Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


DİKKAT...
Tarihi Gerçekler Çarptırılıyor...

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

Dikkat... Tarihi Gerçekler Çarptırılıyor...

Basın Bülteni - 13/03/2002

Elazığ Mahalli basınımızdan Günışığı gazetesinin 11 Mart 2002 tarihli baskısında yer alan “ Tarih hata affetmez ” başlıklı yazısı ile kamuoyu gündemine taşıdığı haber, basınımızın hassasiyeti noktasında beni çok duygulandırdı.

Millî meselelerde tüm Elazığ’ımızın 7’den 70’e aynı hassasiyet içerisinde olduklarını biliyor ve bu konudaki düşüncelerimi Elazığlı olmanın bana yüklediği sorumluluk gereği hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum.

Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Anadolu, adeta bir açık hava müzesi özelliği ile medeniyetler beşiği olarak tarih yapraklarına taşınmıştır. Bu çerçevede Elazığ’ımız da tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

Her Türk insanı, tarihine ve etnik farklılıklara saygılıdır. Çünkü; tarihi eserler insanlığın geçmişini yansıtır. Elbette ki bunların korunması lazımdır. Ancak; Ermeni lobilerinin, tarihi geçmişimize sahip çıkma çabaları öteden beri bilinen bir gerçektir.

Bugün bizler Ermeni lobileri ve Türkiye’deki taraftarlarınca daima yazıla gelmekte olan tarihi gerçekleri çarpıtma yönündeki faaliyetleri ile karşı karşıyayız.

Bu çalışmaların temelinde tarihi ve sosyolojik yapıyı bir parmak izi üzerine oturtmaya yönelik STRATEJİK MÜCADELE yatmaktadır. Bu da gelecekte neler olabileceğinin tahmin edilmesinin zorluğu Ermenilere ve onların uzantılarına mesnet teşkil edecek tarihi bir iz bırakma mücadelesidir. Yani; bize ait olan tarihi eserleri kendilerine mal etme mücadelesidir.

Osmanlı dönemine bakıldığında tüm tarihe, farklılıklar olmasına rağmen tümü ile sahip çıkılmıştır.

Bilindiği üzere, Amerikalıların, Osmanlı döneminde misyonerlik faaliyetinde bulunmak amacı ile kolej açtıkları yerlerden biri de ilimizdir. ( Diğer iller: Sivas, Yozgat, Amasya, Tarsus, İstanbul v.s. )

Dolayısı ile o dönemde azınlıkların sahip olduğu tarihi eserlerin tescili ile ilgili itirazlar olmamıştır.

Tarihte Vilayat-ı Sitte ( altı vilayet ) olarak bilinen; Erzurum, Sivas, Mamüratü’l-aziz, Bitlis, Van, Diyarbekir vilayetlerinde Ermenilerin birçok konudaki tarihi gerçekleri çarpıtma faaliyetlerinde bulundukları herkesçe bilinmektedir.

Bu altı ilden biri olan ELAZIĞ aleyhinde yapılabilecek tüm bu oyunlara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir.

Ayrıca Arkeologların ve sanat tarihçilerinin sorumluluk alanlarının neler olduğu noktasından hareketle, teknik detaylarla ilgili olarak üniversitemizin öğretim görevlilerinin hemşehrilerimizi bu konuda aydınlatmaları gerekmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında; basınımız aracılığı ile kamuoyu gündemine taşınan bu konuda;

  • Maddi hata var ise ilgililerden bu hatanın düzeltilmesini ,

  • Kastı aşan bir hata var ise bundan da Elazığlılar adına hesap sorulmasını istiyorum.

Tarihte; kültürel, sosyal, tarihi ve ekonomik yapısındaki zenginliklerle vazgeçilmez bir özellik içeren yerlerden biri olan Elazığ’ımızın gerçek konumu tüm Elazığlılar tarafından korunmuştur ve korunmaya devam edilecektir.


gazetesayfa.gif (565 bytes) Araştırma...   Emekli Genel Müdür - DYP Eski Milletvekili Adayı: Cezmi ORKUN

Haber... www.elaziz.net/haber - 21/02/2002

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa  |  Elaziz.net Ana Sayfa