Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


GÜÇBİRLİĞİ KURULUYOR
 

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

"Elazığ'a Yeni Yatırımlar ve İstihdam Sağlayacak Her Türlü Girişime Destek Veriyoruz."

Güçbirliği A.Ş. Kuruluş Çalışması - Basın Bildirisi - 27/12/2001

misholding2.jpg (6216 bytes) misholding3.jpg (8707 bytes)

Elazığ Ekonomisinin Temel Taşı İşadamları, Elazığ Güçbirliği A.Ş.'nin Kurulmasına Doğru İlk Adım.

BİZ MÜTEŞEBBİSLER OLARAK NELER YAPABİLİRİZ?


Şehrimizde bu yıl ilk defa düzenlenen 1. Ekonomi Kurultayı’nda Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak yapmış olduğum konuşmamda “Elazığ’da 100 İşadamı” ile bir yatırım şirketi kurulmasını, bu şirketle tıkanan ve daralan Elazığ Ekonomisi’nin önünün açılmasını ilk defa gündeme getirmiştim.

Bu hayati projeye başlamanın ilk adımını teşkil eden İstişare Toplantılarına, ülkemizin ardarda yaşadığı ekonomik krizlerden dolayı bugüne kadar bilinçli olarak ara vermiştik..

Şimdi 100 Ortaklı bu yeni şirketi kurmak için, seri toplantılarımızı Ramazan Ayının feyzi ve bereketi içerisinde başlattık ve devam ettiriyoruz. Öncelikle ELGİAD, MÜSİAD, ELSİAD Yönetimleriyle, hemen ardından değişik branşlardaki iş adamlarımızla, daha sonra da Misaş ve Mis Holding AŞ’nin büyük hisseli ortakları ve işadamı ortaklarıyla bir araya gelerek, fikir alış verişinde bulunduk. Toplantılarımızda hazır bulunan tüm katılımcılar, gerek Misaş ve Mis Holding’in büyük ortakları ve gerekse dışarıdan davet ettiğimiz şirket sahibi iş adamlarımız, meydana getirmeyi hedeflediğimiz yeni oluşum ve gündemlerine sunduğumuz projelerimize sıcak baktıklarını kaydederek, bilgi birikimlerini de bizlere aktarmış, bu alandaki ufkumuzu daha da zenginleştirmişlerdir. Birçok iş adamı “Geç bile kalınmış bir karardır. Bu işler için mutlaka bir öncü lazım. Sizin öncülüğünüze de teşekkür ediyoruz” sözleri bizim en büyük desteğimiz olmuştur. Bu toplantılarla ulaşamadığımız siz değerli müteşebbis ruhlu insanlarımıza da, bu mektup ile ulaşmanın, sizleri de aramıza katarak, bizlere güç vermenizin doğru olacağı inancını taşıyoruz. Ayrıca bu şirketin güçlü olmasına ve güçlü doğmasına da önem veriyoruz. İnanıyorum ki, sizler de aynı düşünüyorsunuz.

NELER YAPMAYI HEDEFLİYORUZ?

1) 100 İŞ ADAMI İLE AŞ KURULMASI (ELAZIĞ GÜÇ BİRLİĞİ AŞ)

100 Ortaklı kuracağımız bu yeni şirketin sermayesini 5 Milyon dolar olarak düşünmekteyiz. Bu şirketin bir hissesi en az 10 bin dolar ve katları, en büyük hisse ise 100 bin dolar olacaktır. Ortak olan işadamı ve şirket sahibi hemşehrimiz hissesinin yüzde 25’ini peşin olarak yatıracak, kalan kısmını ise 30 ayda ödeyecektir. Bu 30 ay boyunca, hiçbir ortağa kar payı ödemesinde bulunulmayacaktır.Çünkü bu süreç içerisinde gerekli yatırımlar yapılacaktır. Kurulacak olan bu şirkete Misaş ve Mis Holding’de ortak olarak girecektir. Hedefimiz en az 100 ortakla işe başlayıp, ortak sayısını yıl içerisinde 250’ye çıkartmaktır. Bununla ilgili büyük toplantı 12-12-2001 Çarşamba günü akşam 19:30’da yapılacaktır.

Bu şirketimizin Görevleri:

A) Elazığ’ımızdaki ve yakınımızdaki illerde Özelleştirmedeki yerimizi almak, buna hazır olmak, bunun için artık laf değil, altyapısı hazır , iyi sermayeli bir AŞ’yi kurmak.

B) Elazığ Organize Sanayi Bölgesindeki atıl durumda bekleyen büyük tesisleri karlılık oranlarına göre değerlendirerek, satın alıp veya ortak olup ayağa kaldırmak, yön vermek.

C) Şirketimiz ortaklarının projelerinden en iyilerini seçerek yatırıma dönüştürmek, ilimize en uygun ve yepyeni projelerin ilklerini, birlik ve beraberlik içerisinde başlatmak.

2) SEKTÖREL DIŞ TİCARET ŞİRKETİ KURULMASI

İkinci projemiz ise 100 Ortaklı AŞ’nin ortakları arasından şirket sahibi olan 15 kişiyle “Sektörel Dış Ticaret Şirketi’ni kurmaktır. Bu şirketin bünyesinde değişik dallarda mal ve hizmet üreten şirketler bulunacaktır. Şirket çatısı altındaki işletmelerin dünya pazarlarına yönlendirilmesi için finansman, tedarik, nakliye, sigorta, gümrükleme gibi hizmetler verilecek, dış pazarlarda uzmanlaşılması özendirilecektir. Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Malatya ile daha ve bir çok ilimizde bu şirket kurulmuştur.

Devlet bu şirketlere büyük önem vererek, öncelikli destek sağlamaktadır.. Bu şirketin kurulması halinde Elazığ’ın yer altı ve yerüstü zenginliklerinin sanayileşmiş ürünlerinin ve diğer üretimlerimizin dış pazarlara ulaştırılması kolaylıkla sağlanacaktır. Sektörel Dış Ticaret Şirketi ithalat, ihracat ve pazarlamada firmaların önlerindeki engelleri ortadan kaldıracak bilgi birikimi ve elemana sahip olacak ve şehrimiz ekonomisine dışarıdan döviz girdisi temin edecektir. Elazığ’ın ekonomisi için elzem olan bu konuda diğer illerden kesinlikle geri kalmamalıyız. Bunun için tüm iş adamlarımızı maddi ve manevi göreve davet ediyoruz. Mis holding merkezinde 12-12-2001 akşam 19:30’da büyük toplantı yapılacaktır.

Bu Şirketin Görevleri ;

A) Profesyonel Eleman bulundurmak ( Hukuk Müşaviri, Mali Müşavir, Ticari Müşavir, Yatırım Müşaviri, Basın-Halkla İlişkiler ve Organizasyonu Müşaviri ),

B) Öncelikli Ortak şirketlerimizin ve diğer ortak iş adamlarımızın ihracatını tek elden yönetmek, bu konudaki tüm işlemler için Kambiyo Servisi’ni oluşturmak,

C) Devletin şirketlere yapacağı yardımlarından öncelikli olarak faydalanmaktır.

3) MİS HOLDİNG’İN 2002 HEDEFLERİ

Misaş olarak 2002 yılı için hedefimiz, Elazığ’ımıza inşaat sektöründe devasa bir proje kazandırmaktır. 250-300 dönümlük bir arazi üzerinde MİSKENT adını vereceğimiz yeni bir uydu kent yapmayı düşünüyoruz. MİSKENT Projemizle herkesin kendi bütçesine göre bir ev sahibi olması mümkün olacaktır. Fakiri, orta hallisi ve zengini de bu sitedeki yerlerini alacaklardır. Bu projemiz de ortak olmak isteyen tüm iş adamlarımıza açık tutulacaktır. MİSKENT’ten ev almak isteyenler, bir miktar peşinat yatırdıktan sonra, kalan miktarı 3-10 yıl içinde ödemek suretiyle ev sahibi olabileceklerdir.

Ayrıca OTEL ve ALIŞVERİŞ MERKEZİ ile kalıcı bir FUAR ALANI ’nı da ilimize kazandırmak için, büyük arsa arayışımız devam ediyor. Uygun ve büyük bir arsa bulduğumuzda, bunların üçünü bir arada yapacağız. Şayet büyük bir arsa bulamazsak, kendi arsamızda Fuar Alanı hariç olan Otel Projemizi hayata geçireceğiz.

Misaş olarak, yine çok istediğimiz bir başka konu da GIDA ÜRETİMİ için yeni fizibiliteler yaparak, köylümüzü de kalkındıracak, aynı zamanda vasıfsız işçi çalıştırabilecek, ihracata yönelikte olacak, en az iki dalda, ülke içine ve dışına satacak ciddi üretim yapmaktır.

İnanıyorum ki, 100 İş Adamı ile bir araya geldiğimizde sağlıklı, gündemli, toplantılar ve istişareler yaparak, bu dediklerimin en güzelini, en gereklisini ve en karlısını mutlaka bulur ve yaparız. Yeter ki; İş Adamına yakışır bir şekilde, samimi olalım.

SONUÇ OLARAK

Kuracağımız bu şirkette branşlarında bir numara olan yüksek ücretli profesyonel yapıda insanlar çalıştırmak suretiyle, hem yeni şirkete hem de, tüm ortaklarımızın mevcut şirketlerine de gerekli profesyonel hizmeti sunacağız.

Misaş ve Mis Holding olarak kendimizi, il yöneticilerimizin ve halkımızın da beklentileri doğrultusunda, bu alanda öncülük etmeye yeterli ve zorunlu görüyoruz.

Gün, güçlerimizi birleştirme, kollektif çalışma günüdür. Bu birlikten doğacak kuvvetimizle tüm engelleri birer birer aşacağımıza inanıyoruz.

Bu güçlü birliğimizden doğacak AŞ’lerin dışarıdan getireceği kazançlarla, biz müteşebbislerle beraber, Elazığ Ekonomisi de kazanacak, yüzlerce işsiz insanımıza da ekmek kapısı açmanın sevabını beraber paylaşacağız. Kendi derdimize, kendimiz çare olmaktan başka çaremiz yoktur. Parasızlığı ve çaresizliği yenmenin çaresi de, işte bu birlik ve beraberliğimizle olacaktır. Buraya vereceğin para bir yıllık kira bedelin veya bir dekorasyona gidecek miktardır.

Bu davete maddi ve manevi olarak, bir desteği de sizler verirseniz, herkeslerden daha güçlü oluruz. Elazığ’ın talihsiz bir sözü vardır; ÇAĞIRMAZLARSA KÜSEK, ÇAĞIRIRLARSA GİTMİYEK mantığını, NEME LAZIMCILIĞI ve ÇEKEMEMEZLİĞİ bir kenara bırakalım, buna yeltenenleri de uyaralım! Selam ve saygılarımla.

nihatdemirbag_imza.gif (1981 bytes)Nihat DEMİRBAĞ
Mis Holding Yön. Kur. Başkanı


İRTİBAT: 247 83 33 (Dahili 16 - Genel Müd. Yrd. Halil DAŞCI)
Saat: 10.00- 15.00 Arasında (Pazar Hariç)

Güçbirliği Diğer Haberler...


gazetesayfa.gif (565 bytes) Araştırma... Gazeteci Yazar: Mehmet TOPAL
mehmettopal@elaziz.net / http://www.elaziz.net/yazar/mehmet

Haber... www.elaziz.net/haber - 27/12/2001

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa