Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Batık Kent Su Yüzüne Çıkıyor!...

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

Hazar Gölündeki Batık Kent Ortaya Çıkıyor...

Sivrice İlçemizde bulunan Hazar Gölü’nde su seviyesinin düşmesi nedeniyle batık kent kalıntıları gözle görülür şekilde ortaya çıktı.

Ortaya çıkan kalıntıların batık kente ait yüksek binaların duvarları olduğu belirtilirken, kentin 600-700 yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.batik_kent.jpg (12456 bytes)

...

Sivrice Belediye Başkanı Metin Öztürk, Hazar Gölünün çökme sonucu oluştuğunu belirterek, ortaya çıkan kalıntıların batık kente ait yüksek binaların duvarları olduğunu söyledi. Daha önce yapılan çalışmalar sonucunda da buradaki batık kentle ilgili bilgi elde edildiğini kaydeden Öztürk, şöyle dedi:

“Yaşanan aşırı kuraklık ve Hazar Hidroelektrik Santralı’na aktarılan su nedeniyle göl suyunda diğer yıllara göre daha fazla düşüş yaşandı. Bu nedenle batık kentin kalıntıları suyun yüzeyinde daha net bir şekilde görüldü.”

Turizm İl Müdürü Ahmet Bulut da, batık kent kalıntılarının gözle görülür şekilde ortaya çıktığını belirterek, batık kent efsanesini gündeme taşıyıp ilçe turizminin gelişmesi için çalışacaklarını bildirdi. Bulut, Hazar Gölünün bulunduğu yerde daha önce insanların yaşadığını anlatarak, “Deprem sonucunda göl oluştu. Elimizde batık kentle ilgili kesin bir bilgi yok. Ancak, batık kentin tarihinin 600-700 yıl öncesine dayandığı belirtiliyor” dedi.


Haber... www.elaziz.net/haber - 20/03/2002

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa