Gül Güldür Düşündür

Önsöz!

Yayınlanma tarihi 2003 E-Kitap Yayın Hakkı www.elaziz.net

Büyük Resim için lütfen tıklayınız...

Biyografisi İçin Lütfen Tıklayınız...

Hayat; doğrular ve yanlışlarla geçen, kimimizde uzun, kimimizde kısa süren bir yoldur. İşte bu yolda sendelememek için, ya çok dikkatli olmalıyız ya da yanlışlarımızdan ders çıkarıp, doğruları bulmaya çalışmalıyız. Yanlışlardan dönüp doğruyu bulmak insanlığın gereği değil midir zaten? “Kıssadan hisse çıkarmak” da erdemliliğin göstergesi olduğu gibi.

Olayları yazar, olayları düşünür, olayları konuşuruz; olaylarla algılarız hayatın tadını, acısını. Ne kadar algılasak da acıları yaşamak istemeyiz hiçbir zaman. Ancak mevcut durumdan ders çıkarmak, aldığımız dersleri yorumlayıp hayatımızdaki olumsuzlukları tersine çevirmek ve bunu da başkalarına sevimli ve anlaşılır bir halde anlatmak, insanoğlunda olması gereken bir meziyet diye düşünüyorum.

Bu düşüncelerden yola çıkarak yazdığım “Polisin Hatıra Defterinden-Yaşanmış Polisiye Olaylar” isimli ilk kitabım sizlerden büyük ilgi gördü. Aldığım olumlu tepki ve destekleriniz için tüm okurlarıma teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.

Birinci kitabımda da olduğu gibi, Türkiye’mizin her bölgesindeki polislerimiz ve vatandaşlarımızdan süzülüp gelen pırıltılardır; bu kitapta anlatılanlar. Bazen polisiye, bazen yardımseverlik, bazen muzip, bazen komik, bazen trajikomik, bazen de trafi-komiktir bu kitapta anlatılan olaylar ve yaşananlar... Hayatın gerçekleriyle dizilmiş incilerden birer kesittir bu yazılanlar. Yaşarken gülmek mi istiyorsunuz, gülerken güldürmek mi istiyorsunuz; sorulara cevap, yanlışlara doğru, cevaplara ayna mı istiyorsunuz? İşte buradayım, elinizin altındayım diyor bu yaşanmışlar. Durma, hadi durma, oku beni diyor bu olaylar...

45 yıllık bir hayat ve polislik tecrübesiyle sayfa sayfa çiçeklenmiş olan bu kitabı elinize aldığınızda eminim bir solukta okuyacaksınız ve siz de yaşadıklarınızı, düşüncelerinizi, anılarınızı yazmak için kendinizde o gücü hissedeceksiniz. “İnsanlar gülerek veya ağlayarak öğrendiklerinde, öğrendikleri şeyi hiçbir zaman unutmazlar! Ancak gülerek öğrendiklerini uygular, ağlayarak öğrendiklerini ise uygulamazlar” sözünden hareketle; yapılması gerekenleri, doğruları göstermeyi, yanlışlardan uzak durmayı, güldürerek öğretmek sizce de en güzeli değil midir? İnsanı insana, seni sana, sizi size, polisi vatandaşa, kısacası hepimizi hepimize anlatmak isterken, kuralların kulaklarımıza küpe olmasını öğütlemeye çalışırken; gülerek, güldürerek, düşündürerek başarılı olunabileceğine tüm kalbimle inanıyorum.

Bir araya getirilerek hazırlanması oldukça uzun bir süreç almış bu kitabın sayfalarını çevirirken bazen gülümseyecek, bazen kaş çatacak, bazen de anlatılanları belleğinize yazıp başkalarına anlatmak için sabırsızlanacaksınız. Ben bunları yazarken hiç sabırsızlanmadım. Anıları derlerken, düzenlerken ve arkadaşlarım da yazsınlar diye beklerken sabırsızlanmadım. Ancak ne kadar sabırsızlanmasam da yazarken de, tanzim ederken de geciktim. Aylarca hangi konuları sizlere sunmayı, günlerce hangi olaydan başlayacağımı, saatlerce hangi başlığı ve atasözünü seçeceğimi ve yine aylarca da hangi ismi koyacağımı düşündüm. Nice sonra  Ankara Sheraton Oteli’nde İngilizce sunulan bir konferansı dinlerken, konuya yabancılığım nedeniyle konferansı dinlemeyip kitaba isim bulmak üzerinde düşündüm ve o gün Sheraton’da ismi bulduğuma inandım.

Kitabın adı “Gül, Güldür, Düşündür” olmalıydı. İnsanların bu kitabı okurken gül’mesi, başkalarına anlatıp güldür’mesi, gülerken ve güldürürken de düşündür’mesi gerekiyordu ve bu sözcükler ilk okunuşta anlamlarını koruyorlardı. Bir de kelimelerin ilk okunuştaki  anlamlarından farklı, ikinci anlamları da vardı ki bunu da şu şekilde açıklamak istiyorum: Öncelikle kitabın isminde temiz duyguların ifadesi bir çiçek yer almalıydı ki bunun da en güzeli gül’dü. Gülün gül olduğu kesin olmalıydı. “Gül, güldür” Bu da sağlandıktan sonra gül’ün, yani temiz duygu ve düşüncelerin hepimizin özlemi, düşü olduğunu belirtmek için de “düş’ündür”, “rüyandır” kelimesini ilave etmek gerekiyordu ki bu da yine “Gül, Güldür, Düşündür” üçlüsüyle gerçekleşiyordu.

Kitap Kapak Konusu ve Yaşanmış Olayı Okumak için Lütfen Tıklayınız...

Kitap Kapak Konusu ve Yaşanmış Olayı Okumak için Lütfen Tıklayınız...

Bizim Bölge Değil

Kitabın adını isteyen istediği gibi anlasın, istediği gibi yorumlasın diye düşünüyorum. İnsanlarımız hep gülsün, güldürsün, gül gibi temiz duygular taşısın, insanlarımız düşünsün, düşündükçe doğruyu, iyiyi bulsun, yanlışlardan vazgeçsin istiyorum. Hepimizin amacı değil mi iyiyi, doğruyu güzeli, faydalıyı bulmak, yardım etmek, doğru ve dürüst yaşamak. Polisin amacı değil mi, darda ve zorda olanlara yardım etmek, iyilikleri getirmek, kötülükleri gidermek, insanları güldürmek ve iyiyi düşündürmek...

Tüm bu nedenlerden dolayı, arkadaşlarımın da katkısıyla kaleme aldığım bu kitabın hazırlanma ve yayınlanma aşamasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim. Sizleri kitapla baş başa bırakırken, okuyan herkese yararlı olmasını diler, tüm eksikliklerin şahsıma, tüm güzelliklerin Emniyet Teşkilatına, iyi insanlara ait olduğunu belirtir, sevgi ve saygılar sunarım. 20 Temmuz 2002

Feyzullah ARSLAN
1.Sınıf Emniyet Müdürü
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı / Feyzullah ARSLAN - Biyografisi İçin Lütfen Tıklayınız...

“Gül, Güldür, Düşündür”.

Teşekkür :


Bu kitabın yayımlanması için, başta verdiği onayla en büyük desteği sağlayan Emniyet Genel Müdürümüz Sayın İ.Kemal Önal’a, Emniyet Genel Müdürlüğü Yayın Kurulu’na; kitabın oluşumuna yaşadıkları anı ve ilginç olayları aktarmak suretiyle katkı sağlayan tüm meslektaşlarıma; sayfa mizanpajını yapan ve tiyatro konusunda emeği geçen Polis Memuru Nermin Ertürkmen, Öğretmen Ali Canpolat ve tüm Elazığ Emniyet Müdürlüğü personeline; katkılarından dolayı Öğretmen Zeynep Güven, TİKA çalışanı Orhan Tan ve Adnan İrigül’e, kapağı hazırlayan Polis Memuru Ercan Tatlıpınar’a, kitabın basımını yapan Poyraz Ofset ve Ocak Yayınları’na,  ayrıca emeği geçen diğer tüm dost ve sevdiklerime teşekkür ederim.

Feyzullah ARSLAN
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı
Ekim 2002

 

Kitap Bölüm Başlıkları

Bölümleri okumak için bölümlere tıklayınız

Bölüm listeleri:


 

Feyzullah Arslan'ın ilk kitabı - Polisin Hatıra Defteri:

  1. Polisin Hatıra Defteri Okumak için tıklayın.
  2. Yazara Mesaj.
  3. Diğer Kitapları.

Teşekkürler:

“Sayın Emniyet Müdürümüz Feyzullah ARSLAN'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.”

 

 

Kitap Ana Sayfa Önsöz Sonsöz 1. Bölüm 2. Bölüm 3. Bölüm 4. Bölüm 5. Bölüm 6. Bölüm
Trafik Sloganları Elaziz.net Ana Sayfa Polisin Hatıra Defteri

© Copyright 2000-03 Elaziz.NET Bilişim Sistemleri. 0.424.237 90 99 - Elazığ. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz yayınlanamaz...