Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Yazarlar / Fısıltı / Elazığ Gözlemleri << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 

FISILTI :... ELAZIĞ GÖZLEMLERİ :

Eski Yazılarımız Bu Haftaki Yazımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa

FISILTILAR - Elazığ'da Bilinmeyenler ve Saklananlar

Bu Seçim, Elazığ İçin Bir Kazanç mı?
Yoksa Kayıp mı Olacak?

26 Mart 2004
Cuma

2 gün sonra nasipse oy kullanacağız. Peki kime ve ne için oy vermeliyiz. Seçimden önceki son yazımız ile bu konuya cevap arayalım.

Siyasi süreç Elazığ için farklı bir yapı meydana çıkardı ve sayın Mehmet Ağar DYP Genel Başkanı olarak Elazığ ve Türkiye siyasi tarihine adını yazdırdı. Peki bu yazgı da sadece sayın Ağar mı Kazançlı? Hayır. Elazığ bu siyasi yapı içinde DYP gibi köklü bir partinin kalesi konumuna gelmiştir. Şehir açısından bakmayarak şu anki partiler ve adaylar üzerinden kısa bir yorumlama yapacak olursak eğer, sayın Ağar’ı ne etsekte bu halktan soğutsak taktiği hakimdir. Ve dikkat ederseniz tüm Partiler sayın Ağar’a yüklenmekte ve Elazığ bu taktiğin geçmişte nasıl yansıdığı bilmektedir.

İnsanların genel olarak beklentileri olduğu gibi şehirlerinde beklentileri vardır. Ancak, aldıklarımız günübirlik oyalamalar ile geçiştirildiğinde, ne birey, nede toplumsal olarak bir kazancımız olmayacaktır. Şu noktaya çok ama çokça dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.

Kişiler vardır ki, bireysel çıkarları için çalışır, kişiler vardır ki, bir kitle için çalışır ve öyle Kişiler vardır ki! Kendi için değil bir Şehir için çalışır. Şehirlerde insanlar gibidir! Neslin devamının arzı gibi partilerde bir neslin süreci içinde çocuklarıyla, torunlarıyla geniş bir aile gibidirler. Bu aile yapısının temeli Elazığ’dır ve bunu kimse inkar edemez. Ve Sayın Mehmet AĞAR, Türkiye’nin bir köklü partisinin başında ve bu şehre gelen belki son kazançtır. Mehmet Ağar, Elazığ için vardır ve geçmişte olduğu gibi yine olacaktır.

Bir şehir düşünün ki, insanlar imrenir, bir şehir düşünün ki insanlar o şehirli olmak ister. Bu kutlu ve imrenilen şehir mutlu olmalıyız ki Elazığ’dır. İnsanların hedefleri olmalı! Şehrin insanlarının önünde bir lider ve bu şehrin bir geleceği olmalı? Elazığ’ın geleceği Mehmet Ağar ve bu yolda tüm Türkiye’nin merakla beklediği bir seçim sabahıdır. Sayın Ağar’a oy veren ve ona inanan insanlara sormak isterim? Sayın Ağar’a ne için oy verdiniz. Bu noktada kendim cevap vermek isterim sayın Ağar’a oy veren ve yine verecek olan bir kişi olarak.

Sayın Ağar’ın seçim söylemlerine baktığınızda, Elazığ’ın geleceği için ve bu şehrin bir gün bir Başbakan ve Türkiye’nin Lideri çıkaracağı ve yeni bir siyasi yapılanmanın temellerinin bu şehrin insanının atacağı söylemleri vardır. Çok kısa bir dönem için Allah’a şükürler olsun ki, sayın Ağar Elazığ’ı mahcup etmedi.

Sayın Ağar için oy vermemek yada destek vermemek! gelen bir büyük nimeti “ben istemiyorum, Elazığ’a genel başkanı olan bir Parti ve Başkanı lazım değil,  demekle eş değerdedir.” Bugün, Malatya Rahmetli ÖZAL’ı, Rize, Mesut Yılmaz’ı yada Tayyip Erdoğan’ı harcar mı? Yada Antalya Deniz Baykal’ı, Isparta sayın Süleyman Demirel’i, Osmaniye Devlet Bahçeli’yi ve Yozgat sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nu ? bu yapı dünyanın her yerinde hemen hemen aynıdır. Bir şehirde bu orantı tersine dönerse o zaman “O şehrin yapısı ve gelenekleri mutlaka sorgulanmalıdır”…

Ancak; Siyasi geleceğinden korkanlar, seçilememe korkusu taşıyanlar vardır ki, bir başka ilden seçimlere girerler yada bireysel düşünen bazı 1. sıra vekilleri kendi şehrinden ANCAK GARANTİ KARTLARI ile aday olurlar…

Elazığ için bu seçim Başkanların ve Genel Başkanların yarışı olmasının yanında, Bu seçim Elazığ’ın bir “Genel Başkan istiyor mu?” Sorusunun da cevabı olacaktır.

Elazığ’ı Genel Başkan mı Yönetecek? sorguları ise tamamen siyasetin ince dokularından alıntılardır. Sürekli kullandığım “Ucuz Siyaset” bu tür soruların sürekli değiştirilmeden kısır olarak yinelenmesi ile başlar ve sürer ki; Elazığ’da bu seçim döneminde bu sorguyu –forum sayfası da dahil olmak üzere– sürekli yaşıyoruz. Ve bu soru insanların algılama durumlarıyla ve bölge yapılarına göre değişkendir. Bu algılamanın net tartılamadığı üzerine çalışma yapan siyasetçiler ve siyasi danışmanlar, özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde bu eksikliği sürekli beslemektedirler. Siyasi Partiler ve Danışmanlık veren firmalar bu bölge yapısı ve örneklemelerinden yola çıkarak, çokça oturmamış kent yaşantısında kırsal bölgeleri ve kimliğini çok uzun süreçte değişebilecek kişi,kişiler ve kitleleri hedef almaktadırlar. Bu yapıyı özellikle SP ve AKP’de görmek çokça mümkün. BBP adayı sayın Selami EKİCİ’nin kullandığı “Toplum Mühendisleri” en iyi anlatımdır ki, sayın Ekici de bu konuda bir başlangıç yaptığını, bir başkasına söyleyerek yapmaktadır.

Ve bu seçimde AK Parti iktidarının sadece Elazığ’da değil hemen hemen bir çok ilde Tehdit eder gibi “Başkan Bizden olmazsa! …..” dır… iktidar partisi için verilecek oylarda, Elazığ’a 15 aylık dönem içinde neler geldiği-getirildiği-verdiği-verildiği ve en önemlisi “aldıkları” ile sorgulanmalıdır.? Elazığ AK Parti, Milletvekili seçimlerini yanlış yorumlamaktadır. Elazığ bu siyasi yapılanmaları her seçim döneminde kısa sürede çözebilen bir yapıda durmaktadır.

Elazığ Yerel Seçimlerinde Adaylar ve Parti Çalışmaları…

Elazığ bu siyasi yapı içinde çokça hareketli olmasa da bir seçim süreci yaşıyor. Ve en rahat görünen parti sanırım şehri gözlemlediğimizde DYP. Adaylar noktasında baktığımızda mevcut Başkan’ın eksikliklerinin hem diğer adaylar hem de seçmenler tarafından sorgulandığı bir gerçek. Peki Yanılmaz nerede hata yaptı?. Yanılmaz’ın en büyük yanılgısı şehre tamamen güven verdiği hissinin özellikle 2. dönem Başkanlığı sürecinde yitirilmiş olduğunun -son 8 ay içinde- geç gözlemlediğidir. Aslında, Yanılmaz’ın TV’lerde rahat ve hareketli görünmesine bakmayınız. Ciddi manada yorumlamaktan ziyade net baktığınızda çokça sıkıntılı ve bu şehri kırdığının ezikliğini görebilirsiniz. Günah çıkarmak kötü bir kelime olarak algılansa da, hizmette eksik bıraktığı bazı noktalara 5. yılının son döneminde hoş görünme ve hizmet yaptım “ben yaptım, biz yaptık” demeyi hissettirmesidir. Ve vaat ettiklerini yeni vaatlerle 3. 5 yıl içinde yapacağı hissini vermesini, bu şehre saygısızlık olarak kabul ediyorum. Ben isterdim ki, sayın Yanılmaz bir yerlerde de en azından bu şehrin insanlarına “bir özür dilemeyi çok görmesindi”. Şunları yaptım ama şunları yapamadım özür dilerim diyemedi. Neden mi? Sanırım sürekli dediği kadar CESARETLİ değil ve kanımca minderin dışında kıspet giyen bir pehlivan görüntüsü var… Buraya Tribünlere oynamak iyi düşer mi siz karar verin.

Bazı vekillerin ve adayların sıkça kullandığı “Gakgoş” deyiminin özünü kavrayamadıklarına artık inandım. Ben şöyle düşlerdim ki, adaylar kendilerini ve projelerini anlatsınlar, vekiller kendilerini ve yaptıklarını ve mevcut başkan hizmetlerini anlatsalardı. Ama son 1 ay içinde sayın Ağar’a söylemediklerini bırakmayan adaylar ve vekiller, il başkanları gördük. Bir başka ilden olan bir parti başkanı olsa “olabilir”. Ama yine isterdim ki, özellikle sağ partilerin sayın Mehmet Ağar’a destek olmaları ve Elazığ saflarında ama “Elazığ için” bir olmalarıydı. Bu gecikmiş bir karar asla değildir. Özellikle Sayın Raif ÇİÇEK’in DYP için ve bu şehrin geleceği için bir adım öne çıkmasını ümit ediyorum. Burada kazanacak bu şehirdir. Elazığ’ın gelecek 6 ay içinde Türkiye siyasi haritasında yaşanacak bir değişimi çok iyi gözlemlemesi gerektiği düşüncesindeyim. Daha geniş bir yapılanma ve siyasi yapıda yelpazesi geniş bir yapıda Elazığ düşünebiliyor musunuz? Bu yapının Elazığ’a kazançlarını çokçadır.

İktidar Partisi ve Adayı Sayın Fendoğlu…

Bir genel başkan yardımcımız var ama hizmet noktasında Elazığ sivil toplum örgütlerinin Ankara’da nasıl karşılandığını TV’lerden hepimiz izledik. 4 vekili ile iktidar partisinin Elazığ’a bakışı bu kadar ise, Belediye’yi verdiğimizde gerisini sizler değil hepimiz düşünmeliyiz. Türkiye son 1 yıl içinde siyasi olarak çokça değişim yaşamaya mecbur bırakılacaktır!. AK Parti’nin gerçekliği noktasında ve bu yapının değişkenliği kısa zaman içinde kendini açığa vuracaktır. Yükselen bir güç ve arkasında gücünü hiç eksiltmeyen bir şehir; Türkiye Siyasi tarihine geçmiş ve yeniden daha büyük bir heyecan ve güçle yazılacaktır. Siyaset’in kalbi bir zamanlar komşu ilde atar ve bizler –Elazığ’ın değerli kalemleri- Malatya örnekleriyle gazete sütunlarımızı doldururduk. Ve bu dönem ne okuyorum biliyor musunuz? Sadece seçim dönemi için 10.000-25.000 adet bas--lar yapan “Tamamen Duygusal Bazı Yerel Gazeteler Birliği” görmekteyim. Seçimden öncede aynı baskı ile çıkan gazeteleri ise yürekten kutluyorum. Bir dönem için yapılan bas--lar, o kurumların ticari manada en fazla 3 aylarını kurtaracaktır ama bu şehrin görünen 5 görünmeyen 15 yılını alacaklardır.

Son olarak, Bu Yerel seçimlerin kesinlikle bireysel çıkarlar için değil bu şehrin geleceği için atılacak oyları bulunmaktadır. Verdiğiniz 1 oy gelecek nesliniz için kullandığınız ve onaylayacağınız bir oylamadır. Bu şehrin, sadece Mehmet Ağar ile değil, sizden içinizden ailenizden birilerinin de bu yapı içinde yükseleceği ve Türkiye’nin siyasi yapısında yeni Mehmet Ağar’ların çıkaracağı ve sürekli yenileyeceği bir seçimdir. Bu şehir için cümlesi sizde sadece “BEN” duygusunu silmelidir eğer bunu başarıyorsanız gelecek nesil sizden onur duyacaktır. Elazığ’ın son siyasi 10 yılını bir sorgulamanızı rica ediyorum eğer içinde Mehmet AĞAR’ın bu şehre bir katkısı olduğunu görüyorsanız 1 oy bellidir. Ama eksik okuyorsanız ve eksikliği tamamlamak için sanırım 1 değil 2 oy kullanmakla işe başlayabilirsiniz…

Elazığ’ı Türkiye Siyasi Tarihine gıpta edilecek bir sayfa ile yazdırmak, hepinize doğru yolu bulma ve Elazığ’ın gelecek 20 yılının harcını atmak dileğiyle…

Yeniden görüşmek üzere, saygı ve dua ile...  - FISILTI

26 Mart 2004 Cuma

Yazara bu yazı hakkında yorumlarınız için Formu kullanabilirsiniz.

Not: Bir Önceki yazımızda "Elazığ'a Başkan Geliyor" için gelen mailler ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Elektronik posta adresim ; fisilti@elaziz.net

Eski Yazılarımız Bu Haftaki Yazımız E-Posta Atın Yazar Ana Sayfa Başa Dön

     
footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner
footer top left corner  footer top right corner

www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

 footer divider


Elazığspor
- Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
- Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
-
Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
- Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
 
- Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

Güncel  :
| 
Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

   
footer bottom left corner
 
| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş