptir. Hipodrumda her yıl Eylül ay’ı içerisinde Sonbahar Bölgesel At Yarışmaları yapılmaktadır. Hipodrumda ulusal düzeyde at yarışlarının yapılabilmesi için Atlıspor Kulübü tarafından tadilat çalışmaları başlatılmıştır.


  HAZAR GÖLÜNDE MAVİ BAYRAK KAMPANYASI KAPSAMINA ALINAN PLAJLARIMIZ

  1- Sivrice Belediyesi Halk Plajı
  2- Orman Kampı Plajı
  3- Elazığ Belediyesi Halk Plajı
  4- Tur-Pol Turistik Tesisleri Plajı
  5- D.S.İ Kamp Plajı
  6- Kararayolları Kamp Plajı
  7- Fırat Üniversitesi Kamp Plajı
  8- Devlet Demir Yolları Kamp Plajı
  9- TPAO Kamp Plajı

  footer top left corner footer top right corner
  footer bottom left corner footer bottom right corner


  footer top left corner footer top right corner

  www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

   footer divider


  Elazığspor
  - Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
  - Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
  -
  Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
  - Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
   
  - Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

  Güncel  :
  | 
  Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

     
  footer bottom left corner
   
  | Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş