Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Elazığ İlçeleri / Ağın İlçemiz << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılar
MadenPaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa

AĞIN İLÇEMİZ Hakkında Bilgiler  

Kaynak : Valilik 98 Yıllığı ve diğer basılı kaynaklar kullanılmıştır...Ağınİlçenin tarihinin M.Ö. XVI-XIV yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere kadar uzandığı bilinmektedir. Yörede hakimiyet kuran çeşitli kavimlerin egemenliğinde kalan Ağın, 1071 yılından sonra Türklerin Anadoluya girmesiyle 1115-1234'e kadar Artukoğulları yönetiminde kalmış, 1514 Çaldıran Savaşından sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır.

"Kamus-ül Alamîda İlçeye ilişkin şu bilgiler yer almaktadır. "Mamuret-ül Aziz" (Elazığ) sancağında Eğin İlçesine bağlı bir bucaktır. 52 köyden oluşmuştur.1954 yılında Elazığ'a bağlı olarak bir ilçe olmuştur. Şu anda 16 köyü bulunan İlçenin, 1997 yılı nüfus sayımına göre 2103'ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam nüfusu 3198'dir.

Elazığ ilinin Kuzeybatısında bulunup İl'e uzaklığı 77 km.dir.Ağın doğudan Çemişgezek, batıdan Arapgir, güneyden Keban, kuzeyden yine Arapgir ve Kemalye ile çevrildir. Yüzölçümü 526 metrekare olup kuzey yönünde Hekemat Tepesi, güney yönünde Osman Tepesi, batı yönünde ise Aliuşağı tepelerinin arasında küçüklü büyüklü dereler arasına yerleşmiştir. Dereleri sulak olduğundan yeşilin her rengine rastlamak mümkündür.

Fırat'ın bir kolu olan Karasu, İlçenin Doğu sınırı boyunca uzanmakta ve Keban civarında Murat nehri ile birleşerek asıl Fırat'ı teşkil etmektedir. Daha önceleri tipik karasal Doğu ikliminin etkisinde olan ilçenin Baraj Gölünün oluşmasıyla ikliminde önemli bir yumuşama görülmüştür. Elazığ'dan 77 km.uzaklıkta olan Ağın'a ulaşım karayolu ile yapılmakta olup, Keban Baraj gölü üzerinden de feribotla sağlanmaktadır. İlçenin yaz ve kış İl yolu ve köy yolları ulaşıma açıktır. 

KÜLTÜR :

Ağın kültürel durumu ile bölgesine önderlik yapmış ve halende yapmaktadır.1910'dan sonra Cumhuriyet devrindeki birleşmeye kadar kalabalık öğrenci topluluklarıyla çeşitli okullarda öğrenim görmüşlerdir. Elazığ'da açılan İlköğretmen okulu ile Ağın'da öğretmenlik mesleğine rağbet başlamış ve aralıksız bugüne kadar devam etmiştir. Son sayıma göre %100'ü okur-yazar olan Ağın halkı içinden hukukçu, doktor, subay,mühendis gibi her meslekten yetişmiş genç ve yaşlılar,

Anayasa mahkemesi üyeliğinden her türlü idare amir ve memurluklarına, Yargıtay üyeliğinden, çeşitli işlerde memleket hizmeti görmektedir. Bunlardan bazıları;
Mehmet Nuri GENÇOSMANOĞLU-
Divan-ı Muhasebat (Sayıştay Üyesi) ve şair/ Yazar
Nuri ONAT-Eğitimci Yazar
Kemal Zeki GENÇOSMAN-Yazar
Mehmet ERGÖNÜL-Şair
Prof.Adnan ÇOKER-Ressam
Niyazi Yıldırım GENÇOSAMANOĞLU-Şair
Nihat ASYALI-Tiyatro Yazarı
Adnan BİNYAZAR-Yazar
Yılmaz ONAY-Çevirmen,Tiyatro Eleştirmeni
Prof.Zafer GENÇAYDIN-Ressam
Prof.Zeki HAFIZOĞULLARI-Ceza Hukuku Profosörü
Rüştü ASYALI-Tiyatrocu
Erdal YAZICI-Fotograf Sanatçısı
Mummer NİKSARLI-Kent Koop Genel Başkanı
Cem DUNA-Eski TRT Genel Müdürü
H.Güner ÖZMEN-Vali
Kemal BAYTAŞ-TÜTAV Başkanı
Nurettin DOĞAN-Yargıtay 6.Daire Başkanı
Abdurrahman Şeref HOCAOĞLU-Anayasa Mahkemesi Üyesi


Coğrafya :

Turizm :

Bunlardan bazıları, Kilise yazısı höyüğü,Kalecikler höyüğü, Hoşirikte Bizans Kilisesi, Ağın Nekropolü, Pağnik köyü Öreni, Hastek Kalesi, Kaya sığınağı ve Roma devrinden kalma kaya mezarları. Ağın İlçesi Keban Baraj kıyısında olup, Temiz göl ve doğa yapısıyla tatilcilerin rağbet gösterdiği bir yerdir. Kışın merkez nüfusu 2103 olan ilçenin ,yazın 5000.ile 7000 arasında olduğu gözlenmektedir.

Eğitim :

Bugün ilçe merkezinde 1 İlköğretim okulu 300'e yakın öğrenci, 1 Lise bünyesinde Ortaokul ve yatılı pansiyon ile 180 öğrenci öğrenim görmektedir.Ağın İlçesi tarihi yapıları ve höyükleriyle ünlü bir ilçedir.

Tarım :

İlçenin en önemli gelir kaynağını tarım teşkil eder. Ancak ekim yapılan arazilerin bir bölümü Keban Baraj gölü sahasında kaldığından tarım alanı daralmıştır. Tarım yapılan alanlarda ise Tahılda; Buğday, Arpa, Nohut, Meyvecilikte; Üzüm, Nar, Badem, Ceviz, Dut, Elma ve Kayısı yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta ise küçük çapta küçük ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ağın; Leblebesi, Dut pekmezi, Pestil ve Ceviz Sucuğu ile ünlüdür. İlçe merkezinde bulunan Deri fabrikası bünyesinde 50 çalışanı ile Ağın'a ayrı bir canlılık kazandırmaktadır.


Sanayi :

Ulaşım :

Ağın'a Dair Yazılmış Bir Dörtlük
N.Y. GENÇOSMANOĞLU

Havası ermiştir binbir kokuya
Yanık gönüllere aşıktır suyu

Ezelden almıştır Ağın bu huyu
Çiçeklere dolu sepete benzer.

Ağın İlçesi Resmi Web Sitesi : www.agin.gov.tr

AğınAlacakayaArıcakBaskilKarakoçanKebanKovancılar
MadenPaluSivrice
İlçeler Ana Sayfa Başa Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner
 ÷÷ Yeni İçerikler ÷÷ | Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner