Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Elazığ İlçeleri / Ağın İlçemiz << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılar
MadenPaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa

BASKİL İLÇEMİZ Hakkında Bilgiler  

Kaynak : Valilik 98 Yıllığı ve diğer basılı kaynaklar kullanılmıştır...


Baskil ilçesi 1929 yılında ilk defa Eskibaskil mahallesinde kurulmuştur. Devlet demir yolları ağının ilçe içerisinde geçmesi ve istasyon inşa edilmesinden dolayı, İlçe 1933 yılında Eski baskil mahallesinden Nazaruşağı mahallesine, yani bugünkü yerleşim yerine nakledilmiştir. İlçe merkezinin kuruluşu ile ilgili yeterli miktarda bilgi ve belge mevcut değildir. İlçenin geçmişini araştırmak kültür değerlerini ortaya çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için araştırma ve incelemeler yapılmaktadır.

Turizm bakımından kayda değer yerimiz bulunmamaktadır. Turizm açısında gelişmemiştir.İlçemize bağlı merkez, Kuş sarayı ve aydınlar olmak üzere üç bucak vardır. Merkez bucağına bağlı 10.Kuş Sarayı bucağına bağlı 23 toplam 60 köyümüz mevcuttur. Merkez, Aydınlar ve Kuş sarayı bucaklarına bağlı 203 mezramız vardır. Köylerimiz ve bağlı mezraları dağınık bir şekildedir. Merkez belediyesi dışında belediye yoktur.Nüfus dağılımına göre son yıllardaki gelişme çizgileri göz önünde tutulursa yakın dönemde belediye adayı yerleşim yeri yoktur.

Özellikle Kara kaya barajı sonrası ilçenin ekonomik yönden verimli ve tarımda gelir getirici topraklar su altında kalmış, bundan dolayı su altında kalan nüfusların büyük bir bölümü ekonomik ve sosyal acıdan daha çok gelişmiş olan çevre il merkezlerine ve büyük şehirlere göç etmişlerdir. Genel olarak yerleşme alanımızın çok geniş olması mezra ve kum gibi yerleşme ünitelerinin yaygın olmasından dolayı hizmetlerin yürütülmesinde ve realize edilmesinde sıkıntı çekilmektedir. Bu yapı bazen seçilen bir köy muhtarının, muhtarlık döneminde kendisine bağlı mezralara hiç uğramaması sorunları sahiplenmemesi gibi dağınık verimsiz ve ekonomik olmayan bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

İdarenin vatandaşlara olan ilişkisini, Demokratik ve Hukuk devleti kurulları içerisinde yürütülmesi temel hedeftir. Bu ilkede hareketle ilçemiz, devlet ve vatandaşlar arasında olumlu ve sıkı bir işbirliğine gidilmiş olup her alanda halkımıza hizmet sunulmasına çalışılmaktadır. İlçe merkezi düz bir arazi üzerine kurulmuş olup tepe ve dağ yükseltileri ile çevrilidir.

İlçenin yüzölçümü 1195 Km2. Rakımı (Deniz seviyesinden yüksekliği) 1240 metredir. İlçe merkezinin kuzeyinde Haroğlu dağları, Güneyinde Torosların devamı olan bulut ve Meydancık dağları vardır. İklim genelde sert ve kara iklimidir.

Coğrafya :

İlkbahar mevsimi genelde yağışlı geçer. Zaman, zaman aşırı yağışların ekili alanlara zarar verdiği gözlenmektedir. Karakaya baraj gölüne komşu sahil kesiminde ılıman ve yumuşak bir iklim söz konusudur. İlçenin en önemli akarsuyu Fırat’ın kolu olan Şahaplı çayıdır.İlçenin kuzeyinde Keban ilçesi, doğusunda Elazığ ili, güneydoğusunda Sivrice ilçesi, batısında Karakaya Barajı ve Malatya ili yer almaktadır.

Tarım :

  İlçedeki susuz arazilerin değerlendirilmesi için sulama suyu kanallarının betonlanarak su kaybının önlenmesi ve yeni artezyen kuyularının açılması tarım açısında fayda sağlanacaktır.

Toplam tarım arazisi 45,200 Hektardır.
Kuru tarım arazisi 27,200 "
Sulu tarım arazisi 18.000 "
Bağ ve bahçe (Meyvelik alanı) 16.000 "
Sebzelik 2.000 "
Mera ve otlak alan 72.150 "
Orman sahası 8.554 "
Diğer (Taşlık kayalık vs) 1.500 “
Yerleşim alanı 500 "
Toplam yüzölçümü 127.904 Hektardır.
Kayısı ağacın sayısı ve alanı 865.000 Hektar
1998 yılı Kayısı rekoltesi 8.500 Ton (Kuru)

Sanayi :

İlçede sanayi tesisi yok denecek kadar azdır. Sadece 1.adet kayısı Entegre tesisi 4 adet Kaynakçı ve 2.adet Un değirmeni vardır. Ekonomik hayat son derece cılız ve içe kapalı dır. Genelde tarım az ölçüde hayvancılık ve alt dalı olarak arıcılık yaygındır. Genelde kayısıcılık yetiştirilmekte ve diğer ekonomik uğraşlara göre daha cazip ve gelir getirici olmaktadır.İlçemizde tarıma dayalı sanayiye geçmek zorundadır. İlçede T.C. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğü vardır.

Ulaşım :

İlçemiz Karayolu açısından il merkezine 38 Km uzaklıkta olup yolumuz asfalttır. Yolun bazı kesimlerinin güzergahının değiştirilmesine zaruri ihtiyaç vardır. Özellikle Hasıkuli mevkiinde bulunan virajlı kesimde trafik kazaları sık ,sık meydana gelmektedir. Bu yol güzergahının mutlaka değiştirilmesi ve ıslah edilmesi lazımdır. İlçe merkezi Aydınlar nahiyesine kadar Şahaplı Kömürhan yolu , Sultanuşağı, Doğancık köyü Yatılı Bölge Okuluna kadar olan kısmı, Kızıluşağı köyünün 10 Km’ si ile Kömürhandan Kuş Sarayı nahiyesine kadar olan yol asfaltlanmıştır. Ayrıca sahil yolu olarak adlandırdığımız ve Kuş Sarayı nahiyesinde çiğdemlik köyü feribot iskelesine kadar olan tahminen 20 Km’ lik kısmının ve kızıluşağı köyünden feribot iskelesine kadar olan kısmının ekonomik açıdan önem arzetmektedir. Genel bütün yerleşim ünitelerinde yol bağlantıları vardır. Bazı köy yollarının köprü, menfez ve sanat yapılarına ihtiyaçları vardır. İlçemizde köy Hizmetleri bakımevi Şefliği mevcuttur. İlçemizde DDY. Ağı geçmekte olup Malatya ili ile ulaşım rahat bir şekilde yapılmaktadır. Karakaya baraj gölü üzerinde çalıştırılan feribot ilçemizin Fırat sahili köyleri ile Malatya Battalgazi ilçesi arasındaki ulaşımı sağlamaktadır.

Daha Fazla bilgi için Baskil İlçesi Resmi Web Sitesi : www.baskil.gov.tr

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılar
MadenPaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa Başa Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner
 ÷÷ Yeni İçerikler ÷÷ | Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner