Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

"Gül, Güldür, Düşündür". Feyzullah ARSLAN

Kitap Ana Sayfa Önsöz Sonsöz 1. Bölüm 2. Bölüm 3. Bölüm 4. Bölüm 5. Bölüm 6. Bölüm
Trafik Sloganları Elaziz.net Ana Sayfa Polisin Hatıra Defteri

 
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

“Gül, Güldür, Düşündür”.


“İyilikten daha iyisi, iyiyi
söylemek ve iyilik yapmaktır.”

SONSÖZ

Kitabı okumaya başlarken, sahip olduğunuz Polis ve kitabın yazarı hakkındaki düşüncelerinizde biraz değişiklik olduğuna inanıyorum. Umarım bu değişiklikler iyi yöndedir. Kim ne derse desin Polis, darda ve zorda olanın yardımına koşar, iyilikleri getirir, kötülükleri götürür, insanlara güven ve huzuru sağlar. İşte bu görevlerini yaparken birçok gülünç, komik ve ibret verici, ders çıkarılacak olaylarla da karşılaşır. Bu olaylardan bir demet yazmaya çalıştım bu kitapta niyetimiz, ara sıra yorumlar da katılarak, “çok iyi” olmak amacına yönelmiş Emniyet Teşkilatının kendisine olan güven ve desteğini arttırmasına katkıda bulunmaktır. Artık “Polis Vatandaş Elele, 2000’li yıllarda ‘Elazığ’da-Kocaeli’de, her yerde, daha Huzurlu Günlere” sloganını polis tüm binalarına asmış ve buna uygun hareket ediyor, çalışıyor. Yine “Size yardım edebilmemiz için lütfen bize yardımcı olun” isteğini de her fırsatta söylüyor. “Toplum Destekli Polis” arzusunu dile getiriyor. 2000’li yıllarda parolamız: Toplum destekli polis, işaretimiz güven veren ve güleryüzlü polis, Hizmet Politikamız ise; “Polise yasalarla verilen güvenliği ve huzuru sağlama görevlerini, vatandaşın memnuniyeti ve personelimizin önemi ve değeri de göz önünde bulundurularak en kısa sürede, en iyi ve en verimli şekilde sürekli kendisini yenileyerek yerine getirmektir.” diyerek yoluna devam etmektedir. Şöyle bir etrafınızdaki polise alıcı gözle baktığınızda bunları rahatlıkla görebilirsiniz. Ben de Emniyet Teşkilatının bir yöneticisi olarak bu güzellikleri, polisin güzelliklerini ve özelliklerini gözler önüne sermek istedim. Ancak o kadar çok özellik ve güzelliğimiz vardı ki, saymakla bitiremeyiz. Kitapta anlatılanlar sadece bir bölümü.

Kitapta anlatılmayıp da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün her Cuma saat 10.00’da yapılan ve TRT2’de naklen Genel Müdürlük Sözcüsü olarak tarafımdan kamuoyuna verilen bilgilerde ayrı bir, daha ciddi, mizahsız, bir bölümü. Artık Emniyet Teşkilatı faaliyetlerini, düşündüklerini, yapmak istediklerini, merak edilip sorulanları açıklıkla ve samimiyetle tevazu ile bilgilendirmek amaçlı basın ve kamuoyuyla paylaşıyor. Haftalık basın toplantılarında anlatılanlar ayrıca kitap haline getirilerek dağıtılıyor. Hizmetlerindeki güzellikler nedeniyle TSE Kalite Belgesi alıyor. İşte tüm bu özellik ve güzellikler şeffaf devlet, şeffaf polisin göstergesidir. Gereksiz güzellik tabularının yok olduğunun, bilgisiz ve kendine güvensizliğin gizlilik duvarının arkasına sığınmadan vazgeçildiğinin habercisidir, ayak sesleridir. Tarafımdan yazılan ve 3 baskı yapan “Polisin Hatıra Defteri’nden” kitabım ile bu iki kitabın kaleme alınıp siz okuyucularla paylaşılması da iki güzel delil değil midir? Şeffaflığın, polisin, insan haklarının teminatı olduğunu, özgürlüklerin güvencesi olduğunu, sizden birisiyiz ve sizin için varız cümlesini tüm teşkilat inanarak söylüyor. Her ne kadar ara sıra istenmeyen aksaklıklar olsa da, içtenlikle giderilmeye çalışılıyor. Uygulamaya yönelik olarak, kanunsuz toplumsal hadiselere müdahele ederken, polis düşene kaçana, hırsla ve öc almak duygusuyla kesinlikle vurmaz, tam tersine düşenin elinden tutar kaldırır” söylemini sık sık dile getirmekte, kulaklara küpe olsun demekte ve böyle hareket etmektedir. Eğitimin tüm güzelliklerin kaynağı olduğuna inanmaktadır. Polis görevini yaparken, özgürlüklerin güvencesi olurken, darda ve zorda olanların imdadına hızır gibi yetişirken karşılaştığı olaylardan çoğu bu kitapta anlatılanlara benzer. Ancak çok azı ve çok az kişi tarafından yazılır nedense. Oysa F.Bacon’un dediği gibi “Okumak insana mükemmele ulaştırır, konuşmak düşünce hızını artırır, yazmak insanı dakikleştirir ve ölümsüzleştirir.” Bugünün aydınlığını, dün yazan yazarların yazılarına borçluyuz. Mürekkebin boyası çok koyu olmasa da hafızadan daha güçlüdür.

Bu kitabın adından da anlaşılacağı gibi “Gül, Güldür, Düşündür” sözleri biraz gerçekleştiğinde amaca ulaştığımı düşüneceğim.    Bu kitapta, yaşadığımız olaylardan seçmeler anlatılıyor. Unutmadıklarımızdan yola çıkılarak unutma alışkanlığımızdan vazgeçmeyi yeğliyerek, gözden kaçanlar, görülmeyenler birazcık mizah diliyle verilmeye çalışılıyor.

Gülüp, güldürüp, düşündürdüklerinizin ve gerçekleştirdiğiniz iyi şeylerin bol olması dileğiyle sevgi ve saygılar sunuyorum.“Gül, Güldür, Düşündür”.

Teşekkür :


Bu kitabın yayımlanması için, başta verdiği onayla en büyük desteği sağlayan Emniyet Genel Müdürümüz Sayın İ.Kemal Önal’a, Emniyet Genel Müdürlüğü Yayın Kurulu’na; kitabın oluşumuna yaşadıkları anı ve ilginç olayları aktarmak suretiyle katkı sağlayan tüm meslektaşlarıma; sayfa mizanpajını yapan ve tiyatro konusunda emeği geçen Polis Memuru Nermin Ertürkmen, Öğretmen Ali Canpolat ve tüm Elazığ Emniyet Müdürlüğü personeline; katkılarından dolayı Öğretmen Zeynep Güven, TİKA çalışanı Orhan Tan ve Adnan İrigül’e, kapağı hazırlayan Polis Memuru Ercan Tatlıpınar’a, kitabın basımını yapan Poyraz Ofset ve Ocak Yayınları’na,  ayrıca emeği geçen diğer tüm dost ve sevdiklerime teşekkür ederim.

Feyzullah ARSLAN
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı
Ekim 2002


Kitap Ana Sayfa Önsöz Sonsöz 1. Bölüm 2. Bölüm 3. Bölüm 4. Bölüm 5. Bölüm 6. Bölüm
Trafik Sloganları Elaziz.net Ana Sayfa Polisin Hatıra Defteri
© Copyright 2000-03 Elaziz.NET Bilişim Sistemleri. 0.424.237 90 99 - Elazığ. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz yayınlanamaz...
Bilgi için gulguldurdusundur@elaziz.net