Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


ELAZIĞ ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLMALIDIR
 

haberler.gif (647 bytes)

Elaziz.NET Haber Merkezi.
Tel: 0424.237 90 99
233 28 88

    Endrüstri Bölgeleri Kanunu Hakkında Elazığ Kamuoyuna

Memleketten Yorumlar 26/03/2002

Mehmet TOPAL

Kurban Bayramı öncesinde Elazığ’daki tüm basın-yayın kuruluşlarının yanı sıra beni de telefonla arayan değerli hemşehrimiz ve dostumuz, geçen genel seçimde DYP’den Milletvekili adayı olan Cezmi Orkun, uluslarası arenada henüz görüşme aşamasında olan Endüstri Bölgesi meselesini Elazığ’ın gündemine taşıdı. Elazığ Sanayisinin geliştirilmesine yönelik projeyle ilgili olarak itina ve özetle hazırlanmış tek sayfalık bir faksı da bize gönderdi.

Ankara’daki hemşehrimiz, Emekli Genel Müdür Cezmi Orkun’un faksı, yerel gazetelerimizde gerektiğince yer alırken, Elazığ Valisi Sayın Osman Aydın’da bu fırsattan Elazığ’ın yararlanabilmesi için kolları sıvayarak, Ankara ile temaslara başladı. Bu gelişmeler, geçtiğimiz Kurban Bayramı boyunca, Elazığ Kamuoyunda konuşuldu.

Bilindiği üzere Elazığ’da büyük ve üç kısımdan oluşan bir Organize Sanayi Bölgesi vardır. Geçmiş yıllarda Elazığ Organize Sanayide üretilen ürünler, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD’ye bile ihraç edilmektedir. Tekstilde, mermercilikte ve beyaz eşya aksamı üretiminde Elazığ Organize Sanayi Bölgesi önemli bir yere sahiptir.

Böylesine köklü ve güçlü bir organize sanayi bölgesini 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu çerçevesinde Endüstri Bölgesi ilan edilmeli, Elazığ bu doğrultuda getirilecek teşvik ve diğer katkılardan yararlandırılmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için MHP Elazığ Milletvekili sayın Doç. Dr. Mustafa Gül’e çok büyük görev düşmektedir. Diğer Milletvekillerimiz Mehmet Ağar, M. Latif Öztek ve Ahmet Cemil Tunç’un da, iktidar milletvekili Mustafa Gül’e, partiler üstü bir anlayışla destek vermeleri, Elazığ’daki basın ve tüm sivil toplum kuruluşlarının da destek olmaları gereklidir.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin, Endüstri Bölgesi olarak ilan edilebilmesi için; öncelikle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın uygun görmesi, Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kurulu’nun teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun da kararına ihtiyaç vardır.

Cezmi Orkun’un faksında ifade ettiği gibi; “Durma noktasına gelen ilimiz ekonomisini canlandırmak açısından Elazığ’ımızda üretim ve istihdamı artırmak, yatırımları teşvik etmek, yerli ve yabancı sermaye girişini sağlamak amacıyla, yeni oluşturulmakta olan bu Endüstri Bölgesi kapsamına alınması mutlaka sağlanmalıdır” görüşünü, Elazığ basını olarak destekliyoruz.

ETSO, MÜSİAD, ELGİAD, ELSİAD gibi meslek odalarını ve diğer kuruluşları, siyasi partileri, yerel yöneticilerimizi de destek konusunda birleşmeye, Ankara’ya ortak bir ses duyurmaya davet ediyoruz ve bunu bekliyoruz.

Elaziz.net Olarak bu konuda web üzerinden yapılacak tüm çağrılara hazırız...


gazetesayfa.gif (565 bytes) Araştırma... Gazeteci Yazar: Mehmet TOPAL
mehmettopal@elaziz.net / http://www.elaziz.net/yazar/mehmet

Haber... www.elaziz.net/haber - 26/03/2002

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa