Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Elazığ İlçeleri / Ağın İlçemiz << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılar
MadenPaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa

ALACAKAYA İLÇEMİZ Hakkında Bilgiler  

Kaynak : Valilik 98 Yıllığı ve diğer basılı kaynaklar kullanılmıştır...


Alacakaya İlçemizin tarihçesi yörede çıkarılan krom cevherinin tarihçesi ile başlamaktadır. Maden ilçesinde bakır cevherinin odundan elde edilen ısıyla eritildiği dönemlerde yöre halkından biri Ergani Bakır işletmesine hayvanı ile odun taşırken hayvanın yükünü dengeleştirmek için yerden aldığı rasgele bir taşı kullanır. Ergani bakır işletmesine vardığında hayvanın yükünü indirirken artık işine yaramayan taşı yere atar. O sırada oradan tesadüfen geçen Maden Yüksek Mühendisi Abdullah HÜSREV Bey köylü vatandaştan bu taşı nereden bulduğu- nu sorar ve yerini öğrenir. Köylü ile birlikte, gelmek için yola çıkar, saisi mıntıkasına geldiklerinde, açıkta bulunan taş parçalarını görür. Topladığı taş parçalarıyla Maden'e döner.

     Yapılan incelemeler sonunda Guleman da zengin krom yataklarının olduğu sonradan "GULEMAN" soyadını alan Abdullah HÜSREV Bey tarafından 19. Yüzyılın başlarında bulunmuş oluyor.

Bölgede bulunan bu krom cevherinin işletilmesi 1936 yılında başlamıştır. Bu günkü ilçe merkezinin bulunduğu yerde ŞARK KROMLARI T.A.Ş. kurulmuş, 1939 yılında da müessese haline dönüştürülmüştür. Bu nedenle yörede büyük ölçüde istihdam imkanı olmuştur. Çevre, ilçe ve köylerden büyük miktarda işçi akını olmuş ve zamanla ETİBANK tesislerinin etrafında sağlıksız bir yapılaşma ve yerleşim yeri olmuştur.

1987 yılında Guleman köyü ile birleştirilerek belediyelik olmuş Maden ilçesine bağlı kasaba belediyesi iken, 20 Mayıs 1990 günü resmi olarak Alacakaya adıyla ilçe olmuştur.


Coğrafya :

Alacakaya Doğu Anadolu Bölgesinde doğu torosların batı kesiminde yukarı Fırat bölümündedir. 1150 m. deniz seviyesinden yüksekliği, 318 km2 yüz ölçümü bulunmaktadır. Genel olarak dağlık bir yapı vardır. Sori çayı, Gülerek ve Beyaz Taş dereleri bulunur. ancak bu dereler ağırlıklı olarak sulamada değerlendirilir. 19. yüzyılın başlarında Bakır madeninin odun ile eritilmesinden dolayı kaynaklar tüketilmiş ve çevre kıraç görünmektedir. 

Eğitim :

Okur yazarlık oranı 14-44 yaşları arasındaki vatandaşlar arsında % 90 arasındadır. ancak 44 yaş üzeri ve özellikle kadınlarda bu oran çokca düşüktür. Etibank'ın geçmişte çalışanlarına verdiği eğitime teşviklerde fayda olmuştur. 9 ilköğretim okulu ve 1 Lise bulunmaktadır. 40 yataklı Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın yurdu bulunmaktadır.

Tarım :

İlçenin en önemli gelir kaynağını tarım teşkil eder. Ancak ekim yapılan arazilerin bir bölümü Keban Baraj gölü sahasında kaldığından tarım alanı daralmıştır. Tarım yapılan alanlarda ise Tahılda; Buğday, Arpa, Nohut, Meyvecilikte; Üzüm, Nar, Badem, Ceviz, Dut, Elma ve Kayısı yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta ise küçük çapta küçük ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ağın; Leblebesi, Dut pekmezi, Pestil ve Ceviz Sucuğu ile ünlüdür. İlçe merkezinde bulunan Deri fabrikası bünyesinde 50 çalışanı ile Ağın'a ayrı bir canlılık kazandırmaktadır.

Sağlık :

İlçede yataklı tedavi merkezi kurumu yoktur. Merkezde 1 adet sağlık ocağı bulunmaktadır. 1 eczane ve 1 SSK istasyonu bulunmakta.

Tarım :

İlçede tarım ve hayvancılık fazlaca yer tutmamaktadır. Ancak Arıcılık projesi kapsamında bazı gelişmeler olmaktadır.

Sanayi :

Krom cevheri metalürji, refrakret ve kimya sanayi olmak üzere 3 ana sektörde kullanılmaktadır. Ferrokrom üretimi önemli yer tutar. Dünya Krom cevherinin % 60-70'i bu alanda üretilmektedir. Toplam 5.683.640 ton olan Krom Rezervinin 600.000 tona yaklaşık kısmı çıkarılmaya hazırdır.

Bunun dışında Yurt içi ve Yurt Dışında adını duyuran Elazığ Vişnesi diye anılan Mermer yatakları da ilçede bulunmaktadır. Bu alanda bir çok işletme halen işeleme yapmaktadır.

Ulaşım :

Alacakaya il merkezine 85 km. mesafe uzaklıktadır. Tüm köylerine ulaşım sağlanmakta olup, kısmen asfalt bulunmaktadır. il merkezi ve yakın ilçelere ve ayrıca Diyarbakır iline gün içinde minübüs seferleri yapılmaktadır. İletişim ise her yerde sağlanmaktadır.

Alacakaya İlçesi Resmi Web Sitesi : www.alacakaya.gov.tr

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılarMaden
PaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa Başa Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner
 ÷÷ Yeni İçerikler ÷÷ | Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner