Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Eti Krom A.Ş.'de çalışan 1.500 İşçi Mağdur Durumda...
 

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

    ETİ KROM A.Ş.de 1.500 Kişi Kaderine Terk Edildi..

Memleketten Haberler 28/06/2001

Tesislerde çalışan işçi ve memur personlein Haziran ayı maaşlarının henüz verilmediği ve Temmuz ayından itibaren işletmede bazı işçilere zorunlu izin verileceği iddia ediliyor...

Özelleşmesi beklenirken son Bakanlar Kurulu'nda yapılan değişiklikle Devlet Bakanı Yılmaz KARAKOYUNLU tarafından, özelleştirmesi durduruan ETİ KROM Holding'e bağlı Eti Krom A.Ş.'de sular henüz durulmadı... Oldukça sıkıntılı günler yaşanan Eti Holding A.Ş.'de Haziran ayı maaşları ile 2 ikramiyenin henüz ödenmediği iddia edildi. Maaş ödememe sıkıntısının yanısıra emekli olan işçilerin ise ikramiyelerinin ödenmediği ortaya çıktı. Sıkıntılar maaş ödemekle kalmıyor, işletmenin üretimininde düşürüldüğü belirtiliyor.

Eti Krom A.Ş.'nin özelleştirme kapsamına girdikten sonra üretimin düşürüldüğü ve üretilen 200 bin ton metalin ise düşük fiyat verildiğinden elde kaldığı açıkça belirlendi. Mahalli basından görüntülerde Ana haberlerde akışlarda işçilerin Hammadde ve Madenlere boş gözlerle bakmaları milli servetin nasıl birileri tarafından harcandığını gözler önüne serdi.

Bununla beraber, stokta bulunan KOK Kömürü'nünde bitme noktasında olmasından dolayı da ayrıca üretime ara verileceği ve TEMMUZ ayından sonra işçilere zorunlu izin verileceği belirtildi.

Tüm Bu İddiaalar Doğrulandı...

İddialarla ilgili görüştüğümüz Eti Krom A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Recai TURAN, söylenen iddiaların doğru olduğunu belirterek, işçi maaşları ve ikramiyelerin ödenmediğini, üretimi durdurmadıklarını ancak üretimi düşürdüklerini, kömür sıkıntılarının ise devam ettiğini ve bazı işçilerin Temmuz Ayı içinde ücretli izne çıkarılmasını düşündüklerini belirtti. Eti KROM A.Ş.'de halen 1030 işçi olmak üzere toplam 1500 personel bulunuyor...

Etikrom ile ilgili eski Haberler İçin Tıklayınız...


gazetesayfa.gif (565 bytes) Haber... www.elaziz.net/haber
Yücel ÇAKMAK -
y.cakmak@elaziz.net

Haber... www.elaziz.net/haber - 28/06/2001

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa