Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Elazığ İlçeleri / Ağın İlçemiz << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılar
MadenPaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa

SİVRİCE İLÇEMİZ Hakkında Bilgiler  

Kaynak : Valilik 98 Yıllığı ve diğer basılı kaynaklar kullanılmıştır...


Sivrice İlçesi 1936 yılı Şubat ayı içerisinde Dedeyolu köyünde kurulmuştur. 05 AĞUSTOS 1938 tarihinde şimdiki yeri olan Hazar gölü sahilinde Vali Tevfik GÜR zamanında nakledilmiştir.İlçenin kuruluş tarihi çok eski olmamakla birlikte göl içinde bulunan adacıkta ve devamında eski bir yerleşim yeri mevcuttur. Hangi tarihte kimlerin yaşadığı kesin olarak tespit edilememiştir.

Adacıkta yıkılmış halde bir manastır,devamında da su içinde büyük bölümü sağlam halde evler ve diğer yapıların kalıntıları vardır. Son yıllarda çevre illerin önemli bir turizm merkezi olan ve olma yolunda gelişmeler kaydeden Sivrice ilçesinde yaz aylarında halkın günü birlik olarak tatil yapabileceği mesire yerleri ve çadır kent yerleri mevcuttur. Ayrıca kamuya ait Orman, Sağlık, Köy Hizmetleri, Maliye, Karayolları, D.S.İ., Fırat Üniversitesi, Elazığ Belediyesi, Posta İşletme, Sümerbank, Harb-İş, T.P.A.O, D.D.Y. ve Hazar Gençlik ve İzcilik Kamplarında kamu personelinin rahatlıkla tatil yapma imkanlarını sağlamaktadır.


Ayrıca; Sivrice ilçesinde kış turizmine yönelik olarak Hazar Baba dağında kayak tesisleri yapımına başlanmış olup, büyük ölçüde bir kısmı tamamlanmış durumdadır. Bundan böyle Sivrice ilçesinde hem yaz turizmi, hem de kış turizmi yönünden büyük canlılık olacaktır. Bir Bucak merkezi ile 50 köyü bulunan Sivrice ilçesinin sadece merkezinde Belediye teşkilatı bulunmaktadır. Ayrıca; Merkez İlçe mahallelerinden olan Karaçalı, Sanayii, Gölbaşı, Kültür, Olgunlar, Hazar ve Akpınar mahalle Muhtarlıkları teşkilatı vardır. Gerek İlçe Merkezi gerekse çoğu köyler dağınık bir yerleşim yapısına sahiptir. Köylerimizin % 50’si birkaç Mezradan müteşekkildir. Genel olarak Sivrice ilçesinin coğrafi yapısı dağlık olup, ovalık ve düz yerleri çok azdır.

Sivrice: İlçesinin yüzölçümü 634 km2’dir.

Hazar GÖLÜ:

Çoğunluğu Sivrice ilçesi sınırları içerisinde kalan Hazar Gölünün uzunluğu 20 km, eni 5-6 km’dir. Derinliği ise 152 mt.dir. 82 km2 yüzölçümüne sahip gölün tabanında kaynak olduğu tespit edilmiştir. Göl suyu 1970 ve 1980’li yıllarda hazar santralinin elektrik üretimi için kullanılmıştır. Ayrıca göl suyu Elazığ ovasının sulanmasında da kullanılmaktadır.  Sivrice İlçesi Posta İşletme Müdürlüğü kendi malı olan binasında hizmet vermektedir. 1000’lik santralı bulunan Posta İşletme Müdürlüğümüz telefon santralı ile Şehirler ve Milletler Arası tam otomatik görüşmelere açıktır. Buna ilaveten köylerin genelinde tam otomatik santral kurulmuş olup, Şehirler ve Milletler Arası görüşmelere açıktır.  

Tarım :

İlçemizde arıcılık yaygın hale getirilmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından toplam 685 adet arı kovanı getirilmiş ve fakir ailelere dağıtılmıştır. İlçemizde tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarındandır. En önemli tarım ürünleri arasında Buğday, Arpa, Patates, Fasulye, Elma,Vişne ve Kayısı bulunmaktadır. İlçemizde 41.391 dekar sulu, 39.234 dekar susuz ekilebilir arazi mevcuttur. 1994 yılından itibaren üretime geçen SİBA A.Ş. (Sivrice Bal ve Tarımsal Ürünler Sanayii ve Ticaret A.Ş.) İl Özel İdare öncülüğünde ve Sivrice Kaymakamlığı, EL-ÖZ, Elazığ Halk Ekmek Fabrikası ve 37 vatandaşın ortaklığı ile kurulan 2000 hisseli Şirket şu anda bal mumu üretmekte olup, paketleme makinalarının kurulması için çalışmalar devam etmektedir.

Coğrafya :

Sivrice İlçesinin Doğusunda Maden İlçesi, Batısında Baskil İlçesi, Güney Batısında Doğanyolu İlçesi, Güney Doğusunda Çüngüş İlçesi, Kuzeyinde Elazığ ili ile çevrilidir. Karakaya Gölü barajı İlçemiz ile Malatya ili Doğanyolu İlçesi arasında sınır teşkil etmektedir. Ayrıca; İlçemizin Güney Doğusunda 2347 mt. Yükseklikteki Hazar Baba Dağı ile 2171 mt. Yükseklikte Karaoğlan Dağı bulunmaktadır. İlçe merkezinin rakımı 1266 mt.dir. Sivrice İlçesi Elazığ Diyarbakır karayolunun 24’ncü km.de anayoldan 4 km. içeridedir.

Sanayi :

Ekonomik hayatın tarihi eskiye dayanıyorsa da tarımsal ekonomi dışında bir faaliyetin ortaya çıkması 1968’li yıllarda Hazar Kiremit Fabrikasının, 1972 yılında TÜGSAŞ Gübre Fabrikasının kurulması ile başlar.İlçemizde ekonomik hayat bu iki fabrikayla birlikte Özbaylar, Coşkunlar ve Tuğsan Kiremit Fabrikalarının kurulmasıyla biraz daha canlanmıştır.

Ulaşım :

Asfalt olan yolu ulaşıma her zaman açık olup, Elazığ Sivrice arasında Belediye otobüsleri ile özel şahıslara ait otobüsler sefer yapmaktadır. Ayrıca; Malatya – Diyarbakır-Kurtalan Demiryolu hattı İlçenin ortasından geçmekte ise de İlçe merkezinde istasyon bulunmadığından trenlerin İlçede kalış süreleri çok azdır. Sivrice İlçesinin bütün köyler ile yol bağlantısı olmasına rağmen bunların bazıları toprak yol olduğundan özellikle yağışlı havalarda bazı köylere güçlükle ulaşım sağlanmaktadır.

Daha Fazla bilgi için Sivrice İlçesi Resmi Web Sitesi : http://www.sivrice.gov.tr 

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılarMaden
PaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa Başa Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner
 ÷÷ Yeni İçerikler ÷÷ | Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner