Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Elazığ Güçbirliği AŞ.nin Hedefi;

Ferrokrom, Şeker Fabrikası, Karadenizbirlik, Tedaş, Fe-Ferma’ya Talip Olmak

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

"Elazığ'a Yeni Yatırımlar ve İstihdam Sağlayacak Her Türlü Girişime Destek Veriyoruz."

Elazığ Güçbirliği A.Ş. 3. Toplantısısı Yapıldı. Hedefleri - Basın Bildirisi - 26/01/2002


misholding2.jpg (6216 bytes)Şehrimizde 12 yıllık başarılı bir ticari geçmişi bulunan 300 ortaklı bir şirketler topluluğu olan Mis Holding’in öncülüğünde, kurulma çalışmaları devam eden ELAZIĞ GÜÇBİRLİĞİ AŞ ile ilgili olarak, yaklaşık 1,5 aydan beri süre gelen 20 küçük, 2 büyük toplantının ardından 3.Büyük Toplantı da, 6 Ocak Pazar günü gerçekleştirildi.

Mis Holding’in Malatya Yoyu 7 km’de bulunan büyük salonundaki 3.Genişletilmiş büyük toplantıya sadece “ortak olmak istiyorum formu” veren işadamları katılarak, kendi aralarında istişarelerde bulundular.

Mis Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Asım Civelek, Mehmet Yenihal, İrfan Köse ve Caner Nazik ile 100’ün üzerinde işadamının katıldığı toplantının açılışında bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, şunları söyledi:

“Bugünkü toplantımızdaki görüşmelerden sonra, artık küçük gruplar ve ikili görüşme taleplerini değerlendirmeye başlayacağız. Çalışmalarımızı bu yönde devam ettireceğiz. Bize yapılan ortaklık müracaatlarını değerlendirerek, ortaklık kayıtlarını yapmaya başlayacağız.

Şehrimizde yıllardan beri eksikliği hep konuşulmakta olan, BİRLİK ve BERABERLİK ruhunun ve ORTAK AKIL HAREKATI’nın yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi düşüncesi, bilindiği gibi 1. Ekonomi Kurultayında, Mis Holding tarafından gündeme getirilmişti.

Buna göre, en az 100 İşadamı ile yatırımcı bir AŞ kurulmasını istiyorduk. Bu fikrimizin hızlı bir şekilde, Elazığ Kamuoyuna yansıması ve tabana yayılması için ciddi çalışmalar yaptık. Sanıyorum, bunda da başarılı olduk. Bu yönde beklentisi olan değerli işadamlarımızı da bu vesileyle birkaç kez bir araya getirdik.

Bu amaçla bizlere ortak olmak için yazılı müracaat edenler ve ayrıca ortak olmak isteyip, biraz daha geniş bilgi almak isteyenlere, kurulacak şirketin kuruluşu, parasal durumu ve işleyişi hakkında bilgi sunmak için, dün akşam kurucu üye olarak düşündüğümüz değişik sektörlerden, Mis Holding yönetimi dahil olmak üzere 30 işadamıyla bir araya geldik. Geniş bir istişare yaptık.

Güçbirliği Aş’nin kurucu üyelerinin asgari 15, azami 25 olmasına özen gösterilerek, şayet bu öncü Elazığ Sevdalılarının sayısı prensip olarak 23 olursa, ilimizin trafik kodu olan 23 rakamını temsilen 23 kişiyle kurulacaktır. İlk Yönetim Kurulu ise 5 kişiden, Denetim Kurulu da 3 kişiden teşekkül ettirilecektir. İlk Genel Kurula kadar bu böyle devam edecektir. Önümüzdeki günlerde ise bu 23 kişilik kurucu üye işadamlarımızın isimlerini netleştirip kamuoyuna açıklayacağız.

Elazığ Güçbirliği Aş’de, işadamlarımız için bir hisse 10 bin Dolardır. Bir kişi en fazla 10 hisse alabilecektir. Özellikle çoğu İşadamı kardeşlerimizin, ilk etapta bir hisse alacaklarını var sayarak bir örnek vermek istiyorum: “Ortak Olmak İstiyorum Formu”nu dolduranlar, Ocak ayı sonunda kuruluş ve ortak olmak için 500 Dolarlık bir ön ödeme yapacaklardır. Bir hissenin % 25’i olan 2.500 Doların kalan 2.000 Dolarını Nisan ve Mayıs aylarında 1.000.’er Dolar olarak, iki eşit taksitte ödeyeceklerdir. Kalan kısmını da, yapılacak yatırıma göre 24-30 ay gibi bir süre içerisinde, aylık taksitler halinde tamamlayacaklardır. Bu döviz rakamları, şirketin kuruluş günlerindeki döviz kurları ile TL’ye çevrilerek şirketin kuruluşu yapılacaktır.

Önümüzdeki 4 ay içerisinde kurucu üyeler ve yönetim kurulu üyeleri, yapılacak yatırımlar üzerinde ön araştırmalar yapmaya başlayacak, lüzum görülenler üzerinde fizibilitelerde hazırlanarak, Nisan ayı sonlarında bize ortak olmuş olan resmi ortaklarımızla bir araya gelip, işe hangi işten başlayacağımıza öyle karar vereceğiz. Şu anda net bir şeyler söylemeyi, ticari etik açısından uygun bulmuyoruz.

Ancak şu kadarını bilmenizde yarar görüyorum.

Uygun şartlar oluştuğu takdirde şehrimizin önemli sanayi kuruluşlarında Ferrokrom dahil olmak üzere, Elazığ Şeker Fabrikası, Karadenizbirlik Yağ Fabrikası ve Tedaş gibi kurumların özelleştirilmeleri sırasında, işletebileceğimize ve kar edeceğimize inandığımız kuruluşlara talip olmak için, hazırlıklarımızı ve araştırmalarımızı yapıyoruz.

Ayrıca Elazığ Organize Sanayide, atıl durumda bulunan 14 tesisle ilgili olarak, ayrıntılı çalışmalar, seçilecek Uzman kişilere yaptırılacaktır. Buradaki tesislerden FE-FERMA dahil en az 3 tanesini, anlaşırsak satın almak veya kiralamak suretiyle, bu yıl sonunda işletmeye açmak için çalışacağız.

Yine bazı ortaklarımızın yapmış olduğu çalışmalar da, maddi yetersizlikleri nedeniyle başlayamadıkları işlerinde, birer birer değerlendirmesini yapacağız.

Özellikle; Madencilik, Su Ürünleri ve İlimize özgü Gıda Ürünlerinin üretimleri ve ihracatları hakkında, en az 5 kişilik bir ekip tarafından ve gerektiğinde Üniversitemizden de akademik destek alarak, en uygun işi seçmeye özen göstereceğiz. Sizlerin yani ortaklarımızın, daha rahat karar verebilmesi için gerekli çalışmalar, en az 4 ay sürecektir. Bu çalışmaların neticeleri bilahare sizlere sunulacaktır. Ana hedefimiz; Çağımıza uygun işletmeler ve istihdam!.. istihdam!.. istihdamdır!.. Her işadamının, bu ibadet kadar değerli oluşumun başarısı ve geleceği için en az bir hisse alması ve hisse alma gücü olan işadamı arkadaşlarına da, hisse almalarını tavsiye etmesi Elazığlı olmanın, Elazığ’da kazanmanın da bir gereğidir.

Ekmek ve dolmuş parası bulamayan, bu işsiz ve aşsız insanlara, Elazığlı işadamları olarak bizler çare olmazsak, kim çare olacak? Bu insanlara iş bulup onları kalkındırdığımız zaman, bizler de onlarla birlikte kazanmış, kalkınmış ve onlarla birlikte mutlu olmuş olacağız. Bu gerçeği asla göz ardı etmemeliyiz.

Elazığ’ın kalkınması, Elazığlı işadamlarının bir araya gelmesi, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yatırım yapmasıyla mümkündür. Biz Elazığlı işadamları olarak, bunu mutlaka başarmak zorundayız.

Bu aşamalardan sonra bize ne yabancılar gelip yatırım yapar, ne de Hükümetler proğramlı bir yatırım gerçekleştirirler. Dolayısıyla kendi yağımızla kavrulmayı ve kendi ilimizi bizim kalkındırmamız dışında, hiçbir çaremiz yoktur. Bu birlik ve beraberliği mutlaka değerlendirmeliyiz. “ dedi.

SEKTÖREL DIŞ TİCARET AŞ’Yİ 5 ŞİRKET KURACAK

Öte yandan Elazığ Güçbirliği AŞ’ye ortak olacak ve üretimleriyle ihracat yapacak şirket sahipleri arasından seçilecek olan 5 şirketin bir araya getirilmesiyle, Sektörel Dış Ticaret Şirketinin kurulacağı, bu şirketin sermayesinin, bütçesinin ve diğer tüm uygulamalarının ayrı seyredeceği, bu oluşumda konunun uzmanlarının görev alacağı bildirildi.

Güçbirliği Diğer Haberler...


gazetesayfa.gif (565 bytes) Araştırma... Gazeteci Yazar: Mehmet TOPAL
mehmettopal@elaziz.net / http://www.elaziz.net/yazar/mehmet

Haber... www.elaziz.net/haber - 26/01/2002

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa