Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

 
haberler.gif (647 bytes)

   Haber Detayı - Memleketten Yorumlar

Diğer Araştırma Dosyaları  |  Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa

Elazığ Geleceği Üzerine Oynanan Oyunlar....

ucakanm.gif (8196 bytes)ELAZIĞ HAVAALANI ÜZERİNDE OYUN OYNANMASIN...

Cezmi Orkungazetesayfa.gif (565 bytes)Araştırma...
Emekli Genel Müdür - DYP 21. Dönem Milletvekili Adayı:
Cezmi ORKUN -
-----------------------------------------------------------------------------------------

İlimiz Havaalanı Askeri-Sivil amaçlı olarak günün 8.30 - 17.30 saatleri esas olmakla birlikte,hava trafiğine bağlı olarak yaz-kış değişken saatlerde hizmet vermektedir. DHMİ tarafından işletilen ilimiz havaalanı kesikli de olsa günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesinin hava ulaşımını sağlayan 8 meydan içinde yer alan Elazığ Havaalanı ,Türkiye’nin gururu GAP Bölgesinin merkezi konumundaki Keban Baraj havzasının tek meydanı oluşu sebebiyle de büyük önem arz etmektedir.

İlimiz havaalanı geçmiş yıllarda olduğu gibi bugünde her geçen gün artan yolcu sayısı ile bu önemini muhafaza etmektedir. 2001 yılı için Elazığ Havaalanına 1018 uçak trafiği, 56.593 yolcu trafiği gerçekleşmiş olup DHMİ tarafından hedeflenen trafik değerlerine ulaşılmıştır.

Elazığ Havaalanının gelir ve gider cetvelleri incelendiğinde mevcut yetersiz altyapısına rağmen başarılı hizmet verdiği görülmektedir. Çünkü; DHMİ Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren 39 havaalanı arasında, İlimiz havaalanı toplam 1.708.701.533.081,- TL (~1.7 trilyon) hizmet satış geliri ile 20.sırada yer alırken. Toplam 1.468.026.930.727,-TL (~1.468 trilyon) gideri ile de 18. sırada yer almaktadır.

Hepimizin bildiği gibi hem dünyada hem de ülkemizde sivil havacılık sektörünü derinden etkileyen bir yılda bile bu başarılı sonuçlara ulaşılmışken, önümüzde bu derece büyük sorunlarla karşılaşılmayacak durumlarda, daha başarılı trafik verilerine ulaşılması mümkün görülmektedir. 2001 yılı içerisinde ilimiz havaalanı yolcu trafiği açısından 39 havaalanı içerisinde 18.sırada yer alması bunun bir göstergesidir.

Havaalanı yolcu trafiği THY tarafından küçük piste sahip meydanlara iniş ve kalkış özelliklerine sahip 79 kişilik 3 adet RJ 70 ve 99 kişilik 8 adet RJ 100 uçakları tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak; THY özelleştirme kapsamında olup bu uçaklarını bakım masraflarının yüksek olması ve yakıt bakımından ekonomik olmaması nedeniyle satarak elden çıkartma ve yenilememe politikasını uygulamaya başlamıştır. Böyle bir durum karşısında en azından şu andaki durumun korunması yönünde ne yazık ki henüz bir planlama yapılmamıştır. THY nin bu uçakları yenilememe kaydı ile elden çıkartması halinde uçak seferleri iptal edilecek ve kapatılacak hava alanlarından birisi de ELAZIĞ HAVAALANI olacaktır.

İşletici kuruluş DHMİ’nin istatistik verilerinden de görüleceği gibi ilimiz havaalanı zarar etmemektedir. İleriki günlerde birtakım bahaneler altında farklı değerlendirmeler ile havaalanına uçuşun uygun olmadığı düşüncesi Elazığ’ımızın önüne konmamalıdır. Kaldı ki böyle bir düşünce haklı dahi olsa ilimiz havaalanının durumu tüm olası mazeretlerden arındırılarak STRATEJİK boyutlarda değerlendirilmelidir.

Stratejik boyut dışındaki bir yapılanmayı içeren planlamanın,uygulamasını denemek isteyen kamu kurum ve kuruluşlar ile siyasi otoriteler,planlama çalışmalarını aşağıdaki hususları içerecek şekilde yenilemeleri gerekmektedir.

 • Şu andaki mevcut durumun korunması için

 • - Özel hava yolu taşımacılığının önünü açacak yasal düzenlemelerin süratle yapılması
  - Mevcut havaalanları arasında,küçük uçaklarla (koltuk sayısı az,ekonomik) çapraz uçuşlar yaparak,yolcu mal ve eşyaları en kısa sürede an az maliyetle taşıma sistemi olarak tanımlanan Bölgesel havayolu taşımacılığına hayatiyet kazandırılması,

  tedbirleri süratle alınmalıdır. Yani ;

  Havaalanlarının kaderi KAPATILMAK değil İŞLETİLMEK olmalıdır.

 • Uluslararası niteliklere haiz yeni bir havaalanı için Mevcut pistin büyük uçakların iniş ve kalkışlarına müsait bir büyüklüğe kavuşturulması.

Mevcut pistin büyütülmesi konusunda DLHİ Genel Müdürlüğünün 2002 yılı yatırım programına Etüt – Proje faslı konmuş ve Nisan – 2002 başında ÇED ve fizibilite etüdü için ihale edilmiştir. Çevre etüdü ve fizibilite çalışmalarının sonucunun olumlu olması halinde 2003 yılı yatırım programına kamulaştırma ve yapım bedeli konması teklif edilecektir. Teklifin kabul edilerek yatırım programında yer alması halinde pist büyütme çalışmaları başlatılacaktır.

Ancak; ilimize sağlayacağı katkılar ile yerleşim ve maliyetler açısından değerlendirildiğinde YENİ bir HAVAALANINA göre bu çalışmanın sağlıklı olmayacağı,

. Elazığ geleceğinin bir ifadesi olarak Yeni bir Havaalanı

Teçhizatlı bir meydan alt yapısı, güvenli bir hava seyrüsefer imkanı ve yolcuların tercihleri ile belirlenmiş tarifeli seferleri içeren yeni bir havaalanı projesi ele alınmalıdır. Çünkü;

 1. Mevcut havaalanı ekonomik ve fonksiyonel ömrünü doldurduğu ve sivil hüviyetli bir yerleşimin artık hiçbir şekilde tadil ve tevsii işlemlerinin mümkün olmadığı,

 2. Ülkemiz su sporlarının merkezi olma konumundaki ilk adımlarını atmış olan Elazığ, tarihi kültür özelliklerinin yanı sıra, özellikle yakın civarındaki doğal güzellikleri ve milli parklarıyla günden güne geliştirilmesi kaçınılmaz olan doğa tatillerinin de mekanı olma gayretleri içerisinde yer alması gerektiği,

 3. GAP Bölgesi toprakları önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye’nin toplam zirai ürünlerinin % 50 sini üretecek; orman ürünlerinin ve hayvancılığın da merkezi olma hüviyetini kazanacaktır. Özellikle de önümüzdeki yıllar içerisinde Doğu Anadolu’daki tarım alanlarının çok değişik oluşumların beklendiği, hususları dikkate alınmalı ve bu çerçevede Şanlıurfa uluslararası havaalanı ile birlikte Elazığ Havaalanının, GAP Bölgesi Uluslararası Havaalanı olarak yeniden inşa edilmesinin, ülkemiz topraklarının paralel olarak kat edilmesine ve havayolu taşımacılığına büyük bir canlılık kazandıracağı,

Gerekçelerini karşılamak adına;

**  Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Malatya, Erzincan(Kemaliye) dörtgeninin merkezi ELAZIĞ da Şehrin en uygun arazisinde
**  İster devletin kendi imkanları ile, ister yap-işlet-devret modeli çerçevesinde
**  Şehir merkezi ile Karayolu bağlantısının dışında Demiryolu ve baraj gölü bağlantısı da sağlanmış
**  Tüm elektronik sistemleri ile teçhiz edilmiş
**  Kurulu alan içerisinde sivil havacılık sektörünün tüm hizmetlerini verecek ve hatta GAP Bölgesi yatırımlarına mahsus yan sanayi yapılaşmasına imkan tanıyan büyüklükte modern, çok amaçlı, kargo terminalli bir havaalanı projesi çalışmaları mutlaka düşünülmelidir.
**  Elazığ Havaalanı yolcu trafiği bakımından bugünkü konumunu korumalı, yaşayan ve büyüyen bir şehir olma yolunda Kültürel, Sosyal ve Ekonomik faaliyetleri ile hak edeceği yere ulaşması için basamaklardan biri ve vazgeçilmezi olan YENİ BİR HAVAALANI projesini mutlaka başlatmalıdır.

Sonuç olarak;

Elazığ’ın dışa açılan kapısı olan Havaalanımız sürekli açık kalmalı ve bugünkü mevcut durumunu koruması yanında gerek ülkemizin dış pazarlara açılması ve dünya ekonomisine entegrasyonu sürecinin daha büyük bir ivme kazanmasının yolcu ve yük taşımacılığında doğuracağı büyük açığı karşılamak, gerekse GAP Bölgesi yük taşımacılığının alt yapısını teşkil ederek, çağdaş ve gelişmiş bir Doğu Anadolu hedefi için, bölgenin göz bebeği ELAZIĞ için yepyeni bir Havaalanı;

ELAZIĞ’IN SADECE DIŞA DEĞİL TÜM DÜNYAYA AÇILAN KAPISI OLACAKTIR.


Araştırma... Emekli Genel Müdür - DYP 21. Dönem Milletvekili Adayı:
Cezmi ORKUN - cezmiorkun@hotmail.com  

Diğer Araştırma Dosyaları  |  Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa


© Copyright 2000-01  Elaziz.net Bilişim Sistemleri ve Yayıncılık Elazığ Tel: 0.424. 237 90 99
E-Posta: bilgi@elaziz.net  º    
Hakkımızda º Form Mail º Site Ekle º  Tasarım ve Host º Ana Sayfa