Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Elazığ’ın En Büyük Ekmek Kapısı Etikrom Can Çekişiyor

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

Elazığ’ın En Büyük Ekmek Kapısı Etikrom Can Çekişiyor

ocak.jpg (5570 bytes)Araştırma Yazı Dizisi - 07/11/2001


*Etikrom’da 900 işçi ve 500 memur aylardır diken üstünde bekliyor.
* Yerli müteahhitlerin işlettiği maden ocaklarında 2000 kişi çalışıyordu. Ocaklar kapanınca 2 bin kişi bir anda işsiz kaldı.

*18 Ekim’de Özelleştirme süresi bitecek olan Etikrom’un, yeniden yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan Eti Holding’e devredileceği söyleniyor.

*Müteahhitler, hükümetin IMF’ye verdiği ilk niyet mektubunda Etikrom’un özelleşmesi için söz verdiğini, bundan dönülmesinin zor olduğunu hatırlatıyorlar.


Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtuluşu için çok büyük bir kaynak olduğu bilinen Elazığ’ın Alacakaya ilçesi yakınındaki zengin rezerve sahip ferrokrom madeninin işletilmesinin aylardan beri sürüncemede bırakılması Türkiye’de olduğu gibi, Elazığ’da da ekonomik çevrelerde büyük tepki yaratarak, buradan etmek yiyen çalışanlarla ailelerini de büyük üzüntü ve gerginlik içerisine soktu.

Elazığ’ın Yarımca beldesinde 900 işçi ve 500 memur, bu işletmeye Alacakaya ilçesindeki Kapin ve Sori bölgelerinden ham cevher üretimi temin eden müteahhitlerin yanında ise 1500 civarında işçinin, taşeronun, tekniker ve mühendisin çalıştığını belirten Maden-İş Sendikası Elazığ Şubesi Başkanı İrfan Cirit “Burada devlerin rant savaşı yapılıyor. Tabi, bu arada olan da fakir fukaraya ve devlete oluyor” diyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Elazığ’ın kaderiyle, Elazığlının ekmeği ile ve devletin çıkarlarıyla oynayan, bu verimli ve güzide kuruluşu bugünkü duruma sokan, Ankara’daki Eti Holding yönetimidir. Ankara’da çok büyük rant oyunları oynanıyor. Etikrom’un bağlı bulunduğu Eti Holding’in kötü yönetimi sayesinde bütün bu sıkıntıları yaşıyoruz. Etikrom’u Eti Holding’ten alıp özelleştirme İdaresine devreden siyasilerin, özelleştirme için tanıdıkları süre 18 Ekim 2001 tarihinde sona eriyor. Elazığ Milletvekili Ahmet Cemil Tunç, geçenlerde Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’la bir görüşmede bulundu. Başbakan Yardımcısı Özkan, Etikrom’un 18 Ekim’de yeniden Özelleştirme İdaresi Başkanlığından alınıp Eti Holding’e devredileceğini ifade etmiş. Milletvekilimiz Tunç, Ankara’dan bizleri arayarak bunu bildirdi.

Ancak; Bizleri asıl düşündüren konu şudur:

Etikrom’un Özelleştirme İdaresinde veya yolsuzluk iddialarını yazılı ve görsel medyadan takip ettiğimiz Eti Holding’te olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Al birini vur ötekine. Asıl bundan sonra Etikrom’un kaderi ne olacak, işte orası belli değil. Şu anda madencilik sektörüyle ilgisi bulunan tüm çevreler beklemede bulunuyorlar. Çalışanlar tedirginlik içerisindedir. Herkeste bir işten çıkarılma ve işsiz kalma korkusu hakimdir. Bu işyerinde en başta çalışanların tümünün iş güvenliği temin edilmeli, ardından da Etikrom ve maden ocakları o eski verimli ve karlı günlerine yeniden kavuşturulmalıdır. Siyasilerimizden bunu bekliyor ve bunu istiyoruz” dedi.

ANAP İl Başkanı Ömer SERDAR:

”DSP’nin Devreye Girmesi Gerekiyor”

Ferrokrom olayı ile yakından ilgilendiği gözlenen ANAP Elazığ İl Başkanı Av.Ömer Serdar ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada DSP’yi göreve davet ederek “Bizim Anap olarak yapmış olduğumuz girişimlerin olumlu netice vermesi için DSP Elazığ Teşkilatının devreye girmesi gerekiyor. Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile yaptığımız temaslardan olumlu düşüncelerin taşındığını izlenimini bizlere kazandırdı. Etikrom’un Özelleştirme kapsamı dışına alınması için Etikrom Genel Müdürlüğünün gerekli başvuruyu gecikmeden yapmasının öncelik taşıdığı ifade ediliyor. Bundan sonrası için de DSP Elazığ İl Teşkilatının konunun takipçisi olması kaçınılmaz görünüyor” dedi.

DSP Olaya Nasıl Bakıyor?

Etikrom’da yaşanan bugünkü sıkıntılı dönemin aşılması için dikkatlerin üzerine toplandığı DSP Elazığ İl Teşkilatının Başkanı olan İ. Selçuk Erden ise gazetemize yaptığı özel açıklamada, Elazığ’da ve Türkiye’de, hatta dünyada olup biten hiçbir şeyi kesinlikle göz ardı etmediklerini belirterek şunları söyledi;

“Ferrokrom’la ilgili olarak, buradan sorumlu Devlet Bakanımız Şükrü Sina Gürel ile sürekli temas halinde bulunuyoruz. Sayın Bakan konuyu bizzat kendisi Bakanlar Kurulu’da gündeme getirdiğini, Etikrom’u kendisinin almak istediğini de belirtti. Bu konuda hükümet ortağı MHP’nin de herhangi bir olumsuz tavrının olmadığını ifade etti. Geçen hafta içinde Maden-İş Sendikası Başkanı İrfan Cirit, bana geldi. Son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Ben hemen Bakan Şükrü Sina Gürel’i telefonla aradım. Bakan bey Romanya’da olduğu için kendisiyle görüşemedim. Bakan bey, 2 Ekim’den sonra Ankara’da olacak, konuyu kendisiyle görüştükten sonra gerekli açıklamayı yapacağım. Biz DSP olarak bu konunun en yakın takipçilerindeniz. Kimse topu bize atıp kenara çıkmasın” dedi.

Etikrom Genel Müdürü Ne Diyor?

Elazığ’ın Kovancılar ilçesine bağlı Yarımca beldesinde bulunan Etikrom Fabrikası’nın Genel Müdür Vekili Atilla Ayna’da, yaşanan bu durumlardan büyük üzüntü duyduğunu belirtiyor. Genel Müdür Vekili Ayna, üç aydan beri ferrokrom üretimi yapamadıklarını, bu vesile ile fırınların hepsini çok detaylı bir şekilde bakıma aldıklarını, ellerinde ise işlemeye hazır vaziyette 100 bin ton civarında piyasa değeri 35 milyon dolar olan cevher stoğu bulunduğunu ifade ederek, Özelleştirme İdaresinden alınıp yeniden Eti Holding’e devredileceği tarih olarak saptanan 10.Ekim’den sonra buradaki durumun netleşeceğini söylüyor.

Müteahhitler ve İşçileri Perişan

Etikrom Genel Müdürlüğüne bağlı olan Alacakaya ilçesi yakınlarındaki maden ocaklarının, açılan ihalelerle kendilerine verildiğini, ihale süresi biten işletmelerde süre uzatımına gidilmediğini, şu anda madan ocaklarında üretimin bütünüyle durduğunu belirten müteahhit firma temsilcileri, “Hükümetin ilk niyet mektubunda Etikrom ve Bor işletmelerinin özelleştirileceğine dair verilmiş sözleri vardır. Hükümet bu sözünden geri dönmeyecektir. Etikrom’un geleceği için herhangi bir umut taşımıyoruz” şeklinde konuşuyorlar.

Görüşlerine başvurduğumuz Elazığlı Maden İşletmecileri, krom ocaklarının bundan 6 ay kadar önce yüzde 30, üç ay öncesinde yüzde 20 kapasiteyle çalıştığını, son bir aydan beri de yüzde sıfır kapasiteye indirilmek suretiyle krom cevheri üretiminin tamamen durdurulduğunu kaydettiler. Üretim sözleşmesi biten Bemak, Karaca ve Özkay şirketlerinin sözleşmelerinin tazelenmediğini, Bektaşlar Madenciliğin sözleşmesinin ise yıl sonunda sona ereceğini belirten madenciler,”Etikrom’a ve maden ocaklarına gerçekten yazık oluyor. Terörün en şiddetli yıllarında bu ıssız dağlarda bizler devletimizin de destekleriyle 2 bin bölge insanına iş imkanı sağladık. Eli ekmeğe kavuşan bu yörenin insanları teröre prim vermediler. Devletin buralarda temsilcisi oldular. Burada çalışan insanların alın terleri ile hem ülkemiz ve hem de Elazığ’ımızın ekonomisine büyük girdiler temin edildi. Buradaki istihdamı bozanlar, millet karşısında çok büyük vebal altına girmişlerdir. İşsiz kalan, ellerinden ekmekleri ve sosyal güvenceleri alınan 2 bin kişinin vebali, buna sebep olanları boğacaktır. Etikrom”un Özelleştirme İdaresinden alınıp Eti Holding’e devredilmesini bir kandırmaca ve zaman kazanma olarak nitelendiriyoruz. Bu yalanları aylardır dinlemekten bıkıp usandık. Tek kelimeyle buralara yazık oldu” dediler.


toplantivar.gif (16603 bytes)ETİHOLDİNG İÇİN İKİ BAKAN KAPIŞTI!


MADENLERİN RUHSATLARINI ÖZELLEŞTİRME İDARESİNE VERMEYEN ETİ HOLDİNG’İ
YILMAZ KARAKOYUNLU

MAHKEMEYE VERDİ


Elazığ’da bulunan Etikrom ile Türkiye’nin zengin Bor Maden Ocaklarının ruhsatlarını istenmesine rağmen özelleştirme idaresine bir türlü vermeyen Etiholding, en sonunda mahkemeye verildi.

Kamuoyuna yansıyan açıklamalara göre 18 Ekim tarihinde Özelleştirme İdaresinden alınıp, yeniden Etiholding’e verileceği savunulan haberler iki Bakan arasındaki anlaşmazlık nedeniyle şimdilik askıda kaldı.

Hatırlanacağı gibi Etikrom’un yeniden faaliyete geçirilmesi için Elazığ’da sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek, gerekli kamuoyu desteğini de arkalarına alarak bir heyet oluşturmuş, Ankara’da iktidar partilerinin liderleri ile de bir dizi görüşmeler yapmışlardı.

Ancak 15 Ekim.2001 günü ulusal medyada yer alan bir haber ile Etikrom’da gündem yine değişti, bu kurumun özelleştirilmesi yine sürüncemeye alınarak bir başka bahara bırakıldı.

Ulusal medyada yer alan haberde; Özelleştirme İdaresi Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı Anap’lı Yılmaz Karakoyunlu, özelleştirilmesi düşünülen Bor Madenleri ile Elazığ’daki Etikrom’a ait ruhsatları Etiholding”den resmen istedi. Bunun üzerine Etiholding ve bağlı kuruluşlarından sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ise, Bakan Yılmaz Karakoyunlu’nun bu isteğini geri çevirdi.

Etiholding’in bizzat Bakan Şükrü Sina Gürel’in direktifleri ile madenlerin ruhsatlarını Özelleştirme İdaresi Başkanlığına göndermemesi gerginlik yarattı.

Bunun üzerine Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Etiholding’i maden ocaklarının ruhsatlarını vermemesi gerekçesiyle, Etiholding’i mahkemeye verdiğini açıkladı.

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu’nun bu açıklamasının, başta Elazığ olmak üzere tüm Türkiye genelinde büyük bir şaşkınlığa neden olduğu gözlendi. Bundan sonra iki Bakanlığın kozlarını mahkemede paylaşacakları, Etikromun özelleştirilip özelleştirilmeyeceğinin ise bir başka bahara kaldığı şeklinde değerlendiriliyor.

ETİKROM GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

ATİLLA AYNA:

Elazığ’ın Kovancılar ilçesine bağlı Yarımca beldesinde bulunan Etikrom Fabrikasının Genel Müdür Vekili Atilla Ayna, son günlerde bir kısım yayın organlarında, kuruluşlarıyla ilgili çıkan haberlerde bazı hususların eksik olarak yorumlanarak gündeme getirildiğini kaydetti.

Genel Müdür Vekili Atilla Ayna, Etikrom’un durumunun siyasi otoritenin kararı doğrultu- sunda netleşeceğini belirterek şunları söyledi:

“Bizim yerel yöneticiler olarak uygulamalar hakkında herhangi bir beyanda bulunmamız doğru değildir. Bizlere verilen görevleri yerine getirmek gibi bir önemli yükümlülüğümüz vardır. Çünkü bizlere tevdi edilen görevler, konunun uzmanları tarafından uzun inceleme ve hesaplamalardan sonra bize ulaşıyor.

Bağlı bulunduğumuz ilgili Bakanlık ve Genel Merkezin talimatları doğrultusunda, Türkiye ve Elazığ ekonomisinin daha kazançlı çıkması için başlattığımız, bu son bakım ve onarım hizmetlerimizi cansiperane bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızı mümkün olan en kısa sürede bitirmeye özen gösteriyoruz. Buradaki çalışmalarımız belirlenen takvim doğrultusunda tamamlanacaktır dedi.


Etikrom ile ilgili eski Haberler İçin Tıklayınız...


gazetesayfa.gif (565 bytes) Araştırma...   Gazeteci Yazar: Mehmet TOPAL
mehmettopal@elaziz.net / http://www.elaziz.net/yazar/mehmet

Haber... www.elaziz.net/haber - 07/11/2001

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa